Milyen pszichoszociális körülmények váltanak ki egy olyan szélsőséges életbeállítottságot, amilyet Egely György életművén figyelhetünk meg?

Figyelt kérdés

Mindjárt az elején megjegyezném, hogy szándékosan nem a mentális egészség kategóriába írtam ki ezt a kérdést, ugyanis ezzel implicite lebolondoznám a kérdéses úriembert (ami ugyebár itt szabályellenes), aki köztudottan annak szentelte az életét, hogy gyermeteg szélhámoskodásaival egy nem megértett, de az emberiség érdekeiért és a haladásért küzdő zseninek prezentálja magát a nyilvánosság előtt.


A kérdéses személy komoly műveltséget szerzett fiatalon, beszél angolul, és nagyon jó helyen indult a karriere. Később viszont minden erejéből elkezdett kulturális vandalizmussal - magyarán szólva tudományos szélhámoskodással foglalkozni. Olyan megszállottsággal szentelte magát ennek a műfajnak, hogy ma már hungarikumnak számít az életműve. (Külföldön is tart néha előadásokat, sőt régebben komolyabb anyagi támogatást is sikerült szereznie a tevékenységéhez.)


Általában az emberek csak vállat vonnak a jelenség felett "Ilyen is van - hát aztán?" megjegyzéssel, de engem régóta nem hagy nyugodni a tény, hogy mégis miért áldozza egy relatíve intelligens ember ilyesmire az életét?


Milyen pszichológiai, szociológiai, stb. körülmények hatására lesz valaki ilyen?



2022. dec. 14. 09:39
1 2 3
 11/27 anonim ***** válasza:
88%
Én sajnos beteg vagyok, sajnos nem kicsit. Sok szélhámosnak felültem. Aztán ajánlott a pszichiáterem egy tankönyvet, ami kellően olvasmányos, mégis megmutatja, hogy noha a pszichiátria egy nehezen megfogható orvosi diszciplína, ez nem akadályozza meg azt abban, hogy egy egzakt, bizonyítékokon alapuló tudományról van szó. Egyedül a pszichiátria tudott hosszú távon segíteni.
2023. márc. 7. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/27 anonim ***** válasza:
85%
Beakasztotta magát a hazugságspirálba, ha akarná sem ereszti.
2023. márc. 20. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/27 anonim ***** válasza:
96%

Egelyt nem lehet egyszerűen hülyének tekinteni. Egy pici adalék ennek alátámasztására:

A 2000-es évek elején egyszer közzétette egyik ötletét, hogy a közvilágításban energiát lehetne spórolni éjszaka a feszültség csökkentésével. Nagyon sokan lehülyézték erre, szakemberek. A valós helyzet a következő volt:

1. Egely nem ismerte a gyakorlatot, de ezt a megoldást jónak és kivitelezhetőnek tartotta.

2. A kommentelő villanyos szakemberek (ők bizonyultak ostobának) nem ismerték ezt a gyakorlatot, és/vagy sem jónak, sem kivitelezhetőnek nem tartották az ötletet.

3. Én meg ismertem a gyakorlatot, mert olyan helyen dolgoztam, és tudtam, hogy akkor már több éve egy fél tucat városban átálltak erre a módszerre, a módszer hozta az elvárásokat, különösebb problémák nélkül.

2023. márc. 30. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/27 A kérdező kommentje:

#13 (08:58) Én csak annyit tudok a gyakorlatról, hogy a magasnyomású fémgőzlámpákat (kizárólag ilyeneket használtak 2000 körül) kicsinálja a túlzott alulfeszültséggel való üzemeltetés - bár elég széles az az intervallum, mikor a lámpa élettartamára nincs lényeges befolyással.


Milyen városokban, és konkrétan milyen műszaki paraméterekkel alkalmazták a feszültségcsökkentős módszert?

2023. márc. 30. 09:27
 15/27 anonim ***** válasza:
7%

Ha tudnám, hogy a műszaki érdeklődés vezérel, akkor kérnék két-három nap türelmet, mert megvan sok minden anyag, csak kérdés, hogy melyik hordozón a százból.

De azt a gyanúm, inkább el kívánod könyvelni azt, hogy te okosabb vagy Egelynél, az önkormányzatoknál, az áramszolgáltatóknál és tőlem, de ez nem fog menni. :D

2023. márc. 30. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/27 anonim ***** válasza:
70%
#13: Halál komolyan létezett ilyen diskurzus, hogy hogyan lehetne ÉJSZAKA energiát spórolni, amikor az egész közvilágítósdi jóformán eleve azért ment a belvárostól az utolsó utáni bokorig, hogy ne kelljen full lepörgetni a termelést éjszakára, és legyen valami fogyasztás a rendszeren?
2023. márc. 30. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/27 A kérdező kommentje:

#15 (14:18) - ne gyanúsítgass oktalanul másokat!


Engem a szélhámosság pszichológiája érdekel - tehát az, hogyan hazudozhatja le egy ember az életét, ha viszonylag komoly műveltséget szerzett és az intellektusa látszólag teljesen rendben működik. Az ilyen emberek személyiségének a mélyebb megértése a célom.


Meglátásom szerint rengeteg hasonlóan torz személyiségű ember tölt be magas társadalmi pozíciót - csak a hivatali, politikai, orvosi, stb. titoktartás miatt nem ennyire feltűnő ez a káros jelenség. Egely esetében viszont durván látszik, hisz a klasszikusabb természettudományos ismeretek és mérnöki tudományok művelőinél nem divat az ilyen attitűd.

2023. márc. 30. 23:15
 18/27 anonim ***** válasza:
94%
Inkább alkimista ő, meg valami hőerőgépész diplomája van, egyetemen felirtak neki képleteket hogy miért lehetetlen ami mond de a táblára se nézett fel, nem reagált rá szó szerint, aztán annyit mondott hogy csirkéknek nem adtak kalciumot mégis tojtak... Mi?? Elemátalakulás ment végre a pipikben?? Na akkor ment ki mindenki.
2023. márc. 31. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/27 anonim ***** válasza:
78%

#16, hát, ez egyáltalán nem így volt, és nem így van. A közvilágítás az egy pimf tétel az egészben. Most olvastam egy régebbi anyagban, hogy a budapesti közvilágítás az 20-30 MW teljesítmény. A nappali budapesti csúcs meg 1200-1500 MW körül van. Nincs olyan erőművi megoldás, ami erre az arányra jó lenne. A többi fogyasztó meg az éjszakai igényt a csúcs felénél tartja körülbelül. Abban meg már a közvilágítás se nem oszt, se nem szoroz.

De az önkormányzatoknak bizony sokba kerül a közvilágítás üzemeltetése. Ezért mindegyik ráharapott akkoriban, 2000 körül a költségcsökkentés valamelyik, tehát ezen formájára is. A feszültségcsökkentő automatikákat menedzselő cég egyik éves beszámolója szerint azokban az években 500 db automatikát szereltek fel. Ez valamivel kevesebb, mint 500 db transzformátorállomást jelent. A másik megoldás a korszerűsítés volt, azt is sokan választották.

2023. márc. 31. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/27 anonim ***** válasza:
27%

"Engem a szélhámosság pszichológiája érdekel"

Na látod, ahhoz meg minek műszaki paraméterek egy projektben?

A szakértő hirtelen két települést említ, Érd és Törökbálint. Akkor, amikor ezeket telepítették, Érden már volt egy csere kompakt fénycsőre. De, mint feljebb írom, kb 500 automatikát raktak le azokban az években.

2023. márc. 31. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!