Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mit jelent az X és Y generáció...

Mit jelent az X és Y generáció valamint a köztes állapot?

Figyelt kérdés
Tegnap egyik órán beszélt ilyenről a tanár, de nem értettem és gyorsan letért a témáról. Mit jelentenek ezek?

2012. dec. 19. 13:48
 1/2 Barbara Sunshine válasza:

X gen: kb. 1960-1980 között születettek

Y gen: kb. 1980-1995 közöttiek

Z gen: 1995-


A különböző generációk más értékekkel rendelkeznek, az eltérő gazdasági-politikai-társadalmi környezetnek megfelelően másképpen szocializálódtak, attitűdjeik általánosságban különbözőek.


(Pl.: X generáció nem kezeli olyan szinten a számítógépet, mint az Y, és ez az információkezelés módjaiban is meglátszik. Az Y generáció ha nem ért valamit, gyors, könnyű választ kap az interneten, amit sokszor felszínesen értelmez, majd "elhajít". Komplex kérdések, problémák megértésére ez a módszer nem elegendő, de egy gyorsan változó világban költséghatékony. Ezzel szemben a "klasszikus" X gen mélyebb tudás megszerzésére törekszik, ami gyakran sokkal több időt emészt fel.)


Még valami: erre a kérdésre itt nem fogsz kimerítő választ kapni, de számos könyvet írtak a témában magyar és külföldi szerzők is.

2012. dec. 19. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Barbara (előttem szóló) válasza általánosan igaz lehet, de elég sok a kivétel. Már-már annyi, hogy kérdéses az értelmezés ilyen módon való konstrukciója. Ahogy írta is, érdemesebb szakkönyvekben bővíteni az itt kapott válaszokat.


Ezt az X/Y/Z problémát úgy látom, hogy jellemző szemléletek és magatartások megállapíthatók, de alcsoportokat kell kialakítani, hogy jobban közelítse a valóságot.

Az én rendszeremben az X/Y/ és valamennyire a Z is, felbontható "profi" és "amatőr" rétegekre. A korosztályi meghatározást kitolnám (pl.: 1950-es években születettek és jó sok korábbi; ők azok, akik irodai munkában már használtak gépet és nagyon komoly játékosok voltak vagy ma is azok!). A generációk között van átfedés is.


A profi alcsoport és az amatőr alcsoport azonos generáción belül nagyon eltérő egymástól. Például a "profi X" nem írható le az "általános X" jellemzőivel. Azért kell elkülöníteni, mert nagyon kilóg az X-ből, de mentalitása azért mégsem Y. Azért, hogy ne legyen nagyon más jellemzője az Y-hoz képest, a profi Y-nal kell összevetni.


Ez nem teljes leírás, csak egy újabb szempont, amiről sokan elfeledkeznek. Sajnos szakírók is.


Az X/Y/Z határokon vannak köztes állapotok, ezek jellemzői is érdekesek. Egy tudományos munkában nyilván érdemes ezt kiemelni, de egy 1 oldalas kézzel írt középiskolai dolgozatba talán nem férne bele. Nem tudom milyen órán beszélt a tanár (és milyen suliban), csak azért ezt jelzem.


Egyetemen nálunk olyan tanította ezt a tárgyat, aki semmit nem tudott a valóságról, csak összehordott mindent, amit olvasott. Nagyjából én tanítottam meg emailt írni (nem ma volt, de akkor is...).

A másik hasonló órát egy idős bácsi tartotta, aki még soha nem kapcsolt be számítógépet.


Azonban volt egy pár nagyon jó kurzus, naprakész ismeretekkel és saját maga hozta otthonról az eszközöket. 1947-es születésű (amúgy közepesen ismert) ember volt. Jó cáfolata mindannak, amit X/Y/Z kategóriákkal elmondanak. Maga köré összeszedett jó pár embert (a korosztályából) és egy jól menő informatikai céget csináltak.

2012. dec. 22. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!