Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » HOgyan kezdjünk el egy összeha...

HOgyan kezdjünk el egy összehasonlító verselemzést?

Figyelt kérdés
3 művet kell összehasonlítanom és már összegyűjtöttem a hasonlóságokat és az ellentéteket,megvannak a tételmondatok etc.De nem tudom milyen legyen a bevezetés,hogyan kezdjek bele?
2011. nov. 20. 13:59
 1/2 anonim ***** válasza:
91%

Leírod, hogy a következő három vers összehasonlító elemzését végezted el: x, y és z. Aztán mindegyikről egy rövid bevezető. Ez a kisiskolás módszer.

A sznob módszer, hogy elmondod, a három igen fontos és csodálatos vers összehasonlító műelemzése fényt derít a versekben addig gyökerező rejtett jelentésekre, mely vizsgálata a posztmodern irodalomban népszerű intertextualitás tükrén keresztül szemlélve új értelmezési körrel ruházza fel a műveket.

Az érzelmi, hogy leírod, a versek összehasonlító elemzése számodra tanulságos volt, a látszólag igen távol (vagy éppen közel) álló versekben sok hasonlóságot (vagy épp ellentétet) fedeztél fel, például annak ellenére, hogy mindhárom a szerelemről szól, annak teljesen más aspektusait emelik ki, mintha nem is ugyanarról az érzelemről beszélnének.

A pofátlan kezdés pedig "Dolgozatomban x költeményt értelmeztem y aspektusában, miközben z szemléletét helyeztem előtérbe, ezzel újfajta jelentésköröket keresve a művekben. Megállapíthatom, hogy... [itt az összefoglalóból a főmondat, pl. "valójában mindhárom a szerelmet tárgyalja, azonban míg x-ben a szerelem a tárgy is, y-ban és z-ben a szerelem csak eszköz, melyen keresztül kifejthetővé válik egy sokkal összetettebb érzelem, a haza iránti sóvár vágyódás."]"


Egészen tág spektruma van a hatásos bevezető mondatoknak, de a legegyszerűbb mindig a "Dolgozatom során x, y és z verseket hasonlítottam össze. Mindhárom [hasonlóság, pl. a szerelemről szól], míg azonban x [keletkezés, szerző nemzetisége, vagy valami különbség], addig y [...] és z [...]", mindezt szép körmondatokban megfogalmazva. A bevezető a hatásos rizsa helye. De legfeljebb hat mondatban. :) Itt mondod el azt, amit később is elmondasz vagy négyszer.

2011. nov. 20. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm! :)
2011. dec. 2. 15:04

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!