Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mit jelent az hogy költői kérdés?

Mit jelent az hogy költői kérdés?

Figyelt kérdés
nem tudom pontosan jelent mit

2012. szept. 18. 20:57
1 2
 11/12 anonim válasza:
100%
A kérdezőnek: példákat írt! Jaj de nagy a sötétség.
2015. ápr. 29. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 2xSü ***** válasza:
76%

Hehe, most látom csak, hogy anno milyen reakció született a válaszomra – akkor átsiklottam felette –, és milyen mértékben lett az lepontozva. Igen, a #6 válaszomban példákat hoztam a költői kérdésekre. Mondjuk tipikusan ezek egy anyuka, apuka által feltett olyan kérdések, amelyekre nem vár választ, sőt ha megpróbálsz válaszolni rá, akkor lehet, hogy még két pofont is kapsz.


A kérdés úgy általában valamiféle ismerethiányból fakad, vagy a másik tudásának felmérésére szolgál. Például sima kérdés, hogy „Mennyi az idő?”. Ezt valaki azért teszi fel, hogy a válaszból kiderüljön számára, hogy mennyi az idő. Vagy „Na? Tudod, hogy mennyi az idő?”. Ez is válaszra vár, a kérdező arra kíváncsi, hogy a válaszoló birtokában van-e a pontos idő információjának. A költői kérdés nem ilyen. Nyelvtani szerkezete valóban kérdőmondat, de valójában felkiáltás, felszólítás, kijelentés a tényleges tartalma, amire a „kérdező” valójában nem vár választ. Vagy csak apropóul tesz fel valaki egy költői kérdést. „Hogy miért?” Hát azért, hogy aztán elmondhassa, hogy mit válaszolna az adott kérdésre, mi a véleménye a témáról.


Például ha éjjel háromkor becsöngetsz a szomszédba, és ő úgy reagál, hogy „Tudod te mennyi az idő?”, akkor nem a pontos időre kíváncsi. Tudja, hogy mennyi az idő, és feltételezi, hogy a beszélgetőpartner is pontosan tudja, hogy mennyi az idő. Itt a „Tudod, hogy mennyi az idő?” jelentése valójában az, hogy „Ember! Éjszaka van! Nem illik ilyenkor becsöngetni valahova!”.


A költői kérdés jó arra, hogy érzelmeket húzzon alá. Lehet burkolt szemrehányás, lehet színlelt kérdés, vagy tűnődés is.


Néhány valóban költeményben szereplő példa:


„Ki tiltja meg, hogy elmondjam, mi bántott hazafelé menet?” (József Attila: Levegőt)

„Itt voltatok csókolózni, Mostan jöttök hadakozni? ” (Petőfi Sándor: Mit nem beszél az a német…) (Amúgy már a vers címe is egy költői kérdés.)

„Költő vagyok – mit érdekelne engem a költészet maga? … Más költők - mi gondom ezekkel?” (József Attila: Ars poetica)

„Miért nő a fű, hogyha majd leszárad? Miért szárad le, hogyha újra nő?” (Babits Mihály: Esti kérdés)

„Mért legyek én tisztességes? Kiterítenek úgyis! Mért ne legyek tisztességes! Kiterítenek úgyis.” (József Attila: Két hexameter)


(Amúgy meglepő – illetve lehet, hogy számomra egyre kevésbé meglepő – , hogy az értékelők többsége nem látta meg a válaszban azt, hogy azok valójában példák a költői kérdésre.)

2015. ápr. 29. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!