Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Kelet-Ázsiában már hamarabb...

Kelet-Ázsiában már hamarabb létezett a nemzeti öntudat, mint Európában?

Figyelt kérdés
Ugye a térségünkben a 19. századra tehető a mai értelemben vett nemzetek kialakulása, részben azért mert ekkoriban itt multietnikus államok voltak. Ezzel szemben, ha az ember mondjuk megnéz a 16-17. században játszódó koreai sorozatokat, ott mindenki az állam részének tekinti magát, nem csak a nemesek, mint itt a polgárosodás előtt.De az is igaz, hogy csak egy etnikum volt jelen.

2023. okt. 2. 14:28
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Nem
2023. okt. 2. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Jó kérdés nagyon!


Szerintem inkább arról van szó, hogy a királyságok határai (már ha épp nem esett 25 felé Kína) Európához képest sokkal jobban egybeestek az etnikai határokkal.

2023. okt. 2. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Nem nemzeti öntudat volt, a távol-keleti országokban sokkal inkább az ókori Egyiptomhoz hasonlóan, az uralkodó nem csak egyszerű vezető volt isteni hatalmat is tulajdonítottak nekik.

Lelkiismereti, vallási kötelesség volt az uralkodót szolgálni, aki a legtöbb ember számára elérhetetlenül távol volt, és sokszor a zsarnokságot sem az uralkodóhoz kötötték.

Ha nem külső támadás ellen kellett védekezni, akkor belviszályok miatt ment a marakodás a különböző klánok között.

Kína, India, Indonézia mái napig soknemzetiségű ország, ahol egy 10-15 milliós nemzet létszámilag elenyésző.

A koreai filmek kedvelt témái a hódítók ellen vívott harcaik megfilmesítése, az sem a nemzeti összefogásról szól, hanem a kötelesség teljesítéséről, ha a feljebbvaló úgy kívánja, meg kell halni

2023. okt. 2. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

A kérdésben megfogalmazott állítással vitatkoznék. A 16-17. században ugyanis pl. Magyarországon megjelentek a nemzeti öntudat csírái, azaz a magyar kultúra, magyar nyelvet beszélő emberek közzössége, vallástól, társadalmi hovatartozástól függetlenül. Természetesen nem azt mondom, hogy ez dominánssá vált volna, mert jó sokáig még nem, csak azt mondom, hogy ennek nyomai igenis kimutahatóak pl. a korabeli irodalomban.


Vagyis alapvetően az akkori identitás fő tényezői a vallási felekezethez való tartozás, a társadalmi állás, adott uralkodóhoz való hűség stb. voltak, mert természetesen feudális társadalomról beszélünk, ezt nem vitatja senki. De az embereknek már kialakult a magyar, mint etnikai tudata is. Ezt csak erősítette, hogy a törökkel, illetve a Habsburggal sokszor úgy kellett küzdeni, hogy különféle társadalmi állású és vallású embereknek kellett összefogni, ilyenkor pedig a "közös nevező" igenis a közös etnikai érzés volt, ez a Bocskai-felkelés korabeli irodalomban már kialakul, a Rákóczi-szabadságharc idején pedig már egyértelműen kimutatható.

2023. okt. 3. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!