Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Létezett a történeti Lao-ce?...

Létezett a történeti Lao-ce? Írhatta legalább egy részét Ő Az Út és Erény könyvének? Teljesen mitikus alak lenne?

Figyelt kérdés

Létezett? Tényleg Ő írta legalább részben a Tao-te-king című neki tulajdonított alkotást?


Vagy teljes mértékben mitikus alak lenne, akit teljes mértékben kitaláltak és a népi bölcsességeken, hagyományokon alapuló szövegeket neki tulajdonították?



2023. júl. 3. 15:52
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem igen
2023. júl. 3. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 TappancsMancs ***** válasza:
100%
Szerintem is élt. Az meg történelmileg, hogy nem találták meg a sírját, nyilván nem bizonyíték és nem jelenti azt,hogy ne létezettvolna.
2023. júl. 3. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
81%

Nincs bizonyíték a létezésére, így könnyen lehet, hogy az van vele, amit pedzettél, de fontos ez?

Az, hogy Lao-ce, az nekünk csak egy név, aki több, mint két és fél évezrede élt, vagy nem élt, a döbbenetes a gondolkodása, illetve az övé, vagy másoké, vagyis a gondolatok azok, amik számítanak és a forrását hívhatjuk Lao-cenek is, igazából mindegy, hogy egy, vagy több embert értünk alatta, közelebbit már aligha tudhatunk már meg róla.

2023. júl. 3. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

#3.

Miért racionálisabb így gondolni??


Milyen bizonyítékot akarunk rá? Kb. 2500 évvel ezelőtt élt, levéltáros volt a palotában. Innen elment álruhában, ám egy őr felismerte, aki megkérte, hogy jegyezze le bölcsességeit. Aztán eltűnt hegyekben és soha többé senki nem látta. Még a sírját sem találhatjuk meg, mert az sem biztos, hogy volt-e egyáltalán sírja.


Miért találták volna ki csak úgy? Kínában mindig valós személyként tekintettek rá a három bölcs egyikeként, amiből kettő (a Sákjamuni Buddha és Kung Fu-ce) biztosan történelmi személyiség volt (legalábbis amennyire én tudom). Egyes népi vallások, hiedelmek a Buddhát Lao-ce reinkarnációjának tartották. Mi értelme lett volna kitalálni? A Buddha és Jézus életében még több vallási dolog van.


Szerintem igenis fontos, hogy élt-e. Én hagyományosan értelmezem. Lao-ce nem egy forrás, hanem egy filozófus.

2023. júl. 3. 21:29
 5/10 anonim ***** válasza:
50%

"Miért találták volna ki csak úgy? "


Miért találnak ki történeteket?


"A Buddha és Jézus életében még több vallási dolog van."


Az már igaz, szóval ez ilyen vallásos kérdés valójában?


"Szerintem igenis fontos, hogy élt-e. Én hagyományosan értelmezem. Lao-ce nem egy forrás, hanem egy filozófus."


Akkor mi a rossebnek írtál ki róla kérdést? Van az értelmezésre bizonyítékod?

2023. júl. 3. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

#5.

Mi az ami arra utal, hogy kitalált?


A történeteket nem kitalálják. Attól történetek, hogy megtörténtek. A meséket találják ki.


A Buddha és Jézus történetiségét konszenzus szerint elismerik. Akkor Lao-ce miért mítosz?


Mások is így gondolják, nem csak én.

Kínai tudósok újragondolták egy történeti Lao-ce létezését: [link]

2023. júl. 3. 22:15
 7/10 A kérdező kommentje:
A taoizmus is egy vallás. Ez alapján jogos a párhuzamba állítás.
2023. júl. 3. 22:17
 8/10 A kérdező kommentje:
Pontosabban filozófia és vallás egyszerre: https://www.youtube.com/watch?v=87Xtg3CLI4I
2023. júl. 3. 22:17
 9/10 anonim ***** válasza:
56%

Tárgyald akkor kérlek ezt meg a vallás rovatban.


Nem tudod bizonyítani a koncepciódat?

Akkor ki nem szarja le?

2023. júl. 3. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

#9.

"In the mid-twentieth century, a consensus emerged among Western scholars that the historicity of the person known as Laozi is doubtful and that the Tao Te Ching was "a compilation of Taoist sayings by many hands".[3][4] This notion was challenged when the oldest text of the Tao Te Ching so far recovered was excavated as part of the Guodian Chu Slips. Written on bamboo slips, it dates to the late 4th century BC.[5] Following this discovery and another at Mawangdui, many Chinese scholars have reconsidered the possibility that the text had a single author, indicating a historical Laozi[6] writing in the late 6th or early 5th century BC.[7]"


A modern kínai tudósok az újabb előkerült leletek alapján arra következtettek, hogy valószínűleg volt egy történeti Lao-ce.

2023. júl. 4. 10:21

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!