Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Budapest élősködik az országon...

Budapest élősködik az országon? Gazdaságilag káros Budapest az nemzetgazdasági szempontból?

Figyelt kérdés

Budapest élősködik az országon? Gazdaságilag káros Budapest az nemzetgazdasági szempontból?


Nincs ipara, a nyugati nagyvárosokkal SZEMBEN komoly termelő tevékenység nem folyik még a vonzáskörzetében sem (csak idegenforgalom ami nem sokat hoz a konyhára)


Persze a GDP-t felkozmetikázza, hogy ott vannak az országos vállalatok és cégek központi irodái, így papíron ott "csönget a kassza" aminek óriási torzító, de hamis hatása van a GDP számokra.


A pesti belvároson kívül és a II. XII. I. kerületen kívűl úgy néz ki mint egy lehangoló ótvar SZOVJET stílusú város. Ne feledjük BP teljes területének csak 20%-át teszi a belváros meg a 3 fent említett igényesebb budai kerület, tehát 80% területe a városnak szégyellni való.

Sok az omladozó vakolatú ütött kopott ház, a V4-ek fővárosai viszont nincsenek így lepukkanva.



febr. 3. 08:51
1 2 3 4 5
 21/45 TappancsMancs ***** válasza:
100%
Különbségek persze, hogy vannak városok között, de ebből nem csinálnék egy nyugatizmust minden más javára. :)
febr. 3. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/45 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Most a nélkül, hogy tudnám mi az aktuálpolitikai piszmogás a témában (mert hát úgyis tudható, hogy ez szokott lenni 😉), de egy főváros több szempontból is kiemelt minden ország életében. És teljesen mindegy, hogy a legnagyobb nyugati világvárosról van-e szó, vagy egy kisebb ország fővárosáról, a funkciók ma a modern állam működésben azonosak.

Vagyis nem csak nálunk van fő szerepe a fővárosnak, hanem minden ország életében, ami ismerve a szokásos vitákat valahogy kimarad mint a beszélgetés alappillére, hogy egyáltalán mi is egy főváros és mik a funkciói. Mert emberek simán bedőlnek egy kijelentésnek annak megértése és megvizsgálása nélkül és megy a parttalan vita a semmin. 😉

A fővárosok kiemelt szerepe persze nem jelent indokot az értelmetlen vagy rosszul irányzott költekezésekre, de többlet költséget nyilvánvalóan igényel egy kistelepüléshez képest, amit nem lehet elvitatni egy állam fővárosától.


És mielőtt kérdező és bárki is ebben itt aktuálpolitikai nézetet vélne beleérteni, beleolvasni, hát egyáltalán nincs benne ilyen. És gondolom sok helyen olyanokat lehet olvasni, hogy "sokat költünk" rá vs "keveset költünk rá" és ezen megy a pingpongozás. A lényeg nem az, hogy legyen elhanyagolt egy főváros, mert nem fontos, hanem, hogy jól legyen rá költve és megoldva ami szükséges. Viszont ma fővárosok nélkül nem tud egy ország jól funkcionálni, már ilyen a berendezkedésünk.


Szerintem érdemes megnézni, hogy egyáltalán mi az, hogy főváros, mert gondolom iskolában sem biztos, hogy tanítják.


A fővárosokban (a figyelmetlenség miatt szerintem sajnos újra hangsúlyozandó a többesszám, vagyis nem Budapestre érvényesen), tehát "a" fővárosokban az egész ország minden lényeges eleme összpontosul. Nem csak az ipar lehet ilyen és nem az iparnak főváros egy főváros.


A főváros az ország politikai, gazdasági és kulturális központja szokott lenni és ezen helyzet miatt kiemelten fontos szerepet tölt be az ország életében. És akár elégedettek vagyunk a politikával és városvezetéssel akár nem, ez ettől FÜGGETLENÜL így van.


Itt találhatók a kormányzati intézmények központi hivatalai, a fővárosokban vannak az országok parlamentjei (nálunk Országház) ahol az Országgyűlések üléseznek, a kormány székhelye minden szempontól, és gyakran az államfők rezidenciája is a fővárosban szokott lenni, hogy ne utazgasson egy államfő úgy mint egy külvárosi ingázó. És ezek a funkciók nem azonosak bármelyik állam vezetésének jó vagy rossz politikájával, tehát nem olyan, hogy Orbánnak vagy akárkinek jár vagy nem jár, mert... Ez alap és van az országoknak politikai és hivatali központja, ami nyilván nem lehet egy kis faluban vagy szerteszét az országban. Ezek a helyek a döntéshozatal központjai, ahol az ország irányítását és politikai, gazdasági és hivatali folyamatait koordinálják.


Gazdasági szempontból a fővárosok jelentős üzleti és kereskedelmi központok is szoktak lenni. Itt vannak a nagyvállalatok székhelyei, bankok (akár szeretjük a bankokat akár nem), pénzintézetek, valamint a gazdasági élet egyéb fontos szereplőinek épületei. A fővárosokban gyakran koncentrálódnak az infrastrukturális fejlesztések is, ami tovább erősítheti gazdasági szerepüket, például jobb éjszakai világítás, több szökőkút, stb. A fővárosban több a nagy hotel amit igényel a nemzetközi üzleti élet is, több a konferencia terem, ami részben az üzleti élet, részben tudományos és más kiemelt rendezvényeknek is helyszíne. Ezek sem igazán lehetnek egy kistelepülésen azért, vagy szétszórva az országban, mert nem lehet mindenért külön szaladgálni. Ezek az elemek a politikában és gazdaságban olyanok, mint a hétköznapokban a közeli közért és gyógyszertár a városban, ami hapi közelségi igény, csak a hétköznapi ember a saját magánéletének dolgait látja.


A kulturális élet is a fővárosokban élénk a leginkább. Itt találhatók a nagyobb és központi állami múzeumok, galériák, a színházak többsége, koncerttermek, amelyek a kulturális élet központjai. A fővárosok többnyire bevonzzák a művészeket, írókat, tudományos szakembereket is, ami hozzájárul a kreatív és intellektuális környezet kialakításához.


Mindezek együttesen teszik a fővárost egy ország szívévé, ahol összpontosulnak az események és ahol az ország jelentőséges döntéseinek és tevékenységeinek középpontja található. Nyilván a turizmus szempontjából is kiemelten fontos és a fővárosokban lényegében a középkor óta vannak jelen olyan kialakítások, amik mára turisztikai látványosságok. És ezeket nem lehet áthelyezni máshova, egyszerűen a fővárosok így alakultak ki. A turizmushoz igazodva egy fővárosban több a nagy és kis hotel, panzió és a vendéglátás is erősebben jelen van. És ezeket amúgy hosszasan lehetne még sorolni, mint a nagy nemzetközi repülőterek is fővárosokban szoktak lenni (meg nyilván nagyvárosokban).


Ettől függetlenül vannak más nagyvárosok és még a fővárosnál is lehet nagyobb egy másik város, vagy a gazdasági szereplők sem nyilván csak egy fővárosra koncentrálódnak, hanem országszerte eloszlanak a maguk megfelelőségi szerint.

febr. 3. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/45 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Csináltam egy jópofa játékot 😊 vajon mit tippelnél, hogy melyik Párizs vagy Budapest. Nyilván nem ér kikeresgélni, mert csak magát csapja be az ember, úgyhogy játéknak. És meg van keverve. Simán link sorrend és + balról jobbra, fentről le a sorrend 1-2-3-4. Nyilván amit felismersz az tárgytalan, de becsapós lesz kicsit. 😊 Meg más is tippelhet

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

febr. 3. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/45 TappancsMancs ***** válasza:
100%
és kellemes hétvégét 🍕🍦
febr. 3. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/45 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Csináltam egy számozást rá így könnyebb. Nyilván csak küllemre a tippelés, amit ismersz biztosan az írható és kiesett.

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

febr. 3. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/45 A kérdező kommentje:
Párizsnak egyes kerületei nagyobbak mint a komplett budapesti belváros. Legyen már eszed!
febr. 3. 20:51
 27/45 anonim ***** válasza:
100%

1-5 Bp.

6 Párizs

7. Bp.

8. Bp.

9. Bp.

10. Párizs (bár ez nem egyértelmű)

11. Bp. (rajta van egy Magyar zászló is)

12 - 15 Bp.

16 Ez lehet akár Párizs is.

17-19 Bp.

20. Bp.

21. Erre nincs tippem

22. Párizs

23. Párizs

24. Bp.

25. Bp.

26. Párizs

febr. 3. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/45 A kérdező kommentje:

Budapesten a belvárosban van tömegesen 1-2 emeletes vidékies régi ház, ilyen parasztkunyhók Párizsban nincsenek.


A párizsi belvárosi régi 19.századi társasházak átlagban jóval nagyobbak minden dimenzióban a pesti társaiknál.

febr. 3. 22:15
 29/45 TappancsMancs ***** válasza:
100%

27/


Na akkor a helyes válaszok és melléteszem a tiédet is. Gondolom érthető volt, hogy ebben nem a lexikális ismeret volt a lényeg (az mellékesen jelen is lehet), hanem, a stilisztikai szempontok, hogy mi benne élünk Budapest látványában és megszoktuk és a nyugatizmus elfedi a tényleges dolgokat. De külföldiek ámulnak és a jellemző, hogy olyanokat mondanak, hogy "Egy rejtett gyöngyszem.", vagy hasonlóakat, hogy "Erről miért nem lehet tudni, hogy Budapest ennyire szép". És külföldiek nem képzelnek bele semmit, mert nem itt laknak. És a játék lényege, hogy igen, sok dologban szebb Párizs, főként karbantartottságban, de építészetben nagyon nem mindenben és Budapest bizony összecserélhető Párizzsal.


Itt vannak azok külön ami oda és vissza is össze lett tévesztve - és hát ha egyáltalán nem ismernénk egyiket sem akkor keresztül-kasul lennének összecserélve:

3 Bp. >>> Pantheon - Párizs

5 Bp. >>> Louvre - Párizs

6 Párizs >>> Szent István-bazilika - Budapest

10 Párizs >>> Magyar Nemzeti Múzeum - Budapest

16 akár Párizs >>> Magyar Állami Operaház - Budapest

21 nincs tipp >>> Parlament - Budapest


De a lényeg tényleg nem az, hogy pont ismertünk valamit, mert teljesen mást lát az, aki egyiket sem ismeri.

febr. 3. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/45 A kérdező kommentje:

Milyen nevetséges amikor a törpe Budapestel akartok Párizzsal szemben menőzni! Egyszerűen lehetetlen. Párizs egyes belvárosi kerületei nagyobbak mint az egész pesti belváros!


Ja és ott nincsenek ám törpe házak a belvárosban mint Pesten!!!!

febr. 3. 22:50
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!