Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Beszéd-tett elmélettel kapcsol...

Beszéd-tett elmélettel kapcsolatban egy kérdés?

Figyelt kérdés
Nem értem, hogy a performatívumnak, ill. az igének miért kell első személyben állnia? Ha az, hogy ,,elrendelem", beszédtettnek számít, akkor az ,,elrendeli" miért nem?
2012. júl. 4. 17:29
 1/9 anonim ***** válasza:

Mert a beszédtett nem azt jelenti, hogy az ige valamilyen cselekvést közvetít. Azt jelenti, hogy a beszélő személy (mondjuk Géza) a beszéddel valami cselekvést hajt végre. (A cselekvés ellentéte a leírás, információ átadás, ami elvileg a beszéd fő fnkciója.)


Ha Géza a következő mondatot mondja:

"János elrendeli, hogy mindenki menjen haza."

akkor Géza nem hajt végre beszédtettet, hanem a beszéde egy leírás (konstatívum).

Ha Géza az aki elrendel valamit, akkor E/1-ben rendeli el:

"Elrendelem, hogy mindenki menjen haza."

Ez egy performatívum, hisz az elrendelés maga a beszéd.

2012. júl. 5. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Azt értem, hogy maga a közvetítő beszélő nem hajt végre cselekedetet, de úgy értettem a kérdést, hogy maga az, aki E/3.-ban áll, az is beszédtettet hajt végre, nem? Ha mondjuk azt olvasom pl. egy kormányrendeletben, hogy ,,a kormány a következőket rendeli el...", akkor a kormány E/3.-ban ugyanúgy beszédtettet hajt végre (mert a rendelet általában a kihirdetés másnapján hatályba lép), vagy nem így van?
2012. júl. 5. 10:09
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
A beszédtetthez ugye eleve beszélni kell. Most lehet vitatkozni azon, hogy az írás az mennyire egyenértékű a beszéddel, és ha nem az, akkor egy néma főnök, aki leírja, hogy „elrendelem a szünetet”, az vajon beszédtettnek minősül-e mégiscsak. Szerintem – legalábbis eredetileg – az írás nem egyenlő a beszéddel, kivéve, ha teljesen úgy használjuk, mint a beszédet. Azon is lehet vitatkozni, hogy egy nem természetes személy (kormány, cég) vajon tud-e beszélni. Szerintem nem, ezért ha egy ember (aki akár lehet a kormány tagja) E/3-ban elmondja hogy ezt meg ezt rendeljük el, az már nem beszédtett. Ráadásul a bejelentés elhangzásakor az elrendelés már megtörtént, tehát már csak azért sem beszédtett. Szerintem ilyenkor egyáltalán nem történik beszédtett, tehát a kormány a rendelkezéseit nem beszéd formájában adja ki. Pl ha király lenne, aki ülne a trónján és rendelkezne, akkor az beszédtett lenne. De csak az a pillanat, amikor a király azt mondja, hogy „elrendelem azt, hogy…” Amikor ezt valaki leírja (a király elrendelte), akkor a leírás már nem beszédtett, hanem egy beszédtett leírása, tehát az írás az már nem performatívum, hanem egy konstatívum egy korábbi performatívumról.
2012. júl. 5. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm! :) De vannak olyan igék is, amelyek egyik csoportba sem sorolhatók, tehát sem performatívumok, sem konstatívumok, igaz? Pl. azt mondom, hogy megfőzöm a levest. Ez nem performatívum, mivel a beszéd pillanatában még nem hajtom végre a cselekvést, mert a leves mondjuk csak 1 óra múlva készül el. De konstatívum sem lehet, mert a ,,megfőzöm" mozzanatos ige, folyamatosan nem tudok megfőzni, csak főzni, tehát állapotot nem lehet ezzel leírni...
2012. júl. 7. 10:33
 5/9 anonim ***** válasza:

"Ez nem performatívum, mivel a beszéd pillanatában még nem hajtom végre a cselekvést, mert a leves mondjuk csak 1 óra múlva készül el."


Nem érted. Ez akkor sem lesz performatívum, ha éppen főzöm azt a levest. A performatívum nem azt jelenti, hogy egy éppen zajló cselekvést (főzés) elmondok. Hanem azt jelenti, hogy maga a beszéd a cselekvés. Pl azt mondom, hogy „köszönöm szépen”. Itt a cselekvés az volt, hogy megköszönök valamit, ami AZZAL HAJTÓDIK VÉGRE, hogy kimondom. A főzést meg tudom csinálni beszéd nélkül, tehát nem kötelező része az, hogy közben azt mondogatom, hogy most főzök. Megköszönni valamit nem tudsz beszéd nélkül, vagy pl bocsánatot kérni se. Ezekben az esetekben a szavak kimondása nem csak egy felesleges kísérője a cselekvésnek (mint a főzésnél), nem csak egy leírás arról, hogy egyébként a kezeddel mit cselekszel (azaz főzöl), hanem itt pont hogy a beszéd által hajtod végre a cselekvést (bocsánatot kérsz / megköszönsz azzal, hogy kimondod: bocsánatot kérek, köszönöm).


Konstatívum lehet bármi egyéb, jelen, múlt, jövő idejű, kérdő, feltételes, bármi. És itt nem az igéket sorolod be, hanem a teljes mondatokat, nyilván egy csomó ige sosem tud performatívum lenni, de vannak igék, amik mindkettők tudnak lenni, a mondattól függően.

2012. júl. 7. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Jó-jó, az alapot értettem, csak még hozzáképzeltem dolgokat. :D :$ Megkérdezhetem, hogy honnan tudod, hol tanultad ezeket? :)
2012. júl. 7. 12:54
 7/9 A kérdező kommentje:
:O Most látom azt is, hogy rosszul írtam a kérdésben, rossz helyen van a kötőjel. :$ Beszédtett-elmélet.
2012. júl. 7. 19:15
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
Érdekelt és olvastam róla. Plusz viszonylag intelligens vagyok, de persze ha ezt le merem írni, akkor kérkedem. :)
2012. júl. 9. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Én nem veszem kérkedésnek, inkább köszönöm a segítséget! :)
2012. júl. 9. 17:58

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!