Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A befolyásol-nál a "be" igekötő?

A befolyásol-nál a "be" igekötő?

Figyelt kérdés

nem folyásolja be

nem befolyásolja


(Amúgy szerintem mind a kettő jó, de a második jobban hangzik. :) szóval én a másodikat preferálom. [ De nem nézek furán, ha valaki a másikat használja, nekem az is teljesen jó.:) ] Csak/és nem vagyok benne biztos, hogy a "be" igekötő-e. :):) )


Pl szokták így kedvesen, vidáman kérdezni, hogy

-ha ez a hónod alja, akkor hol van a hónod?


De én meg erre azt szoktam mondani, hogy az nem a hónodnak az alja, hanem a hónaljad. [ szóval az úgy egyben van. :) ]


Kíváncsi vagyok mindenféle véleményre. :):)



Próbálgattam még más igekötőkkel is, ha igekötőnek vesszük pl "felfolyásolja", "összefolyásolja", "szétfolyásolja", "keresztbefolyásolja", "kifolyásolja", "ráfolyásolja", "lefolyásolja".


hogy így mennyire hangzik jól, értelmesen, magyarosan; azt próbálgattam rajta.



2023. márc. 18. 15:32
1 2
 11/12 A kérdező kommentje:
Hú, köszönöm ezt a kommentet is. :) :) Jó komment. :) :)
2023. márc. 20. 13:12
 12/12 BringaManó ***** válasza:
100%

#1: "Nem használjuk a “folyásol be” alakot, mert a “folyásol” ige nem létezik önmagában, csak “befolyásol” alakban (mert a latin influxus tükörfordítása)."


Mármint a főnév, a befolyás az influxus fordítása, és a befolyás-ból lett a befolyásol.


Így ez a második lépés (vagyis amikor az igekötős igéből képzett főnévből igét képezünk) ugyanolyan, mint ahogyan a kifogás-ból lett kifogásol (vagy mint a már említett kivételez stb.).

2023. márc. 21. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!