Milyen pszichoszociális körülmények váltanak ki egy olyan szélsőséges életbeállítottságot, amilyet Egely György életművén figyelhetünk meg?

Figyelt kérdés

Mindjárt az elején megjegyezném, hogy szándékosan nem a mentális egészség kategóriába írtam ki ezt a kérdést, ugyanis ezzel implicite lebolondoznám a kérdéses úriembert (ami ugyebár itt szabályellenes), aki köztudottan annak szentelte az életét, hogy gyermeteg szélhámoskodásaival egy nem megértett, de az emberiség érdekeiért és a haladásért küzdő zseninek prezentálja magát a nyilvánosság előtt.


A kérdéses személy komoly műveltséget szerzett fiatalon, beszél angolul, és nagyon jó helyen indult a karriere. Később viszont minden erejéből elkezdett kulturális vandalizmussal - magyarán szólva tudományos szélhámoskodással foglalkozni. Olyan megszállottsággal szentelte magát ennek a műfajnak, hogy ma már hungarikumnak számít az életműve. (Külföldön is tart néha előadásokat, sőt régebben komolyabb anyagi támogatást is sikerült szereznie a tevékenységéhez.)


Általában az emberek csak vállat vonnak a jelenség felett "Ilyen is van - hát aztán?" megjegyzéssel, de engem régóta nem hagy nyugodni a tény, hogy mégis miért áldozza egy relatíve intelligens ember ilyesmire az életét?


Milyen pszichológiai, szociológiai, stb. körülmények hatására lesz valaki ilyen?



2022. dec. 14. 09:39
1 2 3
 1/27 anonim ***** válasza:
88%
Pénzért. Mások átverése jól fizet és minimális meló.
2022. dec. 14. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 anonim ***** válasza:
92%

Simán szórakozásból. Azért nem kell teljesen elvetemültnek lenni ahhoz, hogy a trollkodásban valaki örömét lelje, főleg ha ugye a legostobább embereket célozza, akikkel olyan nagyon azért mi se szoktunk együttérezni. Persze az is lehet, hogy hisz a dolgaiban, és tényleg elmebeteg.

Nem hiszem hogy akkora lóvékat akasztott volna, bár ha valaki tudja hogy luxusvillában él és új Porschével szokott Michelin-csillagos éttermekbe járni, akkor ne tartsa magában. De inkább ilyen szakadtas kádári vibe-ja, és nekem sose tűnt úgy, mint aki a pénzért csinálja. Szerintem egyszerűen élvezi és úgy-ahogy megél belőle.

2022. dec. 14. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/27 MDaniel98 ***** válasza:
85%
Én sem gondolom, hogy elsősorban pénzért csinálta, bár nyilván az sem jött neki rosszul, de vannak bőven jobban fizető szélhámoskodások ennél azt hiszem, és mivel értelmes embernek indult, ezt gondolom ő is tudja. Lehet csak feltűnési viszketegsége van amit így tud kiélni.
2022. dec. 16. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/27 anonim ***** válasza:
88%

Az embernek megvan az a képessége, hogy hazudjon magának. Pl. nem szoktunk haldoklókat felkeresni, hogy üzenjünk a túlvilágon élő rokonainknak, de azért úgy csinálunk, mintha igaz lenne. Vagy a középkorúak többsége meg van róla győződve, hogy minden kortársán látszik az öregedés, csak rajta nem.

A természettudományhoz szükséges objektív látásmód az, ami nem természetes, nem megszokott, magyarázatra szoruló. Egely nem tudósként, hanem mérnökként szocializálódott, ami kicsit más, mert (sarkítva) nem szabály-keresés, hanem szabvány-alkalmazás.

Mondjuk ettől még a mérnököknek is csak töredéke lesz örökmozgó-hívő, de azért kétségtelenül több, mint a fizikusok között. Egyetemista koromban azzal is keestünk pénzt, hogy kaszinóba jártunk: 10 DM volt a belépő, de 15 DM-nyi nem visszaváltható kupont adtak érte. Ketten mentünk, egyik a pirosra, másik a feketére, és a nyereményt már váltottuk is vissza. Gondoltam, hogy ez nem sokáig fog tartani, mert nagyon ráfizet a kaszinó, de nem: egy csomó egyetemista játszott el nagyobb összegeket mindenféle "nyerő stratégia" bűvöletében. Sok joghallgató, de volt a bukottak között földrajzos, biológus is. De matematikus vagy fizikushallgató egy sem. Pár ilyen nagy mínuszban lévő embernek próbáltam elmagyarázni-levezetni, hogy a "nyerő stratégia" illúzió, nem létezik, de nem jártam sikerrel. Szóval ez a "belátni, hogy hülyeséget gondoltam" képesség sokakból hiányzik. Egely ráadásul komoly imidzset épített ki, amibe nagyon beleszeretett. Neki ráadásul anyagi hasznot hoz, nem úgy, mint a kaszinóveszteseknek, ami még nehezebbé teszi a hátraarcot.

2022. dec. 19. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/27 anonim ***** válasza:
64%

Buta!

10 évesen én is az ufo magazint vettem szentírásnak, aztán alapos olvasás után rájöttem hogy nem eszik olyan forrón.

2023. jan. 7. 06:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/27 NTBS ***** válasza:
28%
Pénz.
2023. febr. 11. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/27 anonim ***** válasza:
86%
Szerintem Egely olyan, mint a falusi plébános, aki tudja, hogy csak mesét tud nyújtani a hívőknek, de azoknak pont arra van szükségük. Cserébe tisztes megélhetést és TISZTELETET kap.
2023. márc. 6. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/27 A kérdező kommentje:

#7 (18:40) - ez idáig a legmélyebb pszichológiai elemzés, amit a kérdéses személyiségről olvastam.

Köszi! :)

2023. márc. 6. 19:01
 9/27 anonim ***** válasza:
94%
Mit szólsz ahhoz hogy sokak szerint a rakéta hajtómű nem produkál tolóerőt légüres térben? Vagy hogy 1957-ben tuti jártunk a Marson már mert a technika lehetővé tette volna.
2023. márc. 6. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/27 A kérdező kommentje:
Szóhoz se jutok - mentálisan leblokkolok.
2023. márc. 6. 19:09
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!