Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Lassan ott tartunk, hogy ha...

Lassan ott tartunk, hogy ha magyar honban, magyar emberekkel akarok társalogni írásban vagy szóban, meg kell tanulnom angolul?

Figyelt kérdés

…hol vannak jó bruncholó helyek…, kérdezi valaki. Gyermekkoromban ezt tízórainak neveztük. Több száz olyan szó lopakodik be nyelvünkbe, aminek semmi értelme, mert létezik rá teljesen azonos jelentésű magyar szó vagy kifejezés. A másik az idegen szavak átvétele angol fonetikával. Pl. a gyros. De ez csak egy. 66. évemben járok. Jacket, olvasom itt valamelyik kérdés alatt. De hát ezt már gyermekkoromban is dzsekinek hívtuk, ilyen formában szerepelt is szótárakban.

A THX, LOL és társai meg nekem agyrém kategória.


2023. ápr. 3. 11:59
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
58%

Öszintén szólva én is 66 éves vagyok, de nagyon nem értem a problémádat.

Ahogy a kérdésed meg az eddigi válaszok is mutatják, egész jól elboldogulsz minimális angol tudás nélkül is.

Amiket írtál, azok éppen olyan szavak, amikre NINCS egyenértékü, már meglévö magyar szó, legfeljebb körül lehetne írni egy-két mondattal.

Másrészt a gyros szó elleni kifogásodat végképp nem értem, mivel ez eredetileg görög szó, és nyugatról került MO-ra, azért reálisabb a már meglévö (angol?) fonetika szerinti átírást használni, mint egy magyarul leírt szót, amit senki nem ért meg, mert attól még nem lenne magyar szó, éppen annyira görög eredetü maradna, mint most.

Én használom az általad kifogásolt szavakat, mert ennyivel is bövebb a szókincsem, ami mindenképpen csak elönyös.

De arra is gondolj, hogy a mai magyar nyelv már korábban is rengeteg "külföldi" szót átvett, latin, német, szláv, görög, török, stb ezek nélkül ma egyáltalán nem tudnál beszélgetni a többi emberrel MO-on. Az teljesen természetes folyamat, hogy egy nyelv fejlödik, és mindig újabb szavakat, fogalmakat vesz át, enélkül holt nyelv lenne idövel.

2023. ápr. 3. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 anonim ***** válasza:
71%

Hát igen, #11-ről eszembe jutott, amit valamikor Nádasdy prof írt egy cikkében ezekről a puffogásokról, hogyaszongya:

A pásztorok a kocsmában táncolnak. Ebben a mondatban csak a névelők magyarok.

2023. ápr. 3. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 anonim ***** válasza:
44%
Hogy csináljunk ide nyugati jólétet, ha a mi kis elmaradott nyelvünk kifejezőereje nem teszi lehetővé számunkra, hogy olyan kifinomult fogalmakkal gondolkodjunk, amiket oly nagy bölcsességgel a fiatalok (meg a tizenéves érzékületben ragadt középkorúak) most elhoznak számunkra?
2023. ápr. 3. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:
A szleng szívesen használ idegen szavakat. Régen a német, a héber és a cigány szavakat; ma inkább az angol szavakat gyűjti.
2023. ápr. 3. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:
48%
Ne játsszátok az eszeteket, ki hány éves, nyolcévesen is lehet undorodni ilyen-olyan-amolyan szubkultúrákat megidéző szavaktól...
2023. ápr. 4. 02:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:
100%
Nem az életkorrol szól hanem a nyelvrol es annak fejlodeserol
2023. ápr. 4. 03:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:
24%
Aki addig esetleg nem tanult angolul (csak oroszul) annak a rendszerváltáskor mindenképpen el kellett volna kezdeni angolul megtanulni!
2023. ápr. 6. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:
0%
Igen, ez tökéletesen így van, én is abba a korosztályba tartozom, amelyik nem tanult angolul az iskolában, még a nyugdíjkor elött el is kezdtem, azótan B2-nél járok, ma az angol teljesen alap, hogy tudd valami elfogadható szinten.
2023. ápr. 6. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim ***** válasza:
57%

#17 (apr.6 11:51)

Ja úgy kell megtanulni angolul, hogy tele kell nyomni a magyar beszédet, bugyuta semmit se jelentő, figyelemzavaros tiktok szlenggel... Jó tudni.

2023. ápr. 9. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim ***** válasza:
4: Azért a magyar szókészlet 80%-a belső keletkezésű, 8%-a alapnyelvi. Tehát 12%-nál nem lehet több az idegen eredetű szó.
2023. aug. 17. 07:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!