Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A történészek miért tartják...

A történészek miért tartják történelmi személynek Illés/Élijáhu prófétát, ha nincs rá régészeti lelet?

Figyelt kérdés

[link]

[link]


Olvastam, hogy szinte minden történész elismeri egy történelmi, a korban konzervatív, izraelita prófétának, remetének, akkor is ha népi legendák kapcsolódtak hozzá (pl.: halottak feltámasztása, meg a tüzes szekéren a mennybe emelés stb.).


Mégis mi alapján?



2023. aug. 5. 20:31
1 2
 11/12 A kérdező kommentje:

#10.

Akkor ezek alapján egy történész és egy régész teljesen más konklúziót is megállapíthat egy kérdés, például személy vagy esemény történetiségét illetően?


Mi van akkor, ha valaki egyszerre történész és régész? Hogy tudja összerakni, ha valamire szövegkritika árulkodik, de a leletek nem erről árulkodnak, vagy éppen a szövegkritika jóval későbbi szerzőséget mutat, előtte amolyan szájhagyomány volt, ellenben vannak olyan régészeti leletek, amelyek beleillenek a szöveg narratívájába? Mi lesz a múltra való megállapítás? Te is írtad, hogy mindkettő a múltat vizsgálja. Viszont csak egy múlt volt, nem lehet külön múlt, ami a földben van és ami a papírokon, pergameneken, papiruszokon, képeken van.

2023. aug. 7. 14:05
 12/12 anonim ***** válasza:

"Akkor ezek alapján egy történész és egy régész teljesen más konklúziót is megállapíthat egy kérdés, például személy vagy esemény történetiségét illetően?"


Igen. Előfordulhat, sőt, elő is fordul. Sőt, normál esetben nem egyezik a véleményük, az a ritka, ha igen. Nagyon durva viták szoktak lenni történészek és régészek között, amelyek személyeskedésekbe is átmennek, olvastam már ilyeneket szakfolyóiratokban, elég meglepő volt.


"Mi van akkor, ha valaki egyszerre történész és régész?"


Ilyen is biztos van, de alapvetően ilyenkor az van, hogy valamelyik erősebb az emberben, és pl. "olyan történész, akinek van régész végzettsége is". Az ilyen jobban belelát a régészek módszereibe, de alapvetően mégis történész. Az az igazság, hogy mindkét tudomány annyira "mély", hogy egy ember igazán csak az egyikben tud elmélyedni, tehát egy adott ember inkább vagy ez, vagy az. Olyan nincs, hogy mindkettő.


"Viszont csak egy múlt volt"


Ez igaz, egy múlt volt, de ha valaki elkezd valamilyen múlttal foglalkozó tudománnyal foglalkozni, az első, amit tisztába kell tenni fejben, hogy ez a múlt elmúlt, és soha nem fogja senki úgy megismerni, ahogy az tényleg volt. Ha valaki ezt állítja, hogy ő márpedig a "valóságot", "igazságot" tudja a múlttal kapcsolatban, az már egy jele annak, hogy kókler. Viszont minél többen beszélnek ugyanarról többféleképpen és minél többen állítanak eltérő dolgokat, az a jele annak, hogy tudományos diskurzusról van szó.

2023. aug. 7. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!