Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miért alakult ki a borravaló...

Miért alakult ki a borravaló meg az alkudozás? Miért nem adott ára van mindennek?

Figyelt kérdés
Az embereket frusztrálja hogy borravalót kinek mikor kell-e adni és mennyit. Az alkudozás is ilyen aki nem enged az árból arra megsértődnek, aki meg alkudni akar az is sokszor izgul.
2022. dec. 5. 06:08
 1/8 anonim ***** válasza:
92%

A középkorban, ha az úr meg volt elégedve a szolga teljesítményével, esetenként egy itallal honorálta, bár ez alapvetően nem tartozott a szolga jussához. Ez a gesztus módosult arra, hogy odavetettek egy pénzérmét a konkrét kupa itóka helyett.

Később több okból is élt az adományozó a borravaló adásával, volt aki nagylelkűségből, volt aki a saját magas társadalmi státuszát hirdette vele, vagy egyfajta megvesztegetésként, a jobb szolgáltatás reményében.

Az idők során kialakultak a tipikusan borravalós szakmák, jellemzően a szolgáltatási szektorban, az alapból alacsony keresetű munkaerő kiegészítő fizetéseként; a jövedelmek állami szabályozása, az adózási előírások és a vállalkozóvá válás lehetősége miatt lassan majd kikopik a szokások közül.

2022. dec. 5. 07:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
89%

A 2-esnek van igaza.

Ami meg az alkudozást illeti, ez is igen régi - már az ókorban is létezett - amikor semminek nem volt ára, az eladó mondott egy összeget, a vevö meg azt, amennyit hajandó volt érte adni, és az alku során vagy megegyeztek valami középsö értékben, vagy nem jött létre az üzlet.

2022. dec. 5. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 MDaniel98 ***** válasza:
100%
Egyébként nem mindenhol van a skandinávoknál például tudtommal ne melterjedt.
2022. dec. 5. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

"2/3 anonim ***** válasza:

A 2-esnek van igaza."


Te vagy a kettes, akkor ezek szerint egy választ már töröltek, mi lehetett az?

2022. dec. 5. 08:45
 5/8 Revolúcióbiológus ***** válasza:
77%
Piaci tökéletlenségek és torzítások eredménye. Mindenki tudta, hogy igazságtalan a vendéglátásban dolgozók bérezése és nincs érdekképviseletük, ezért "szokássá" vált adni, így kárpótolva őket a szakszervezetek és méltó munkakörülmények hiányáért. Ugyanígy pl. a tanároknak is szokás lett mindenféle csecsebecséket venni pedagógus napra meg ballagásra.
2022. dec. 5. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
66%

Az enyémet törölték, szerintem rasszistának bélyegezték, bár nem kaptam visszajelzést.


Azt írtam, hogy európában még csak annyiból állt a borravaló, hogy a pincértől nem kérték a visszajárót. A vendégnek gyorsabb volt az ügyintézés, a pincérnek meg jutott egy kis apró.


A mai minimum 10-20% borravaló amerikából jött, ahol "élelmes" üzletemberek megspórolták a pincérek fizetését, azok csak a borravalóért dogoztak. (Ez ma is így megy náluk.)

Erre a méltánytalanságra a rabszolgaság eltörlése után, kissebségi munkaerő bevonásával került sor.


Kb. Ezt írtam, csak említettem egy színt.

2022. dec. 5. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
58%
5-ös/6-os: a borravaló szokása sokkal, de sokkal régebbi, mint a vendéglátó helyek megjelenése! Ahogy az 1-es és 2-es írta.
2022. dec. 5. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
53%

*ma 14:51


Egyikőnk se állított ezzel ellentéteset.

2022. dec. 5. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!