Szerintetek ma Horthynak inkább pozitív vagy inkább negatív a megítélése a közvéleményben?

Figyelt kérdés
2023. aug. 27. 09:33
 1/8 anonim ***** válasza:
66%

A közvéleményben semmilyen megítélése sincs. A többség azt se tudja,hogy ki volt.


A nagy ember az ő korszakát tekinti mintának, így a ... propagandáját fogyasztók szemében pozitív a kormányzó megítélése.


Akik az ő korszakát valamilyen okból nem tekintik mintának, sőt ..., negatívan ítélik meg Horthy-t.

2023. aug. 27. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Leginkább a két szélsőség jelenik meg a közbeszédben.
2023. aug. 27. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
17%
Szerintem Horthy-tól - bár nem volt éppen fasiszta - a korszellemnek és erős antibolsevizmusának megfelelően nem állt távol a fasizmus. Mint ahogy a mai magyar kormányzattól sem. Mivel a mai magyar kormányzat elég népszerű, ezért azt kell gondolni, hogy a magyaroktól sem áll túl távol a fasizmus. És ezért a főméltóságú úr is inkább népszerű manapság.
2023. aug. 27. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 DEZIRÉ129 válasza:
74%
Belépett a II. Világháborúba, hadat üzent a Szovjetúniónak. Befogadta a nácikat, elviselte a hungaristákat. Csak részben akadályozta meg a deportálásokat. Ítéld meg magad!
2023. szept. 3. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

3-as válaszoló 4-esnek:

Engem nem kell arra bíztatnod, hogy véleményt alkossak Horthy Miklósról, és ehhez segítő információkkal se kell, hogy elláss engem!

A kérdés a közvélekedésről szólt, és én erre mondtam, hogy inkább pozitív. Az én véleményem jócskán eltér a közvélekedéstől.

2023. szept. 3. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Szacsibácsi válasza:
100%

Deziré 129 felsorolta a nem pozitívnak tartott tetteit. A II. VH-ba sokmindeki belépett, olyan is volt, aki egyik oldalon belépett, majd amikor szorult a kapcája, hirtelen átállt a másik ooldalra:).A Szovjetúniónak hadat üzent? Inkább barátsági szerződést kellett volna kötnie? A nácikat nem befogadta, hanem nem lépett fel ellenük amikor bevonultak, persze nem volt mivel, mert ledaráltak bennünket a most gonosz oroszok (meg most nem gonosz ukránok...), persze mit várhatunk, amikor megtámadtuk őket. Egyszóval a felsorolt negatívumok egy része kofa szemszögből nézve negatív (tudni illik piac után minden kofa okosabb), a kor körülményei közé helyezkedve azonban egyáltalán nem lehet fekete-fehér állásfoglalást adni.


Ugyanakkor a felsorolt negatívumok a korszak végére jellemzőek. Addig azonban hellyel közzel gatyába rázta a trianon utáni gazdasági, demográfiai szempontból szétvert, padlón lévő országot úgy, hogy közben még ott volt a huszas évek végén a nagy gazdasági világválság is. Mérlegeljen mindenki úgy, ahogy neki jólesik..... Nekem ambivalens érzéseim vannak, de azt semmiképpen nem gondolom, hogy egy fasisztoid, diktátor szerű személyiség lett volna.

2023. szept. 3. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim válasza:

"... kitántorgott Amerikába

másfél millió emberünk." (József Attila: Hazám)

Érdemes végigolvasni a verset. József Attila akkor élt, látta, mi történt az országban, és leírta. A vers elolvasása után érdemes Horthy érdemeit méltatni, vagy a tetteit elítélni. Én az utóbbira szavazok, már csak szüleim, nagyszüleim elbeszélései nyomán is.

2023. szept. 4. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Én a kérdést úgy értelmeztem, ahogy az a magyar nyelv szerint értendő. A közvéleményre vonatkozott, ugye.

Ennek ellenére egy parttalan vita bontakozott ki arról, hogy Horthy pozitiv, vagy negativ szereplője-e tötrénelmünknek. Így most ide másolom egy ugyanerről szóló válaszomat pár évvel korábbról:

Érdemes tájékozódni, ismereteket szerezni, Horthy-ról is bőven van erre lehetőség. És ha az ember elég sokat megtud a korról, a közhangulatról, a két háború közti Mo. történelméről, akkor fel sem merül benne egy efféle vagy-vagy kérdés. Horthy, mint minden ember, sokféle volt. Többek között jó szándékú is, meg kiváló katona, államférfi, szerető apa és nagyapa, közepes intellektus, meg antiszemita, meg elavult értékrendje béklyójában a Hitler és Sztálin féle bűnözőkkel a versenyt nem álló politikus. Én lenézek minden antiszemitát, de nem hányom a szemére, hogy antiszemita volt, mert az egész ország az volt, nem csak Horthy. Csak ugye nem elfelejteni, hogy még a holokauszt előtt vagyunk!És bizony hazafi is volt, aki konszolidálta ezt az országot a trianoni összeomlás után. Meg persze az elavult, gusztustalan úri Magyarország emblematikus alakja volt a korban már elfogadhatatlan alacsony szintű szociális érzékenységgel. És biztos, volt amikor olyat tett, amivel a bőrét (nem a nyakát!) mentette. Szóval sokféle volt, mint minden hosszan regnáló államférfi, aki ha a magyar történelemben szerepel, akkor leginkább nem szabad elhatározásból, hanem nagyon szűk mozgástérben, kényszerpályán cselekszik. Azt sem lehet kijelenteni, hogy ezen kényszerpályából mindig a legjobbat hozta ki, de azt sem, hogy ha nekünk lett vona egy De Gaulle-unk, vagy egy Churchill szintű vezetőnk, akkor a történelmünk nagyon másképpen alakul.

2023. szept. 7. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!