Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mi a különbség a sex és...

Mi a különbség a sex és gender között?

Figyelt kérdés

Még amikor én tanultam angolul, akkor a két szó szinonima volt. A régi szótáramban is szinonimaként szerepel.


Most valami olyasmiről van szó, hogy a sex a biológiai nem és a gender a társadalmi nem. A biológiai nemet azt értem. De mi az a társadalmi nem?


A) Meg van határozva, hogy társadalmilag, gender szerint mitől férfi vagy nő valaki? Éspedig?


B) Ha nem, akkor az egyén dönti el, hogy milyen kritérium szerint érzi ő magát nőnek, férfinak demiboynak, genderfluidnak, stb.-nek?

Ebben az esetben viszont ha nincs semmilyen definíció, és mindenki saját magának határozza meg a kritériumát, akkor nem pont ugyanannyi értelme van, mint az alábbinak: Veszek egy biológiai jellemzőt, mondjuk a hajszínemet, ami fekete. De azt mondom, hogy a társadalmi hajszínem vöröshajú, és én határozom meg, hogy a társadalmilag vöröshajú mit jelent.


C) Egyéb.


2023. jan. 5. 10:58
1 2
 11/11 2*Sü ***** válasza:
100%

> és szimplán az átlagból nem lehet megmondani, hogy milyen egy "nő" és milyen egy "férfi"


Hát de a társadalom, az emberek többsége megmondja, hogy milyen egy nő és milyen egy férfi. A hosszú festett műköröm az milyen? Ne mond, hogy teljesen független a megítélése attól, hogy egy férfi vagy egy nő viseli-e. Ha egy férfinek vannak hosszú festett műkörmei, akkor csak megkérdezik tőle, hogy b…zi-e vagy. Ha visszakérdez, hogy miből gondolja a másik ezt, akkor nyilvánvalóan azt a választ fogja kapni, hogy a nők hordanak ilyet, a férfiak nem.


Akkor ez micsoda? Biológiai nem? A műköröm viselését a gének határozzák meg? Vagy a hormonok? Vagy a nemi szerverek? Nyilván nem. El tudsz képzelni egy olyan alternatív univerzumot, kort, kultúrát, ahol a férfiaknál divat hosszú festett körmöt viselni? Gondolom igen. De valahogy a mi univerzumunkban, korunkban, kultúránkban a műköröm az a nőknek lett leosztva. Nem a biológiai nemből következik ez, mégis a nemről alkotott elképzeléseink része. Akkor ezt hogy hívjuk? Mert kétségtelen, hogy annak, amit úgy általában nemnek hívunk, két aspektusa van, amiből csak az egyik a biológiai nem.


Hogy aztán te megfelelsz-e azon elképzeléseknek, amik a te saját nemedhez kapcsolódnak, az más tészta. Hogy te személyesen hosszú műkörmöt akarsz-e viselni vagy sem, attól függetlenül még a műköröm nemhez való rendelése létezik a többség fejében és ez nem a biológiai nemből következik. Meg az is más tészta, hogy melyikkel azonosítod magad, meg a társadalomtól mit vársz el (hogy nőnek tartsanak-e vagy férfinak, vagy mifenének, tolerálják-e a társadalmi nemtől való eltérést, vagy éppen megköveteljék az annak való megfelelést). Ahogy írtam az már politikai, társadalmi kérdés, nem tudományos kérdés. (És én személy szerint úgy gondolom, hogy ez cseppet túl van tolva, de itt nem ez a kérdés. Nem a gender ideológiáról, gender mozgalomról beszélünk, hanem a gendernek a tudományos jelentéséről.)

2023. jan. 7. 02:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!