Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Az emberben miért nincs meg a...

Az emberben miért nincs meg a za képesség, hogy ösztönből ismerjen növényeket, tudja róluk, hogy ehetők-e vagy nem?

Figyelt kérdés
Az állatoknál ez magas szinten megvan. Tudják, mit ehetnek és hogyan. Engem például a keresztcsőrű döbbent meg, ami fenyőmagot eszik, és van benne valami anyag, ami káros lenne a szervezetére, ezért mindig elvonulnak utána olyan helyre, ahol agyagot tudnak felcsipegetni, mert az semlegesíti az anyagot. A kutya is füvet eszik, hogy hányjon, ha rossz a gyomra. A növényevők nem nyúlnak mérgező növényhez. Az emberben ez miért nincs meg ugyanúgy, ahogy a sötéttől félünk, a villámlástól félünk stb? Nay szükségünk lenne rá, hiszen teljesen elfelejtettünk helyesen táplálkozni, nem tudjuk, hogy mit mivel, mikor és hogyan ehetünk.
2011. febr. 19. 13:01
 1/9 anonim ***** válasza:
58%
Szerintem azért, mert már nincsen szüksége rá. Lehetséges, hogy régebben volt ilyen, még az őskorban, de amint nem használta már, eltűnt.
2011. febr. 19. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Már hogyne lenne meg ugyan ez az emberben. Lehet nem olyan kifinomultan, mint egy növényevő állatban, de megvan!


Pl. ami büdös attól undorodsz. Rothadt gyümölcsöt / zöldséget ránézésre vagy szagra felismered és nem eszed meg. Nem csak azért, mert anyu azt mondta, hanem ösztönösen nem.


De ennél is jobb példák erre a hajótöröttek. Akik hetekig, néha hónapokig vergődnek a tengeren és csak halon élnek jelentkeznek rajtuk a vitaminhiány tünetei (mivel a halhús nem elégséges táplálék). És rengetegen beszámoltak róla, hogy ők sem tudják miért elkezdték a halnak - az addig undorítónak tartott - részeit enni, pl. szemét, belét, máját, pikkelyét... Ösztönösen.

Ez utólag bebizonyosodotott, hogy azért történt, mert a szervezet ösztönösen felismeri, hogyha valamiből hiányt szenved és ösztönösen tudja, hogy mivel lehet azt pótolni.

2011. febr. 19. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Megvan. Példul a ló azért nem eszik mérgező növényt, mert semmit nem eszik, amit nem ismer. Hogy mi ehető, azt pedig a többiektől tanulja, vagy próba szerencse alapján, de egyébként ha bízik benned, akkor a patkánymérget is megeszi a kezedből. Ugyanúgy az elített keresztcsőrű is csak azt tudja, hogy adott ízű anyagot kell ennie, dehogy mért, azt nem, és nem is univerzális képesség, csak a fenyőmag esetére alakult ki evolúciója során ez a viselkedés.

A lényeg tehát az volna, hogy ez igen egyszerű, és pont ezért hatékony elvek miatt van így, messze nem olyan komlex, hogy "nekem most agyagot kell ennem, mert az a jó fenyőmag ellen". helyette: ettem valamit, fáj a hasam, de az a másik valami jó hasfájásra".

Nagyrészt tehát tanult az ilyen viselkedés, mint ahogy az ember esetében is. Persze van ösztönös része is, pl a keserű ízek tipikusan mérget jeleznek, ha megfigyeled gyerekkorban ösztönösen mindenki utálja, de van aki egész életében. A hányás undort kelt benünk, hiszen azt jelzi, hogy a másik valami rosszat evett, nekünk pedig nem kéne ugyanazt a hibát elkövetni. Mitöbb, ha kimész egy erdőbe, akkor nem lesz szimpatikus a gondolat, hogy ismeretlen növényeket megegyél, még akkor sem, ha tudod, hogy nem mérgező.

2011. febr. 19. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Érezzük mi is.

Például nagyon élénk színű rovarokat,leveleket nem eszünk meg.

2011. febr. 19. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 dellfil ***** válasza:
85%

Pedig valószínű, hogy az emberben is megvan, azaz megvolna, ha a kulturális közeg hatásai nem nyomnák el.

Mire gondolok? Arra, hogy nagyrészt azt esszük, amit a szüleinktől, környezetünktől megtanulva ehetőnek tartunk. A választék pedig elég nagy, ezért teret enged bizonyos egyéni ízlés kialakulásának ezen a választékon belül.

Gondold meg, mekkora különbségek vannak az egyes kultúrák étkezési szokásaiban. Sokszor akkorák, hogy az egyik nép meg nem enné a másik nép által finomnak tartott ételét.

Ez az egyik része a dolognak. Más részről, viszont erősen "divat függő" is az, hogy mit eszünk. Például (okkal-ok nélkül) kitalálják valamilyen ételről, hogy az ártalmas, akkor azt nem "illik" megenni.

De nézzük csak meg azt, hogy az állatok (vadon élőekre gondolok!) mennyire "tudják", "tudhatják" mi jó nekik, és miért.

Az az állapot amelyet megfigyelünk most, - azaz az állat "tudja" mit ehet - hosszú folyamatok eredménye. A mindenfélét összeevő példányok (ez persze szélsőség) kihullanak nagy valószínűséggel az adott populációból a megmaradók, amelyek "véletlenül" nem, (vagy kevéssé káros) táplálékot ettek, elszaporodhattak. Az, hogy mi a káros a szervezettől függ, és a szervezet felépítése sem 100%-ig egyforma a példányokban a populáción belül. Tehát előbb-utóbb létrejön egyfajta egyensúly az élőlény táplálkozása, táplálkozási szokásai, és a szervezete "egészsége" között. Ezt az egyensúlyt látjuk mi "ösztönösen jól táplálkozásnak". Ezt a folyamatot "írja felül" valamilyen mértékben az emberi kultúra szokásrendszere.


dellfil

2011. febr. 19. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Azért az nem teljesen igaz, hogy az állatok mindig tudják, hogy mit szabad megenniük és mit nem. Nem véletlenül "fejlesztettek" ki mérgeket ill. különböző rossz ízű anyagokat a növények az őket fogyasztó növényevők ellen. Ez egyfajta evolúciós "hadviselés", ami már több száz millió éve zajlik a két fél között. Egy idő után a növényevők "alkalmazkodnak", és akkor a növényeknek újabb "fortélyos megoldásra" kell "szert tenniük", amihez a növényevők újra "kénytelenek" "alkalmazkodni", és így tovább...
2011. febr. 19. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim válasza:
Azert had irjam ide le : vettem egy kis cicat, amit kulfoldre vittem. Nem adtam neki ditekt csak dobozos macska kajat, hogy ne legyen gond az utaztatassal. Rovid idorol kb egy hetrolvan szo. Aztan mar hiaba akartam neki mast adni, pl nyers hust,tejet, vagy etelmaradekeot ami a macskak termeszetes taplaleka volt evezredeken at, nem kellett neki. Ha megfogta a madarat,vagy egeret haza hozta az ajto ele, de soha nem ette meg. Szerintem az etelizesitovel manipulalnak.
2011. febr. 19. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Az ember is tudja, pl édeset kíván a alacsony a vércukra.
2011. febr. 19. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Dehogy van meg az emberben! Ha nem ismeri a gombát ami szép és nem büdös, simán megenné ha nincs más nem tudja megítélni hogy van-e benne méreg és a bogyókkal is ugyanez a példa! Már régen engem is érdekelt ez a kérdés!
2011. jún. 15. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!