Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Az emberi élet tényleg csak...

Az emberi élet tényleg csak kémiai reakciók sorozata?

Figyelt kérdés

Szóval "gépezetek" lennénk?

Ha bedöglik a "rendszer" akkor vége mindennek?

Bocsi ha durván fogalmaztam, remélem ráéreztek a hasonlatra.

Létezhet olyan hogy lélek? Ami esetleg tovább él?

Vagy a halálközeli élmények is csak a kémia folyamatoknak köszönhetőek? Ti mit gondoltok?

23/L


2010. okt. 8. 13:37
1 2 3 4
 11/34 A kérdező kommentje:
utolsó ezzel mit akarsz mondani? azt hogy mégiscsak kémia minden? és az "én" csak egy illúzió? minden a kémiai folyamatok , reakciók megnyilvánulása?
2010. okt. 8. 15:36
 12/34 anonim ***** válasza:

"utolsó ezzel mit akarsz mondani? azt hogy mégiscsak kémia minden? és az "én" csak egy illúzió? minden a kémiai folyamatok , reakciók megnyilvánulása?"


Én ugyan nem az a válaszoló vagyok, de az a legvalószínűbb, hogy igen.

Rengeteg kémiai anyagot ismerünk, amik képesek befolyásolni az érzelmeinket a hormonoktól kezdve, az antidepresszánsokon át, a kemény drogokig.

Ha a lélek egy anyag felett álló dolog volna, ez nem lenne lehetséges.


Lélek pedig van. Máskülönben a pszichológusok elég nagy bajban lennének, de mint mondtam, nem egy anyag felett álló örök életű dolog, ami magában hordozza az ember személyiségét és minden emlékét.


És igen, az ember gépezet, de rendkívül kifinomult. Mint minden gépezetnek, van élettartama, és "meg is hibásodhat". Ilyenkor a hibás "alkatrészt" ki lehet cserélni (transzplantáció) például gyári bontott (valódi szervek, szív máj, tüdő vese), vagy utángyártott (csípőprotézis, műfogsor, művégtagok, platina csontpótlások... stb).


Felesleges túlmisztifikálni a dolgokat, és olyasmit belelátni, ami megtapasztalhatatlan és azon kívül, hogy vágyunk a létére, semmi sem indokolja, vagy bizonyítja.

2010. okt. 8. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/34 anonim ***** válasza:

Hát valahogy működsz... Nem igazán számít, hogy te most mit nevezel alkatrésznek, beveszed-e a lelket a képletbe vagy sem, ugyanúgy megismerhető és leírható lesz a működésed. Tehát mindenképpen "csak gépezet" leszel.

Az pedig erősen logikátlan, hogy a lélek tovább él. Hiszen ha a test generálta, az tartja fent, akkor hogyan tudna nélküle létezni? Mint egy számítógépes program, mindíg kell neki fizikai adathordozó. Hameg nem a test generálta, csak parazitaként van ott, akkor ugye az a lélek nem is te vagy.

2010. okt. 8. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/34 anonim ***** válasza:
100%

""utolsó ezzel mit akarsz mondani? azt hogy mégiscsak kémia minden? és az "én" csak egy illúzió? minden a kémiai folyamatok , reakciók megnyilvánulása?"


Én ugyan nem az a válaszoló vagyok,"


Én viszont igen.. :)

A helyettem válaszoló elég jól leírta. :)


Van lélek ("én", "egó", "személyiség" , stb-stb), ugyanúgy ahogy - hülye hasonlat bocs - passziánsz is van a gépemen, meg windows, meg google chrome, meg néhány kép a cicáimról... ezek is csak bitek, bájtok, meg fizikai reakciók lennének?...


Igen azok, de attól még látom a cicámat és tudom magam szórakoztatni munka helyett :D


Az ha megfogok egy forró fazekat akkor is kémiai, fizikai reakciókkal leírhatóan jut el az információ az agyamba... de attól még fáj... azaz pont ezért fáj.



Teljesen felesleges túlmisztifikálni... lelkem ugyanúgy van, mint cicás kép a gépemen... pedig az is "csak" értelmetlen bitek sorozata.

2010. okt. 8. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/34 A kérdező kommentje:
wow köszönöm a válaszokat,nagyon jók! elgondolkodtató....
2010. okt. 8. 16:36
 16/34 anonim ***** válasza:

szia.


Látom valamelyest meg vagy elégedve a korábbi válaszokkal, de azért szeretnék én is adni egy nézőpontot. :)

Lehet picit hosszabb lesz a dolog, bízom benne, hogy érdekelni fog, és végig olvasod.

Ha már korábban szóba hozták ezt az érzelmes dolgot, hozzájuk intéznék kérdést, ha lehet, s közben folytatnám a mondandómmal. Szóval, ha az ember egy gépezet, akkor mégis hogyan képes dönteni? Egy általunk létrehozott szerkezet nem képes megválasztani a cselekedeteit, csupán annyit tud tenni, ami bele lett programozva. Egy gépezet előre beállítva tud működni csak, de akkor minket ki/mi állított be előre, hogy ilyen jól működjünk? Nekem inkább tűnik a dolog olyannak, hogy mi használjuk a fizikumunkat. Én bármikor generálhatok magamban félelmet, dühöt, irigységet, bármiféle vágyat bármire...saját akaratomból. De amikor "külső" beavatkozással raknak érzelmi állapotba, akkor azt nem tudják elérni, hogy erre vagy arra legyek ideges, irigy, ettől vagy attól féljek, illetve gerjesszek vágyat...csupán az érzelmi állapotot tudják előidézni. Szóval az tény, hogy a testünkkel szoros kapcsolatban vagyunk, és azért, mert azáltal vagyunk képesek érzékelni, tudomást szerezni a világról, mert ha mindent a valós formájában látnánk(kvantumszintem), baromira nem tudnánk, hogy mi micsoda...nem lenne viszonyításunk, orr nélkül nem szagolunk. Azért látjuk így a világot, mert a szemünk ilyen. De igazából a szemünket ugyanaz építi fel, mint amit éppen nézünk. A szemünk lát akkor, vagy mi? Mi az ami ilyen és olyan képességed ad a világ alkotóelemeinek, hogy ilyen, vagy olyan funkciót töltsenek be? S egyáltalán hol van az amit látunk(érzékelünk)? Annyit tudunk, hogy valami megjelenik nekünk...de mi azt látjuk ami kint van, vagy azt, ami bennünk? Hol a hang, amit megérzékelünk? Hova jut, amikor végig halad az idegpályákon? Belénk "jut" a hang, s mindaz, amit megérzékelünk...szóval annyit tudunk, hogy érzetünk van a világról...vajon egy tőlünk külső világot érzékelnénk, vagy a világtudat alapvetően bennünk van(elménkben) a filmekben látott virtuális jelleggel? 2 lehetőség van...s az utóbbihoz egy kevés érv, mármint ahhoz, hogy a világ akár lehet mentális is...Szóval elmélázhatunk...amire nem koncentrálunk/gondolunk az számunkra nem létezik...tulajdonképpen ha erősen koncentrálunk egy ismerősünk képére, akkor megszűnik számunkra minden más, s csak a kép marad elménkben...se gravitáció, se világ, se semmi...csak a kép. Biztos fordult elő olyan veletek, hogy valamin nagyon elmélkedtetek, s meg sem hallottátok azt, hogy épp szól valaki hozzátok...Nem figyelsz...nincs érzet...s ezért nincsen semmi számunkra mély alvás(nem álom) idején, amikor ugye még magunkról sem tudunk. Ha lenne tényleg egy külső világ, akkor álmunk idején is egy hasonlóba kellene hogy belecsöppenjünk...de arról(álomról) bizton állítjuk, hogy elménk(agyunk a mai nézet szerint) játéka, vagyis bennünk, rajtunk belül jelenik meg a világ...és érzékelünk benne az biztos...tudja jól mindenki. Ha a fizikai testünk hozná létre elméinket, amivel a gondolatainkat hozzuk létre, akkor bizony a gondolatainknak is matériának kéne hogy legyenek...amolyan hullámnak, mint a rádióé. Vajon miért nem tudjuk akkor azokat képpé, hanggá alakítani? Pedig el kell, hogy távozzon a testünkből. Ilyen tudományos fejlettség mellet már réges régen meg kellett volna oldani ezt a dolgot, de egy hazugságvizsgálót könnyedén lóvátesz egy mentálisan képzett ember. Nem tagadhatjuk le gondolataink létét...tehát az iskolákban oktatott materiális "szint" mellet, megjelenik egy mentális "szint" is...a matéria hozza létre a gondolatot, gondolják, s megint a kulcsszót használom...Mi van, ha nem is létezik materiális "szint"? S csak mentális van, így a matéria mentális termék csupán, de nyilván koncentrált, nem úgy mint álom idején. Mi van ha az elme az első az anyaggal szemben, s nem fordítva? Mi van ha pont fordítva van a dolog, ahogyan alapban gondolná az ember? Érdemes ezen elgondolkodni, főleg azért, mert létezik egy elektromágnesen spektrum, ahol a gondolat nem szerepel sehol sem...mi akkor a gondolat, s vajon a tudat/elme megszűnik e? :)


üdv

25/F

LastOne.Left

2010. okt. 8. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/34 A kérdező kommentje:

Oh my God, ez sok volt egyszerre :S

Téged ismerlek már Dávid :) pár kérdésemre már válaszoltál az ezotéria kat-ba.

Hihetetlen vagy, elbeszélgetnék veled élőben.

Egy pillanat alatt meg tudod fordítani bennem a dolgokat.

Üdv: Hajni

2010. okt. 8. 17:52
 18/34 anonim ***** válasza:

"Egy általunk létrehozott szerkezet nem képes megválasztani a cselekedeteit, csupán annyit tud tenni, ami bele lett programozva."


Nem igazán. Vegyük a szórakoztató elektronikát. A minőségi videójátékok már nem szkriptelt ellenfelekkel dolgoznak, hanem valódi mesterséges intelligenciával, ami valódi döntéseket hoz, mérlegelve a játékos tetteit, helyzetét, a környezet adottságait, kommunikál társaival és nem egy előre leprogramozott folyamatot hajt végre.


A mondandód következő része már filozófia, és nem természettudomány. Egy gép működését ilyen szempontból nem ésszerű megközelíteni.


Egyébként az, hogy nem figyelsz oda, sem szünteti meg a világot körülötted, és te sem szűnsz meg a világ számára. Hat rád, és visszazökkent a valóságba, bármennyire is elmerengsz.


"Ha a fizikai testünk hozná létre elméinket, amivel a gondolatainkat hozzuk létre, akkor bizony a gondolatainknak is matériának kéne hogy legyenek...amolyan hullámnak, mint a rádióé. Vajon miért nem tudjuk akkor azokat képpé, hanggá alakítani? Pedig el kell, hogy távozzon a testünkből."


A dolog, mint mindig, most is bonyolultabb. Egy Faraday kalitkába zárt rádióadó jelei sem jutnak ki, ettől még sugároz. Az agyi tevékenységeket pedig ki lehet mutatni. Attól, hogy (még?) nem olyan fejlett a technika, hogy ebből képet, hangot hozzunk létre, még mérhető.


"Ilyen tudományos fejlettség mellet már réges régen meg kellett volna oldani ezt a dolgot, de egy hazugságvizsgálót könnyedén lóvátesz egy mentálisan képzett ember."


Nem feltétlenül. Még bőven van hova fejlődni. És egy hazugságvizsgálót igen, de már van (tesztelés alatt) egy más jellegű gép, ami nem az ember pulzusát és bőre ellenállását vizsgálja, hanem közvetlen az agytevékenységet. Ha a vizsgált személy a fantáziáját használja (tehát hazudik), más agyi terület aktív, mint amikor a memóriáját (igazat mond). Ezt már nem igazán lehet becsapni. Szerintem ennél kifinomultabb eszközök is készülnek a jövőben.


Ezek után megint filozófiába mélyedsz, ami műszaki, természettudományos szemszögből megint ésszerűtlen vizsgálni.

2010. okt. 8. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/34 anonim ***** válasza:

18:04.


Nagyon jól tudom, hogy ez a dolog filozófiába rúg át...mert más nem is tudna megoldást adni erre, de kérdezem én, a természettudomány miért rak blokkot a filozófia tanára? Ha a létezés oka, miértjei filozófia, a természettudomány miért próbálja behappolni e dolog megoldását? Miért rakunk saját magunkra korlátot? Miért gondolkodunk csak az anyagba, amikor létezik az elménk, függetlenül attól, hogy mi hozza azt létre...?


"Nem igazán. Vegyük a szórakoztató elektronikát. A minőségi videójátékok már nem szkriptelt ellenfelekkel dolgoznak, hanem valódi mesterséges intelligenciával, ami valódi döntéseket hoz, mérlegelve a játékos tetteit, helyzetét, a környezet adottságait, kommunikál társaival és nem egy előre leprogramozott folyamatot hajt végre."


De adott szituban adott döntési lehetőségek közül választ, nem kreál újat..csak azt, ami belefér az előre bekódolt cselekménytárába. Ily módon determinálva.


"Egyébként az, hogy nem figyelsz oda, sem szünteti meg a világot körülötted, és te sem szűnsz meg a világ számára. Hat rád, és visszazökkent a valóságba, bármennyire is elmerengsz."


Tökéletesen egyetértek, a dolog lényege az, hogy a világ mentális alapú is lehet simán. Arra nem tértem ki, hogy mi adja magát a világtudatot...mert az így is úgy is van.


"A dolog, mint mindig, most is bonyolultabb. Egy Faraday kalitkába zárt rádióadó jelei sem jutnak ki, ettől még sugároz. Az agyi tevékenységeket pedig ki lehet mutatni. Attól, hogy (még?) nem olyan fejlett a technika, hogy ebből képet, hangot hozzunk létre, még mérhető."


Akkor a koponyánk netán valamiféle Faraday kalitka lenne, ami blokkolja a gondolat kijutását. De én hallottam olyat, hogy állítólag ólomfalon keresztül sikerült hipnotizálni egy másik félt, márpedig a hipnotizálás létező dolog nem? Tulajdonképpen mentális tevékenység két fél között e dolog, ha jól vagyok értesülve...s egy ólom falat áthidalt, ami gátat szab egy gamma sugárzásnak is.

Másrészről pedig még mindig ott vagyunk, hogy ugye mérni tudjuk agyi tevékenységünket...vagyis amikor gondolkozunk, az agyunk használva van, mint egy szerkezet. :)


Azt a gépet pedig nyugodt szívvel kipróbálnám. :P


üdv

25/F

LastOne.Left

2010. okt. 8. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/34 anonim ***** válasza:

Egyébként Hajni talán sor kerül arra, hogy személyesen is találkozzunk. Mindennek eljön a maga ideje. :)


üdv

25/F

LastOne.Left

2010. okt. 8. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!