Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Ezt a verset hogyan elemeznéte...

Ezt a verset hogyan elemeznétek? Mi derül ki a "költőről", és a gondolatairól? Milyen költői képek vannak benne?

Figyelt kérdés

Mi derül ki a "költőről", és a gondolatairól? Milyen költői képek vannak benne? Mi az, amit érdemes megfigyelni a versen, és ha van ilyen, akkor az mit sugall? (Remélem, hogy jó helyre tettem fel a kérdést!)



Hogy is kéne...?


Hogy is kéne elmondanom Neked

Úgy, hogy kevésbé bántsa drága lelked,

Mit a láncra vert józan ész mondat,

De érző szív soha fel nem foghat;

Gyűlöletes szerelem, élvezetes kín,

Mely számat sebzi most, mint jól irányzott nyíl.

Mert Veled érzem azt, hogy átjárja testem

Egy olyan érzés, mit eddig csak sejtettem.


Szemed kékje ha tenger lenne,

Akárhányszor elmerülnék benne.

Hisz tekintetednek lettem foglya,

Ki kell bírni ezt, az agyam mondja.

Vártam, hogy vágyaim lecsendesejenek,

De elfogytak a racionális percek.

Pokolian tomboló ösztön közölt hírt;

Hogy mennyeien finom ajkad epedve hív.


Ellenállni szinte lehetetlen,

Ezért mondtam azt; nem veszélytelen!

Csókod kedves, mint egy bölcsőnóta,

És forróbb, mint minden vulkán gyomra.

Nem tudom, hogy megbánom-e később tettem,

Amit Veled átéltem, el nem felejtem.

Egy heves szív sebet ejt, ha bután hódít,

De az idő tudja mindenre a gyógyírt.


2010. jún. 19. 13:04
 1/9 anonim ***** válasza:
Beszívott és baromságokat beszél.
2010. jún. 19. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
27%
Ez a vers kritikán aluli, nem érdemes foglalkozni vele. Valami ifjúkori zsenge lehet, szerintem keress magadnak más elemezni valót.
2010. jún. 19. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Kedves legutóbb válaszoló!


Nem az volt a kérdés, hogy "hogyan értékelnéd a verset?" !

Ha nem tudsz semmi értelmeset írni, akkor feltünési viszketegség okán ne szaporítsd a szót.

Nem adtam negatív értékelést, de ha lennél olyan kedves, és a kérdésre válaszolnál, akkor kapnál pozitívat.

2010. jún. 19. 21:49
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Kedves ifjú költő,


(Ha jól sejtem te volnál a vers elkövetője), nem tudom hogyan értessem meg veled a dolgot. Vegyünk például egy borszakértőt, aki a világ legjobb borait kóstolgatja, vajon mit mondhat egy tablettás lőrére? Vagy egy híres étterem kritikust mi értelme lenne a McDonalds-ról kérdezni?


A verselemzés nem más, mint harmóniák keresése a versben. Ebben a fenti borzalomban nincsenek harmóniák. A rímek olykor kegyetlen fals kínrímként nyikorognak, a soroknak nincs ritmusa, az egésznek nincs felépítése se tartalmilag, se formailag. Nagyjából ezt lehetne verselemzésként elmondabni, csak nem akartam a lelkedbe gázolni.


Persze ha nagyon komolyan akarnám venni magamat, és el akarnám játszani a verselemzőt, akkor mondhatnám, hogy egy költői kérdéssel indít a vers, van benne hasonlat, a versforma leginkább az ódához hasonlít, és a költő párosrímet használ.


De mindezek a tények nem emelik az élvezhető kategóriába a verset, szóval szerintem ahelyett, hogy itt görcsölsz és adod az észt annak, aki legalább finoman utalt rá, hogy a fenti sorok nem érik meg a papírt amire leírtad (vagy a biteket amin letárolatd), szóval ehelyett inkább írnod kéne valami tisztességeset. A vers nem abból születik, hogy sorokba tördelsz egy érzelmi ömlengést.

2010. jún. 20. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Hmm.


Hát ezek szerint legalább már tudom, hogy szart produkáltam. Köszi,hogy normálisan elmagyaráztad. Bár azt megkérdezném, hogy miért nincsen formailag felépítése..? Na de mind1. Azt hiszem, hogy többet nem próbálkozom ilyen szarsággal, inkább maradok a számoknál.

2010. jún. 21. 09:55
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

"Bár azt megkérdezném, hogy miért nincsen formailag felépítése..? "


A formai felépítés nem azt jelenti, hogy valami sorokba van szedve. Ennyi erővel egy csomó A-betűt is sorokba tördelhetsz, és máris van formai felépítése. A formai felépítés az, hogy a különböző formai elemekkel (pl soráthajlás, alliteráció, hangrendiség) hogyan bánsz, hogyan támogatod a tartalmi elemeket.


Sajnos a versírásnak vannak szabályai, az ember azt gondolná, hogy hát leírok pár mondatot rövid sorokba tördelve, érzelmes szavakat meg rímeket használok, és az már vers.

2010. jún. 21. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Szótag szám, és "rímkép" nem is számít...?
2010. jún. 21. 17:52
 8/9 anonim ***** válasza:

Hát a szótagszám az 9 és 12 közt ingadozik, erre én nem lennék olyan büszke. Legalább ha felező tizenkettes lenne, vagy valami, az már egy forma.

A rímek meg... kín/nyíl, vagy lecsendesejenek/percek, vagy bölcsőnóta/gyomra... ezek azok a pontok, ahol az agyam hörögve ledobja az ékszíjat, és fájdalmasan újraindul. De a többi se elegáns, csak nem reccsen.

2010. jún. 21. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
nem szart írtál, egyszerűen szembetaláltad magad egy újszerű, számodra rendkívülinek és egyedinek tartott érzés kifejezésének nehézségeivel, s kínlódva igyekeztél a versírás törvényei közé bekényszeríteni; s nem a saját szavaidat használtad, hanem amiket valahol már jól használták az elődök, amúgy a számok világa sem egyszerűbb
2010. jún. 27. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!