Mik a természetjog és a pozitív jog közötti különbségek?

Figyelt kérdés

Az interneten találtam leírást mindkettőről, azonban nem vagyok sem jogász, sem joghallgató és csak laikusként érdekel a téma. Esetleg el tudná valaki magyarázni érthetően úgy, hogy bizonyos ellentétpárokkal is bemutatja a dolgot?


Előre is köszönöm a válaszokat és elnézést, ha hülyén tettem fel a kérdést.



2023. jún. 9. 10:56
 1/1 MDaniel98 ***** válasza:

Természetjog: A jog változását szorgalmazza, a fennálló jogrendszerrel szemben: alapállása tehát a kritika.

Pozitív jog: A pozitív jog a jogi pozitivizmus elméletének központi fogalma, miszerint a jog léte és tartalma társadalmi tény és meghatározása nem függ értékminőségektől. „A jog léte egy tény; értéke vagy értéktelensége egy másik.” – fogalmazta meg John Austin (1832) . A jogi pozitivisták nem azt állítják, hogy a jog értékességének kérdése értelmetlen, nem fontos vagy felszínes, csak azt, hogy ezek a szempontok nem befolyásolják a jog létezésére vonatkozó kérdést. Adott társadalom jogi rendszerét az adott társadalom által felhatalmazott autoritás által alkotott törvények, jogszabályok alkotják, amiket a rendszer hivatalos személyei – hivatalnokai és a felhatalmazott bírók – alkalmaznak a rendszer meghatározott szabályai szerint az egyes esetekre.

2023. jún. 13. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!