Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mit gondoltok, a történelem...

Mit gondoltok, a történelem tudomány? A történelemnek van-e iránya?

Figyelt kérdés
Tudom, hogy a társadalomtudományok között szerepel, de engem az érdekel, hogy valójában tudomány-e. Olvastam Jared Diamond könyvét és nagyon megfogott. Ő a történelmet egy iránnyal rendelkező dolognak tartja, vagyis szerinte haladunk valamerre. Ilyen szempontból érdekel engem ez a kérdés. Ugyanis a legtöbb ember úgy gondolja, hogy valamilyen mókuskerék részei vagyunk és a történelem megismétli önmagát, vagyis nem fejlődik, nem jut el egyik állapotból a másikba. Én irány alatt arra gondolok, hogy a vadászó-gyűjtögető társadalmak többségében átalakultak letelepedett élelmiszer termelő társadalommá, valamint a törzsi formát felváltotta a nemzet. Mit gondoltok?

2012. aug. 1. 13:29
 1/9 anonim ***** válasza:
Vannak dolgok, amik elkerülhetetlenül bekövetkeznek, mint ahogy a nomád törzsek letelepednek és lassan nagyobb egységekbe szerveződnek (törzsszövetség->nemzet->konföderáció->unió), de ezt leszámítva nem hinném, hogy van egy kitüntetett iránya a dolognak. Nem haladunk a korlátlan egyeduralomtól a korlátlan népuralom felé, sem fordítva, és ezt pont a történelem igazolja.
2012. aug. 1. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Azt próbálom kideríteni, vajon történelem mennyire ismétli önmagát, milyen léptékben. Nagyon elhanyagolható mértékben nyilván, de civilizációs szinten is? Ilyen szempontból körpályán is mozoghatna, mert pl. az ókori fejlett kultúrák szintjét kétszer is el kellett érni - a demokrácia eltűnt, és már csak kb. 1000-1500 évvel később tűnt fel újra!

Egyetértek az előzővel, nem törvényszerű, hogy egyik államforma jobb mint a másik.

Inkább néha az egyik előnyei hasznosabbak, később talán a másiké.

2012. aug. 2. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Előző vagyok, az első kérdésre válaszolva:


Tudomány, mert tanulni csak a múltból lehet.


Ha nem így lenne, mindent mindig újra fel kellene találni, és nem haladnánk.

2012. aug. 2. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Az, hogy a történelem tudomány-e, azért egy bonyolultabb kérdés. Inkább igen, néha viszont határozottan nem úgy kezelik. Ez olyankor van, amikor a politika beleszól, és azért ez elég gyakran megesik. Ilyenkor pont azok a tulajdonságai csorbulnak, amik tudománnyá teszik. Nevezetesen dogmatikussá válik, eltorzítják, szélsőséges esetben kineveznek (akár minden pontján) megkérdőjelezhetetlen, törvénnyel védett eseményeket. Ha egy tudományágban megtiltják a szabad, kritikus hozzáállást, az már nem tudomány. Sok ilyen van a történelemben, és nem csak a történelem tudomány területén (Liszenkoizmus, csak hogy a közelmúltnál maradjunk).
2012. aug. 2. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim válasza:
Én úgy gondolom váltakozik, kb mint a sinus görbe, de úgy, hogy egyre növekvő amplitúdóval.
2012. aug. 8. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

A kérdés érdekes. Szerintem mindenképp haladunk előre (de nem feltétlen olyan irányt képzelek el, amit te leírtál), viszont észben kell tartani, hogy semmivel sem vagyunk különbek, mint elődeink. Ők abban a helyzetben próbáltak döntéseket hozni, amit mi már persze innen messziről jobban látunk. Nekünk pedig most az a dolgunk, hogy tanulva a hibákból, és szem előtt tartva az erényeket hozzunk szintén jó döntéseket.

Kicsit marxista szemléletnek tartom azt, hogy haladunk pl. egy jobb társadalmi állapot felé, mert szerintem nem ez a kulcsa az egésznek, hanem az, hogy az egyének mennyi jót tudnak kihozni az adott helyzetből, és ez nem a társadalmi, politikai berendezkedéstől függ.

A történelem egy tudomány, bár attól függ, mint értesz tudomány alatt. (Igaz, mivel töriszakos hallgató vagyok, ezért elfogultan ítélem meg dolgokat)

2012. aug. 9. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

A történelemnek is van története. Voltak olyan időszakok, amikor a történelem nem a múltról "beszélő" források vizsgálata volt, hanem a múltat konstruálták meg.


Szerintem a történelem akkor válik tudománnyá, amikor forrásokat vizsgál, bizonyítékokat mérlegel. Ebben az értelemben nyugodt szívvel nevezem tudománynak. Az persze más kérdés, hogy mit nevezünk egyáltalán tudománynak, mert lehet úgy definiálni, hogy teljesen más férjen bele, mint ma.


Kondratyev-ciklusokat nem olvastam Jared Diamond műveiben (vagy figyelmetlen voltam). Ha kibővített módon értelmezem, akkor vannak a történelemben ismétlődő elemek, de egy adott helyzetből nem törvényszerűen következik mindig ugyanaz a lépés. Tehát a történelem szerintem nem mindig ugyanoda jut vissza, hanem haladunk valamerre. Azt, hogy merre, bátor dolog megjósolni, mert a jövőkutatás (a tudományos értelemben vett futurológiára gondolok és a szociológiára) tele van hatalmas bakikkal.

Mivel bátor vagyok, leírom (amúgy sem ismer senki): szerintem a jövőnk: elhagyni a bolygót. Én ezt az irányt látom és olyan 2-300 év múlva már talán lesznek nem földi születésű emberek.

2012. aug. 19. 00:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

ma 00:55


Nyugodj meg, Diamond nem írt semmilyen Kondratyev-ciklusról. Csak a mű végén megemlítette, hogy szerinte a belátható jövőben a történelem olyan tudomány lesz, amelyben fejlődés mutatható ki: a rosszabbtól a jobb felé; a széttagolttól az egységes felé. Vagyis ő valami olyasmit ért rajta, hogy a társadalmi és szociális fejlődésnek iránya van, arra törvények hatnak, stb... Nem tudom érthető-e?

2012. aug. 19. 09:16
 9/9 anonim ***** válasza:
Persze, én tökéletesen értem Jared Diamond-ot, csak a kérdésre is igyekeztem válaszolni.
2012. aug. 22. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!