Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Amikor valaki zöldeket beszél,...

Amikor valaki zöldeket beszél, az szinesztézia?

Figyelt kérdés
2013. jan. 6. 12:53
 1/10 anonim ***** válasza:
én csak azt ismerem, amikor lila dalra kel a nyakkendő :P
2013. jan. 6. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Szerintem az. Látás+hallás.
2013. jan. 6. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
72%

Nem szinesztézia.

Ez egy szólás. Van egy másik változata: zöldségeket beszél. (Szerintem ez az elterjedtebb.)

Jelentése: butaságokat mond, össze-vissza beszél.


[Szinesztézia Csefy példáján kívül a "bársony nesz inog" is.]

2013. jan. 6. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Igen, az. Még ha a hülyeség nem is íródik ki előtted zölddel.
2013. jan. 6. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Attól, hogy szólás lehet szinesztézia.... A szólás nem költői kép.
2013. jan. 6. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Tehát akkor ez egy szinesztéziát tartalmazó szólás? ;)


Szerintem pont azért nem lehet szinesztézia, mert nem költői eszköz alkalmazásáról van szó.

Egyébiránt nekem mindegy. :D

2013. jan. 6. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen mindenkinek!
2013. jan. 6. 21:54
 8/10 anonim válasza:
25%

Vannak akik látják az aurát. És a szólások még abban az időben keletkeztek, amikor ez a képesség még hétköznapi dolog volt az emberek között.

A szólások megmaradtak viszont a mai világban már csak néhányan érzékelnek aurát.

Vagyis semmi köze ennek a szinesztéziához.

Például van az a szólás hogy:

kétszínű, sárga irigység, színt vall, vörösbe borul a dühtől...

2013. jan. 13. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Ezeknek a szólásoknak és kifejezéseknek közük nincs az állítólagos "aurához".

Tudomásom szerint:

kétszínű - A kétféleképp való viselkedésre használt hasonlat.


sárga irigység - Az irigy, keserű emberek gyakran epebántalmakkal küszködnek; vagy fordítva: az epebajos emberek hajlamosabbak a keserűségre és irigységre; az összefüggés mindenesetre fennáll. Márpedig egy-egy rohamnál a beteg szó szerint besárgul / bezöldül.


színt vall - Ismét egy szimpla kifejezés.


vörösbe borul a dühtől - Gyakran megfigyelhető jelenség, hogy a dühös emberek arca a vörös különböző árnyalataiban játszik az enyhe pírtól kezdve a lángvörösig. Ennek biológiai / fizikális oka pedig a vérkeringésben keresendő.

2013. jan. 13. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Szinesztézia amikor két vagy több érzékelésmód összefonódik, kapcsolat van köztük.

Amire te gondolsz az a "zöldségeket beszél". Ez nem szinesztézia. Ha azt mondod hogy "zöldet beszél" az már lehetne, mert a beszédet halljuk a színt látjuk. De ez így egy eléggé elfuserált nyelvi kép.

Az első egy igen igényes példa: "Lila dalra kelt egy nyakkendő" Tóth Árpád - Körúti hajnal c. verséből.

Mellesleg én magam is szinesztéta vagyok, korábban szimplán hülyének néztek ha esetlegesen elmondtam valakinek hogy a betűk, szavak, számok nekem színesek, ma már nem foglalkozom a tudatlanokkal :D

Mindezek mellett zene-szín szinesztéziám van.

2013. márc. 8. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!