Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mi a különbség az ünnep és a...

Mi a különbség az ünnep és a karnevál között?

Figyelt kérdés
Válaszoljon valaki mert nagyon fontos lenne nekem.!
2013. febr. 6. 18:30
 1/5 anonim ***** válasza:

karnevál: fn vál 1. rég Farsang.|Farsangi táncmulatság. 2. Vidám, jelmezes felvonulás, népünnepély. [nk:ol]


ünnep fn 0. Nagyobb közösségben: jelentős esemény, személy emlékének, vmely eszme tiszteletének szentelt nap. Nemzeti, egyházi ~; a munka ~e.|Munkaszüneti nap (rendsz. a vasárnap kivételével). 1. Szűkebb közösség, család, személy számára jelentős, örvendetes esemény napja, évfordulója. [~ szb-hv (<> üdül 'erősödik, hízik' + nap)]


Magyar értelmező kéziszótár; szerkesztette Juhász József, Szőke István, O. Nagy Gábor, Kovalovszky Miklós; második, változatlan kiadás; Akadémiai Kiadó, Budapest 1975


Ámen.

2013. febr. 6. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Mielőtt megkérdeznétek: azért 0. és 1. jelentést írtam az ünnephez 1. és 2. helyett, mert eltévedt a kisujjam, valamint azért `<>´-t írtam a `↔´ helyett, mert hirtelen nem találtam ezt a karaktert.
2013. febr. 6. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Annyit fűznék még az első válaszhoz kiegészítésként, hogy a "karnevál" szó a "carne vale" kifejezésből származik, ami azt az időpontot jelentette régen, a katolicizmus "uralkodásának" idején, amikor a hosszú böjti időszak után már szabad volt húst enni. (carne = hús)


Még egy, hátha így könnyebb megérteni a különbséget: Az ünnep az alaphalmaz, amelynek sok eleme van, pl. karácsony, húsvét, anyák napja, gyermeknap, születésnap stb. A farsang is egy eleme a halmaznak.

2013. febr. 6. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Berta, nem nyert: [link]


Azért is furcsa volt, amit írsz, mert a farsang az nem a böjtöt követő, hanem pont a nagyböjtöt megelőző időszak. A 'carne valo' inkább azt jelenti, hogy 'hús, viszlát!', búcsú a hústól, ahogy a farsang időszaka is húshagyókeddel zárul.


Inkább úgy szemléletes a különbség, hogy a karnevál mindig vidám mulatozás, míg az ünnep lehet valamilyen szomorú alkalomra emlékezés is, például az 56-os forradalom ünnepe vagy az aradi vértanúk ünnepe.

2013. febr. 6. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Okay, jogos a javítás, tényleg összezagyváltam. :(((

Csak az olasz eredetit tudtam fejből, és derengett a jelentése; viszont a katolikus ünnepekkel nem vagyok tisztában, a farsangot meg soha nem szerettem.


Most megnéztem: a szó a "carnem levare", azaz "a hús elhagyása" kifejezésből alakult ki.


A halmazokat akkor csinálhatnánk úgy, hogy az alaphalmaz az Ünnepek, ezen belül két halmaz van: Szomorú és Vidám (ünnepek). :D

Vagy lehetne még Nemzeti és Nemzetközi ünnepek is, esetleg Családi és Közösségi is.

Aztán lehetne szórakozni a besorolásokkal, hogy melyik ünnep mely halmazoknak a közös eleme; pl. a farsang vidám, nemzetközi, közösségi ünnep. :D

(Sokszor használom a halmazokat szemléltetésként; szerintem tök jó. :D)

2013. febr. 6. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!