Egy emberi tulajdonságra céloz-e a "szabad akarat" fogalma?

Figyelt kérdés

2012. jún. 26. 13:52
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem inkább arra, hogy nem mások, vagy a körülmények, vagy felsőbbrendű lény irányítja a döntéseinket és az életünket. A kifejezés elveti azt is, hogy másra hárítsuk a felelősséget és mást okoljunk a velünk történtek miatt.
2012. jún. 26. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 D.Đ válasza:
Igy hogy "szabad akaratú" igy inkább :D
2012. júl. 1. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 D.Đ válasza:
Mert a tulajdonság az melléknév és a szabad akarat az fn és igy már melléknév hogy "szabad akaratú" (mien?..)
2012. júl. 1. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 lacatka válasza:
100%

A szabad akarat mint fogalom , a Bibliából származik !

Ugyanis Isten szabad akaratot adott az embereknek ,ezzel nagyon ügyesen le vette a felelősséget a saját válláról az emberek bűnei miatt.

2012. júl. 3. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim válasza:
Szabad akarat= van eszed, hogy dönts. Ez különbözteti meg az embert a többi élőlénytől. Nem tulajdonság, adottság, végülis a gondolkozás sem egy tulajdonság
2012. júl. 8. 02:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

"Szabad akarat= van eszed, hogy dönts. Ez különbözteti meg az embert a többi élőlénytől. Nem tulajdonság, adottság, végülis a gondolkozás sem egy tulajdonság"


Itt valami ellentétet fogalmaztál be a "szabad akarat" fogalmába. Hiszen ezek szerint nem akarat dönt hanem én (azaz az eszemmel döntök).

2012. júl. 8. 22:46
 7/10 A kérdező kommentje:

"A szabad akarat mint fogalom , a Bibliából származik !

Ugyanis Isten szabad akaratot adott az embereknek ,ezzel nagyon ügyesen le vette a felelősséget a saját válláról az emberek bűnei miatt."


Megköszönném, ha megjelölnéd hogy hol van ez megírva a Bibliában?

2012. júl. 8. 22:51
 8/10 A kérdező kommentje:

"Szerintem inkább arra, hogy nem mások, vagy a körülmények, vagy felsőbbrendű lény irányítja a döntéseinket és az életünket. A kifejezés elveti azt is, hogy másra hárítsuk a felelősséget és mást okoljunk a velünk történtek miatt."


Ha ez így van akkor ennek különös következményei lennének.

1. Mert akkor inkább egy felfogásnak kell minôsiteni a dolgot. Más szóval sarkalatosan kifejezve a fogalom egy kitaláció - egy elvárás kifejezése.

Annak az érdekében - aki ezt kitalálta - hogy mindenért amit teszünk felelôséggel tartozunk.

2............

2012. júl. 8. 23:12
 9/10 anonim válasza:
Akarat=döntés. Ha akarsz balra mész ha akarsz jobbra. Ez pl az állatoknál nem így van. Tehetsz jót és rosszat. Eldöntheted mit csinálsz. Nem ösztöneid vannak, hanem gondolkozó lény vagy, aki persze bizonyos keretek között, de végül is úgy tesz, ahogyan kedve tartja. Ez különböztet meg bennünket az állatoktól. A szabad akarat a Biblia is, meg mindenki más is azt érti, hogy szabadon dönthetsz. Mondjuk ha már Biblia, akkor egy példa. Isten szabad akaratot adott Ádámnak és Évának, esznek az almából vagy sem. Megtehették mindkettőt, más kérdés, hogy milyen következményekkel járt. A madár aki rászáll, és nem gondolkozik, csak csipeget belőle neki nincsen szabad akarata. A döntés képességét és lehetőségét jelenti, nem tudom mit nem értesz ezen.
2012. júl. 9. 01:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

"A szabad akarat a Biblia is, meg mindenki más is azt érti, hogy szabadon dönthetsz."


Mindenki? Ehatároztam hogy kimegyek a parkba és hátha ül ott valaki aki beszégetni szeretne errôl.


Az elsô "paciens" akit kiválsztottam egy rokkantot gondozott. Kisült hogy egy orosz bevándorló volt, de tökéletesn beszélt svédül. - "Szabad akarat?" Attól függ hogy mit értünk alatta. A kommunizmusban szavaztunk, szabadon?, a kórmány legalábbis azt állitotta.


Továbbmentem. Egy fiatal lány ült egyedül a padon, megtudtam hogy fôiskolás és hogy ôk is vitatkoztak a "szabad akarat" fogalmán. "Szabad akarat" olyan szerimtem nincs" mondta, de szivesen beképzeljük azt magunknak. Igen mivel az ember nem szeret vesztesnek látszani.

De mondom, mi a helyzet a döntés pillanatában? Hiszen akkor szabadon választhatsz, nem? Igen választhatok, de a döntésem is befolyás alatt van, tehát...

Bocsánat hogy firtatlak, de nem tudsz olyan helyzetet elképzelni amikor tisztán szabad a döntésed? - Sajnos nem tudok!

Eddig ennyi amit lényegesnek tartok.

2012. júl. 9. 12:20

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!