Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miért kezelik egyesek úgy a...

Miért kezelik egyesek úgy a tudományos elméleteket, mint a vallási dogmákat?

Figyelt kérdés

Miért hangoztatják, hogy ez így meg így van és mindenki tanulatlan, vagy szimplán hülye, aki másképp gondolja?

Most, hogy az egyik legalapabb elmélet látszik megdőlni, hála a neutrinóknak, bármibe, hogy ugyanúgy folytatják és nem fogja őket érdekelni, hogy esetleg néhány hete-hónapja teljesen hülyének néztek olyanokat, akik szerint lehetséges, hogy valami gyorsabb legyen a fénynél.


2011. szept. 27. 23:36
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
100%

Kedves Gaebrol! Értem amit mondasz, és még talán igazad is van, de legyünk őszinték: ha a te tanításaid alapján élnénk, akkor még mindig az antilopokat kergetnénk vagy futnánk az oroszlán elől. Esetleg bogyókat gyűjtenénk. A világunk megismerése nem lehetséges kizárólag közvetlen tapasztalással, hiszen az atomokat nem látjuk. Ezért jó dolog a tudomány, mert létrehozta azt a módszertant, amivel közvetve, a tapasztalás és a gondolkodás kombinációjával, objektív módon ismerhetjük meg a világot. Így is vannak tévedések, hiányosságok, de jelen pillanatban nincs jobb eszköz, és szerintem minden más módszer spekulatív, vagy legalábbis szubjektív. Hogy a kérdésedre válaszoljak: a tudományos elméletekhez nem mindenáron ragaszkodunk, hanem a nem tudományos módszerekkel bizonyított feltevések kizárása végett. Mert különben (ahogy korábban írtam) nem haladna a tudomány, szétesne, mint esőben a homokvár, és reszkedhetnénk, mikor jön az inkvizíció, mert véletlenül azt merte valaki mondani, hogy pl. a Nap foltos.

:)

2011. szept. 28. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:
93%

Legfeljebb az említett két végletnek az. Aki normális, annak nem kattan el az agya, ha az övétől eltérő véleményt olvas valamiről.

Én leírtam, mit gondolok a kérdéssel kapcsolatban, ennyi. De ez sem szentírás, ez az én egyéni véleményem a saját tapasztalataim alapján. Ha valaki nem ért egyet vele, várom az ellenvéleményeket :)

2011. szept. 28. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:

Ellenvéleményt 09:38-kor dobtam, de ne érts félre, nem vitázni akarok, csak tisztázni a helyzetet. Egyébként filózni lehet mindenen, ha ezen elkattan valaki agya, az tényleg nem jó reakció, ezzel egyetértek.

(És bocsi az elgépelésekért.)

2011. szept. 28. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:

Nem is veszem vitának, teljesen igazad van. Amúgy dícséretes a hozzáállásod :)

No, de nem is azt mondtam, hogy nem szabad hinni a tudományban. A tudományok jók, hisz a fejlődés alapjai... a világ pedig folyamatosan változik, változni kell nekünk is. Többnyire én is hiszek a tudományos elképzelésekben, csak azt fejtegettem, hogy sok esetben ez is csak egy elméleteken alapuló hit, és nem egy biztos tudás ;) És ez az, amit szerintem nem szabad összekeverni.

2011. szept. 28. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:
De akkor mit neveznél biztos tudásnak?
2011. szept. 28. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:

Biztos tudásnak? Na ez egy jó kérdés... nem is tudom, van-e olyan. Hisz minden tudás csak addig számít biztosnak, amíg nem jön valaki, aki megcáfolja. Erre alapvető példa a Föld alakja. Régen laposnak hitték. Aztán gömb alakúnak. Mostmár geoid, és pl földrajzórán már egyes jár érte, ha a diák gömböt mond. De ki tudja, kétszáz év múlva lehet, máshogy hívják majd, és azon röhögnek, "emlékszel, hogy hívták az ezredfordulón azok a bolondok a Földet? Geoidnak...".

Én úgy gondolom, az emberiség mostani ismereteit pillanatnyi tudásnak lehetne hívni. Száz év múlva megint lesz egy pillanatnyi tudás, ahol sok mai ismeretet már felváltanak a későbbi elméletek. És így tovább.

2011. szept. 28. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim ***** válasza:
100%

Akkor fogalmazhatunk úgy, hogy a tudományos elméletek, eredmények, azok a "pillanatnyi tudásunk", "amíg nem jön valaki, aki megcáfolja". (Tudományos módszerekkel.)


Amúgy igazad van abban, hogy amit a tudósok leírnak, azt mi csak elhisszük. Igen, én hiszek nekik, mert számomra a bizonyíték az igazukra, hogy tudok venni telefont, műanyag locsolókannát, tartós tejet (ettől mondjuk nem vagyok elájulva), mp3 kütyüt, stb. És működnek. :))

2011. szept. 28. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:

Igen, talán valahogy így :D

Na igen, tény, hogy sok működő dolgot alkotott már az ember, ez kétségkívül a tudományt dícséri :) Az ilyenekkel viszont többnyire az a helyzet, hogy egyszercsak valaki kitalál egy jobbat, és a régi, előtte sok-sok évig tökéletesen működő technikát máris gagyinak, elavultnak, netán még károsnak is nyilvánítják... Szóval a pillanatnyi tudás a bizonyítottan működő technikákban szerintem úgy nyilvánul meg, hogy a ma embere egész mást gondol róla, mint egy későbbi generáció. (lsd. a walkman meg a discman micsoda csoda volt régen, a mai fiatalság szemében pedig már egy ósdi, ciki vacak...)

De hát ez a változás elkerülhetetlen velejárója :)

2011. szept. 28. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:
0%

A foldet sose hittek laposnak!!! Mar az okkorban, egymastol teljesen kulonbozo kulturak egymastol fuggetlenul kimutattak a fold kozel gomb alakjat. Ezt a lapos fold baromsagot az 1900-as evek elejen(!!!) kitalatak, es azota mindenki tenykent kezeli... Ez is csak egy altalad hiten alapulo megallapitas...


check your fact!

2011. szept. 28. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!