Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miért a középkort tekintik...

Miért a középkort tekintik sötétnek?

Figyelt kérdés

Eredetileg sötét középkornak a középkor első szakaszát (6.-10. század) tekintették, mert kevés az abból a korból származó írásbeli lelet, illetve az antik kultúrához képest valamelyest visszaesés volt tapasztalható.

Azonban egyre több helyen lelhető fel a neten, hogy az egész középkor sötét volt és veszélyes, az alábbiak miatt:

tudomány üldözése, inkvizíció, boszorkányüldözések, parasztok helyzete, háborúk stb.

A valóságban ezek a dolgok sokkal inkább a korai újkorra jellemzőek, a 16.-18. századi időszakra, nem a középkorra, ami kb. a 15. század végén véget ért.

A középkori inkvizíció leginkább csak az eretnek csoportokat üldözte. A sokkal jelentékenyebb római és spanyol inkvizíció meg már az újkorban működött. A boszorkányüldözések is csak a középkor utolsó évtizedeiben kezdődtek (Boszorkánypöröly 1487) és a csúcspontjuk a 16.-18. század. Galilei és Giordano Bruno pere is az újkorban volt és nem a középkorban.

A parasztok helyzete is sokkal kedvezőbb a középkorban, amikor a legtöbbjük még telkes jobbágy volt. A telek nélküli zsellérség számának növekedése és a parasztok helyzetének romlása is inkább a 16.-17. századra tehető.

Háborúk tekintetében is sokkal békésebb a középkor, mint az újkor. A tatárjárást leszámítva a középkor Magyarországon is békés volt. Az újkorban sokkal rosszabb lett a helyzet (török háborúk, kettős adóztatás, második jobbágyság stb.). A fentiek ellenére az újkort valahogy mégsem festik le ennyire félelmetesnek, pedig az átlagember számára a korai újkor sokkal rosszabb volt, mint a középkor.



ápr. 26. 21:45
 1/7 anonim ***** válasza:
50%

"Eredetileg sötét középkornak a középkor első szakaszát (6.-10. század) tekintették, mert kevés az abból a korból származó írásbeli lelet, illetve az antik kultúrához képest valamelyest visszaesés volt tapasztalható.


Azonban egyre több helyen lelhető fel a neten, hogy az egész középkor sötét volt és veszélyes, az alábbiak miatt:


tudomány üldözése, inkvizíció, boszorkányüldözések, parasztok helyzete, háborúk stb."


Miért a középkort tekintik sötétnek?

Mert más okokból nevezik "sötétnek" a sötét középkort.


A sötét középkort azért nevezzük annak, mert kevés a feljegyzés, nem azért mert olyan nyomorúságos volt az élet.

ápr. 26. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
87%

A "sötét középkor" kifejezést a reneszánsz embere használta először és az oka egyszerű volt: a középkorban a vallás, a transzendens fleé fordulás volt a fókuszban, a reneszánszban az ember. És... lényegében lehülyézték a középkoriakat, amiért azok Istenhez fohászkodtak rossz termés esetén, meg perbe fogták a sáskákat.

A tudomány fellendült, egy cosmó dolgot megértettek, amit addig nem, és röhögtek azokon, akik mindenféle hit meg babona miatt baromságokat műveltek.

ápr. 26. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
67%

Több ok miatt nevezzük a középkort sötétnek, elsősorban azért, mert a Római Birodalom bukásával a kialakult korábbi intézményrendszerek ellehetetlenültek. Amit egy birodalom kiépített magának, azt a leszakadó országrészek csekélyebb anyagi lehetőségeikkel nem tudták fenntartani, illetve csak kis részben és szelektálni kellett, mi az, amire immár erőn felül még költenek, mire meg egyáltalán nem.

Így többek között a tudományok hanyatlottak a leghamarabb és vele a kultúrális élet, gyakorlatilag az ókor magas szinten űzött tudományai elfelejtődtek a keresztény világban. A könyvtárak sok helyen elpusztultak, megemlítve az alexandriait is. Ezzel szemben az Iszlám országaiban megőrződött az ókor hagyatéka és ott felvirágzott a tudományos és kultúrális élet, ami annak is volt köszönhető, hogy kezdetben az Iszlám sokkal rugalmasabb volt, mint most. Ekkor a kereszténység szenvedett a dogmatizmustól.

A reneszánsz kialakulásával kezdett változni a helyzet, sok ókori tudományos munkát arabból latinra fordítottak, így meglódult a tudományos és kulturális élet is, a művészetek robbanásszerű fejlődésével, de ez már a középkor végefelé történt, sőt a végén a színre lépő reformáció a merev keresztény dogmatizmust is egyre rugalmasabbá tette, bár ez nem ment simán, kegyetlen vallásháborúk kellettek hozzá, de a kereszténység kilábalt dekadens világszemléletéből és a humanista eszmék talaján minden ujjászületett, fellendült.

Aztán valóban az is hozzátartozik, hogy egyes korokból alig maradtak fenn dokumentációk, feljegyzések, így hiányosak az ismereteink a középkor jelentős részéből.

ápr. 27. 00:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Én ezeket értem, de rendszeresen jönnek szembe a youtube-on olyan videók, hogy miért volt rossz élni a "sötét középkorban" (és itt ez alatt az egész középkort értik) és ehhez gyakran olyan dolgokat emlegetnek fel, amik sokkal inkább a korai újkorra jellemzők. Véleményem szerint a korai újkor egy átlagos európai számára sokkal veszedelmesebb időszak volt.
ápr. 27. 01:05
 5/7 anonim ***** válasza:
42%

Amit még nem írtunk, az az, hogy a Római birodalom szervezettsége egyfajta túlnépesedést okozott, amihez nem csak a túlszaporodás tartozik, hanem a vonzó anyagi gazdagság miatt erőteljes bevándorlási hullámok ársztották el a népvándorlások során.

Ez a túlnépesedés a középkor elején katasztrófális viszonyokat eredményezett sok helyen, mert a még mindig rabszolgamunkán alapuló termelés nem tudta ellátni a megnövekedett igényeket, minden hanyatlott, pusztulóban volt. Éhínségek törtek ki, különféle járványok, tífusz, kolera és a járványnak gondolt skorbut, meg hasonlók tizedelték a lakosságot.

A középső részére a középkornak a keresztesháborúk nyomták rá a bélyegüket, majd a behurcolt járványok, a borzalmas pestis, amely kiterjedt területeket elnéptelenített és végképp szétzilálta a szervezett civilizált életet.

A járványoktól, a döghaláltól való rettegés különféle babonák elterjedését okozták, meg a fanatikus vallási rajongással párosult, mellette az egyházi és világi terror miatt ellehetetlenült a mindennapi békés élet.

Ne felejtsük el, hogy ekkor volt a birtokos nemeseknek pallosjoguk, kényük-kedvük szerint ítélkeztek, amitől sokan szadistává változtak és a roppant szigorú büntetések is mutatják a kor kegyetlenségét.

A huzamos böjtök a megfogyatkozott élelmiszerek általi éhínségeket próbálták mérsékelni, amelyek jobbára tavasszal lettek hirdetve, mert a tél során a készletek megcsappantak. Ekkor egy tyúktolvaj akár a károsultja éhhalálát is okozhatta, mivel olyan kevés élelmiszert birtokoltak, ezért az egyszerű piti lopásokat is drasztikusan, akár halállal is büntették és a többi büntetést ehhez mérték, mert ugye mégis voltak ennél sokkal súlyosabb gaztettek és ezek méltó büntetését a szenvedés mértékével fejezték ki, ezért rettenetes kkínzásokat, kivégzési módokat eszeltek ki elrettentés gyanánt, mert ha már a tyúktolvajt fellógatták, akkor a nagyobb vétségeket valahogy keményebben kellett megtorolni.

A háborúk viszont rendszeresek voltak, de az országok, birodalmak közötti gyakori öldöklés, amit mindig a lakosság szenvedett meg a legjobban, még nem is a legrosszabbak voltak, mert szinte anarhikus állapotok uralkodtak, a szomszédos nemesek egymás birtokait fosztogatták és egymással állandóan torzsalkodtak és erre ritkán született jogorvoslat, de ha esetleg a nemesek közötti vitát valamilyen hatóság nagy sokára rendezte is, kitört rögtön egy újabb konfliktus és a parasztok sérelmeit soha senki nem próbálta orvosolni, enyhíteni. A parasztlázadásokat mindig iszonyú kegyetlenséggel leverték és mindenki csak nyúzta, adóztatta a jobbágyait, akik teljesen jogfosztottak és kiszolgáltatottak voltak és ebbe az Egyház ugyanilyen brutalitással beleértendő, de a helyi földesúr és a távoli király adóterhei nyomorították igazából a tömegek életét.

ápr. 27. 02:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 kürasszír ***** válasza:
80%

# 5


IDÉZLEK: "...mindenki csak nyúzta, adóztatta a jobbágyait, akik teljesen jogfosztottak és kiszolgáltatottak voltak és ebbe az Egyház ugyanilyen brutalitással beleértendő, de a helyi földesúr és a távoli király adóterhei nyomorították igazából a tömegek életét."


Ez így kapásból nem igaz.


Javaslom, olvass tudományos történelmi szakirodalmat a középkorról.


A jobbágyok nem voltak jogok nélkül és az adóztatás mértéke sem érte el a mai szintet.


A mai Magyarországon ugyanis arányaiban jóval magasabb az adóteher, mint a középkori jobbágyoké volt.

ápr. 27. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Amit itt is sokan nem vesznek figyelembe, hogy a középkor nem igazán egy korszak volt és nem lehet általánosítani. 1000 évet ölel fel és legalább három részre osztható.


Az tény, hogy a tudományok a Római Birodalom hanyatlásával együtt hanyatlottak, de a tévhittel ellentétben nem a Reneszánsznál kezdett fellendülni újra a terület. A Reneszánsz is a már előtte megindult fejlődés eredménye volt, ami igazán a keresztes hadjáratok idején vette kezdetét. Akkor lépett újra erős kapcsolatba a nyugat a kelettel. A Közel-Keletről, Bizáncból ekkor kerültek vissza az ókori tudományos írások nyugatra. Akkor alakultak az első egyetemek. Kicsivel utána indult be igazán a polgárosodás. A késő középkor már jobban hasonlított a kora újkorra, mint a korai középkorra.


A Reneszánszban tudományos szempontból annyi változás történt, hogy addig a tudományos életet az egyház monopolizálta (igen, volt tudományos élet), a Reneszánszban pedig a tudomány sokkal szélesebb körben lett elérhető, emiatt gyorsabban fejlődött. Viszont ennek megvoltak a hátrányai is. Például sok rémmese, amiket ma a középkorral azonosítunk, az újkorból származik. Egy példa: a középkorban az emberek a tévhittel ellentétben mosakodtak. Abban a hitben voltak, hogy a rossz szagok okozzák a betegségeket. A kora újkorban a gyors fejlődés hatására mindenféle új elméletek születtek, amik közül az egyik az volt, hogy a meleg víz kinyitja a pórusokat (ami igaz), ezért ekkor könnyebben bejut a testbe a "rossz levegő", a betegségek okozója (ami nem igaz). Tehát az emberek elkezdtek ritkábban mosakodni, romlott a higénia. Sajnos ezen a szakaszon át kellett esnie az emberiségnek.


Ugyanakkor a babonásság sem szűnt meg, csak a jómódúbb emberek között lett ritkább. A népesség nagy része, a parasztság ugyanúgy babonás volt. A boszorkányperek nagy többsége például a középkor után történt.

ápr. 29. 01:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!