Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A történészek honnan tudják...

A történészek honnan tudják olyan pontosan megállapítani a hiteles tényket? Például Hunyadi Mátyásról.

Figyelt kérdés

Tehát arra lennék kíváncsi, hogy a történelemtudományban hogyan zajlik a tények rögzítése? Középkori krónikák után kutatnak amiket aztán összehasonlítanak egymással vagy hogyan?


Előre is köszönöm a választ


2011. máj. 5. 15:24
1 2
 11/12 A kérdező kommentje:

Tisztelt Utolsó válaszoló!


Köszönöm a kommentedet, megerősítettél engem az elméletemben a történelemtudománnyal kapcsolatban. :-)


Válaszolok a kérdésedre.


Bemásolok egy részletet abból amit az egyik válaszoló írt:


"Neked valószínűleg azt tanították az iskolában, hogy Trianon az első vh. utáni "igazságtétel" szégyenfoltja, hogy megcsonkították Magyarországot. Holott az elcsatolt 2/3-ad ország területének kb 70%-án nem éltek magyarok szinte egyáltalán. Itt a vörös részen láthatod a magyar lakosságot, ami más színű az nem magyar."


Pontosan ezt nem tudtam...Való igaz, hogy csak annyit hallottam hogy Magyarországról elvettek területeket, milyen igazságtalan. De arról nem tudtam hogy az elcsatolt 2/3-ad ország területének kb 70%-án nem éltek magyarok.


Ez nekem újdonság, életemben először most olvastam ilyet...

2011. máj. 8. 00:46
 12/12 anonim ***** válasza:

"Pontosan ezt nem tudtam...Való igaz, hogy csak annyit hallottam hogy Magyarországról elvettek területeket, milyen igazságtalan. De arról nem tudtam hogy az elcsatolt 2/3-ad ország területének kb 70%-án nem éltek magyarok. "


Megbocsáss, de a történelemtanárod marha amatőr lehetett, hogyha ilyesmiket nem mondott el.

Az alap lett volna, hogy pl. az erdélyi románság 1918. december 1-i deklarációját megtanítsa, amivel kinyilvánították Erdély csatlakozását Romániához. Arra pedig magad is rájöhetnél, a puszta józan ész alapján, hogy a szlovákság nem az elmúlt 90 év alatt nőtt ki a semmiből azon a területen, ami előtte 1000 évig Magyarország része volt.

Azon kívül a Vörös Térképet is mutatniuk kellett volna nektek legalább egyszer. Nekünk kinn is lógott a falon az osztályban.

Hivatalosan tananyag, hogy a Magyar Királyság lakosságának alig több, mint 50%-a volt magyar a dualizmus végefelé. Ez pedig igen erősen a mai Magyarország területén (illetve a határ túloldalán kis sávokban - pl. Partium, Dél-Felvidék, Szabadka környéke, ukrán határszél) koncentrálódott, plusz Székelyföld. Egyes területeken, mint pl. Fogaras, Krassó-Szörény, Árva és majd egész Horvátország, a magyarok aránya 10% alatt volt. Dél-Erdély nagy részén pedig legjobb esetben is csak 33%.

Trianon nem amiatt volt nagy tragédia, hogy területeket csatoltak el. Horvátország elszakadását még a magyar politikai elit is zokszó nélkül megengedte. Dél-Erdélynek, a Vajdaság egy részének, Kárpátalja nagy részének és a Felvidék 60-70%-ának az elcsatolása, etnikai alapon, teljesen logikus és igazságos volt. Trianon tragédiája abban rejlik, hogy olyan területeket is elcsatoltak, mint a Székelyföld, a Csallóköz, Kassa, Nagyvárad stb. ahol gyakorlatilag kizárólag magyarok éltek. Székelyföld kivételével pedig ezek a területek egybefüggő tömböt alkottak a trianoni Magyarországgal.

Mindezt nem sértegetésként mondom, de rákereshetnél Teleki Pál Vörös Térképére és az 1910-es népszámlálás alapján készült etnikai térképekre. A neten biztos milliószor fent van. De ha nem találsz, akkor én is tudok küldeni neked 1-2 térképet.


A történész

2011. máj. 8. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!