Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Az a házim hogy beszámolót...

Az a házim hogy beszámolót irjak Stefan Stratimirović-ról. Semmit se találok. Valaki tud segiteni?

Figyelt kérdés
2011. jún. 11. 12:57
 1/5 anonim ***** válasza:

Miért nem találod?

[link]

2011. jún. 14. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
de angol :S aforditas meg szar
2011. jún. 14. 20:48
 3/5 anonim ***** válasza:

Nem tudod mennyi időd van a házira, de vannak könyvek meg ilyen régi antik dolgok. Nem tudom mond-e valamit neked.

A házi feladatodat meg miért itt akarod megcsináltatni másokkal?

2011. jún. 14. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Ó, elnézést! Talán le kellett volna fordítanom neked?
2011. jún. 15. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Nekem ennyit sikerült kihámoznom a Wikipédiából angol tudás nélkül (a neveknek majd néz utána, hogyan írják őket helyesen) :


Stefan Stratimirović (Kulpin 1757.dec.27 – Sremska Karlovec 1836.szeptember 23.)

Karlovaci (Karlócai) metropolita 1790 től 1836-ig.


Hercegovinából származó Kulpini nemesi családban született.

1745. júl. 17.-én Mária Terézia a katonai érdemeiért a családnak nemesi rangot és Kulpinban birtokot adományozott. Kiválló oktatásban részesült, Stefan az alapiskolát Kulpinban és Begecsben végezte, középiskoláit Novi Sadban (Újvidék), filozófiát és jogot tanult Bécsben és Budán.

Magán úton végezte a szemináriumot, mert szerb teológiai iskolák nem voltak még abban az időben, 1784-ben szerzetes lett, kevéssel később kinevezték a budai püspökség püspökének (1786.június 15. – 1790).


A metropolita a temesvári közgyűlésbe 1790.október 29.-én lett beválasztva. Gondot fordított az iskolázottság emelésére, több iskolát alapított.


Rendbe tette és befejezte a városi könyvtárat, megerősítette a fegyelmet a lelkipásztorok (papság) körében, az Osztrák birodalomban a szerbek vezetője volt, inspirálta a függetlenség és támogatta az első szerb felkelőket függetlenségi törekvésükben.

Sokat dolgozott a tudomány számára is. Odaadó rajongója volt a tudománynak és az irodalomnak, sok írott művet hagyott maga után, történelmi, egyházi, irodalmi és egyéb műveket alkotott.

Fokozatosan egyre konzervatív elképzelései miatt ellenezte az Obradovic és Karadzsics féle nyelvreformot.


Bizonyítottan tagja volt az eszéki szabadkőműves páholynak.


Hirtelen halt meg 1836.szeptember 23.-án Karlovacban.

2011. jún. 18. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!