Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mi a különbség az én és a...

Mi a különbség az én és a szelf között a pszichológiában?

Figyelt kérdés

2013. jan. 5. 07:59
 1/7 anonim ***** válasza:
0%
egyik magyar másik angol
2013. jan. 5. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

na azért nem igazán ...


de kérdező, ez attól függ,. hogy az "én"-t hogyan érted!? itt most a freudi egora gondolsz vagy a személyiség egészére avagy a szelf-elmélet szerinti "én"-re? vagy???

2013. jan. 5. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Hát, ez tényleg iskolátl függ. Jungnál más, ahogy a meadi I-Me koncepciónál a Me megfeletethető szelfnek, de ott is mást jelent.
2013. jan. 5. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
A szelf-elmélet szerinti énre.
2013. jan. 5. 13:58
 5/7 anonim ***** válasza:
0%
Ha így tudod konkrétan, nézz meg pszichológiai könyveket. Én még nem hallottam "szelf-elmélet"-ről.
2013. jan. 5. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
75%

jó, hát akkor nagyon egyszerűen az a szelf, amit a külvilág tapasztal a te éned egészéből.


jobban leegyszerűsítve nem tudom megfogalmazni

2013. jan. 5. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:
100%

A kettő nem egymás szinonimája.


A self sokkal inkább felel meg az énképnek, annak a konstrukciónak, amit a környezeti hatások kapcsán önmagunkról kialakítunk.

Az én fogalma alatt leginkább a freudi "ego"-t értjük, ahol az én (ego) az ösztönökkel és erkölcsi normákkal próbál egy összeegyeztethető, dinamikus kapcsolatot kialakítani.

Ugyancsak ez a szerepe a környezettel (így a szociális kapcsolatokkal) való dinamikus kölcsönhatásban is, amelyben az ego dinamikus egyensúlyi helyzet kialakítására törekszik. Az ego valójában egy fontos szabályozó szerepet tölt be a személyiségben, a self ezzel szemben sokkal inkább "tükörképe" a személyiségünknek, a másokkal - valamilyen szempontból fontos személyek - visszajelzései alapján alakítottunk ki önmagunkról önmagunkban.


Fogalmilag a pszichológiában sem az én, sem a self nem tekinthető egységesnek.

2013. jan. 12. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!