Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mi történik majd, mikor a...

Mi történik majd, mikor a robotok fejlettsége megközelíti utoléri, illetve meghaladja majd az emberekét?

Figyelt kérdés
Nyilván a kérdésnek most még messze nincs aktualitása, hiszen még nagyon távol vagyunk ettől. A technológia fejlődésének irányát látva azonban érdekes lehet eljátszani a gondolattal. Asimovnak rengeteg műve van ebben a témában és mind nagyon érdekes. Arra lennék kíváncsi, hogy ti mit gondoltok.
2013. márc. 22. 16:27
 1/10 anonim ***** válasza:

Ez a kérdés értelmetlen. MI az, hogy a "robotok fejlettsége"? Mennyi az emberek "fejlettsége"? Miben méred?

A mai robotok sokkal jobbak egy csomó dologban, mint az emberek. Precíziós mozgázsok, hőtűrés, memória, számítási kapacitás. Nézz meg egy CNC marót, az gyakorlatilag egy robot. A világ tele van rohadt fejlett robotokkal, igaz, beszélgetni nem tudsz velük...

Vagy nálad csak a humanoid robor a robot? Annak mi haszna? Mesterséges intelligenciával is el kell látni? Beláthatatlan következményei lennének, ha emberszerű lélekkel látnánk el olyan gépeket, amik korlátlan információt tudnak nagyon gyorsan elérni és használni, emellett iszonyú számítási kapacitásuk van. Gyakorlatilag mindenhez értene (vagy letöltené a netről), iszonyú gyorsan gondokozna (nem lehetne kicselezni, ha valami baj történne), bármit fel tudna törni, és rendelkezne az összes emberi gyarlósággal: mohó, érzelemvezérelt, kiszámíthatatlan masina lenne. Pont ilyenre nem lenne szükségünk.


Amúgy a humanoid robot tök haszontalan. Keréken sokkal hatékonyabban közlekedne (egyedül nehéz terepen jobb a lépegetés), a kéz semmire se hatékony, inkább megfelelő célszerszámban végződő végtagok kellenének, a szenzorokat is szét kéne szórni a testén, stb.

2013. márc. 22. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Szándékosan nem írtam humanoid robotot a kérdésemben. A technológia iránya az automatizálás felé mutat. A gépek megjelenése óta él a félelem az emberekben, hogy feleslegessé vállnak. A gépeket egyre "intelligensebb" szoftverek irányítják. Természetesen itt is a mesterséges intelligencia a végcél.


Most nem az egyes robotok technikai jellemzőit szeretném boncolgatni. Nagy valószínűséggel valóban nem a humanoid robotok fejlesztése lenne a leggazdaságosabb, de ki tudja.

A kérdésem a társadalomra gyakorolt hatására irányult.

2013. márc. 22. 16:56
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

A társadalom egyre inkább kiszorul a közvetlen termelésből, de ez már tart párszáz éve és nem is fog hamar véget érni. Szerintem itt már minőségi változás nem lesz, max mennyiségi. Mindig lesznek olyan régiók, ahol ez nem megy végbe és mégmindig kézzel bányásznak, egy esetleges összeomlást ezek élnék túl, mert nem felejtenék el, hogyan kell a földből megélni. Ez ma is így van.


Az intelligens házak meg a magukat vezető autók nem fognak túl hamar elterjedni, a metróról meg ma se tudják sokan, hogy vezető nélkül (is) megy.


Az emberre mindig szükség lesz, mert ha lesz is MI, akkor se lesz olcsó, tehát nem fogja tudni tömegesen helyettesíteni azokat a helyeket, ahol ember kell.


Igazából ha egy MI-t nem laborban, izoláltan tartanak, akkor roppant veszélyessé válna pont azért, amit fentebb írtam: anélkül tudna például programot írni, hogy ennek bármi nyoma lenne, egy önmagában lekerített tesztkörnyezetben fejlesztené, hisz ő maga is egy számítógép. Ha hálózatra lenne kötve, fizikai elmozdulás és bármilyen fizikai jel vagy képernyőn futó figyelmeztetés NÉLKÜL tudna vírust telepíteni közvetlenül más gépekre, elérné a webet, blogot írhatna, lehetne e-mail címe, nyithatna paypal számlát, vállalhatna pénzért fordítást vagy írhatna regényt, a tőzsdézhetne, zombihálózatot szervezhetne... hogy vennék ezt észre?


A világvégét nem úgy érné el (ha akarná), mint a terminátorban, hogy irányítja a tankokat, hisz azok nincsenek is hálózatra kötve. Hanem amerikai IP címmel hekkelné a kínaiakat, kínai IP címmel hekkelné az USÁ-t, blogot regisztrálva lázító szövegeket írna, esetleg több száz blogot regisztrálna és kamu vitákat szervezne, nagy, véleményformáló bloggerré nőné ki magát, videót hamisítana, amin amerikaiak arab zászlót égetnek (iszonyú számítókapacitásával pár nap alatt csinálna valósághű animációt). Sőt, akit ki akar csinálni, arról készítene egy animált "rejtett kamerás" youtube videót, amint épp csalja a nejét, mert képes lenne rá. (Mennyi időbe telne neki mindez?) És ha mindez az orosz elnökről készülne, aki TUDJA, hogy mindezt nem tette meg és a CIA-t sejti az ügy mögött?

Esetleg csak simán összeomlasztaná a tőzsdét pár tranzakcióval (miután a zombihálózat milliárd dollárokat keresett neki).

2013. márc. 22. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Nyilván az ember eszközként és eszközzé fejlesztené a robotokat, tehát az intelligenciájuk csak addig terjedne, amennyit a feladat -amire használjuk őket- megkövetel.


A CNC marós példához visszatérve - nem kell gépkezelő. A gép kap egy alkarészrajzot, majd nem kérdez semmit, hanem elkészíti azt. De a festészetről természetesen nem tudna értekezni. A termelő üzemekben robotizált sorok gyártanak. A karbantartást is robotok végzik. Sőt talán a termékek és a gyártást végző gépsorok fejlesztését is ők végzik. Természetesen nem kell, hogy akár a fejlesztő robotokat, vagy számítógépeket érdekelje a festészet. Az ő dolguk, hogy mondjuk futócipőket fejlesszenek. Szerintem ez már a mai technológia ismeretében sem egy távoli futurisztikus gondolat.


De a kérdésem továbbra sem az, hogy ez bekövetkezhet-e, hanem ha bekövetkezne, akkor ennek milyen hatásai lennének a Föld 7 milliárd lakosára.

2013. márc. 22. 17:36
 5/10 anonim ***** válasza:

Jólét lenne. Ja, nem. Kicsit bővebben:

Valószínűleg ha a robotok elérik azt a szintet, hogy önfenntartóan, külső beavatkozás nélkül tudnak majd tartós ideig létezni/fejlődni/karbantartani/dolgozni, akkor az embereknek semmi dolguk nem lesz. Valószínűleg születésszabályozás lenne bevezetve, mert a nagy jólétben (ha senki nem dolgozik, de minden munka el van végezve -rendesen-, akkor biza' nagy a jólét) mindenki gyereket akarna, hogy megossza vele a nagy jólétet, ami rövid úton túlnépesedéshez vezetne. Viszont szerintem nem sok időnk lesz élvezni a dolgot...

Ha a robot önfenntartó, akkor szüksége van ránk? Nincs. Ha pedig nincs szüksége ránk, akkor előbb vagy utóbb Terminátor, Battlestar Galactica lesz. Főleg ha saját képünkre -és itt nem a rút orcámra, hanem a gondolkodásmódomra értem a képet- formázzuk őket.

Más: Mikor elég intelligens egy robot?

Ha én fogok egy MI-t és leprogramozom, hogy a szomszéd Józsi értelmiségi szintjével rendelkezzen, akkor hogy akadályozom meg, hogy fejlődjön? Onnantól, hogy lehetőséget adok neki a tanulásra -ugye ettől MI az MI- meg vagyok lőve a korlátozásában, mert nem tudom megszabni, hogy mit tanulhat meg és mit nem. Ha működőképes MI-t akarok, akkor muszáj engednem neki, hogy tanuljon, hiszen így tud csak alkalmazkodni, így lesz használható. Innen már nincs messze a kommentem eleje.

Hiába építek be egy kikapcs gombot, ha a robotom rájön, hogy így állok őhozzá, lehet, sőt valószínű, hogy hamar kikapcsolja az a funkciót. Meg engem is. Mert meg tudja tanulni, hogy miként kell azt.

És itt a válasz: Ha a robotok fejlettebben lesznek nálunk nagyon hamar kezdjünk el hinni, mert onnantól, hogy elszabadul a káosz már csak Isten segíthet. Persze lehet, hogy a nálunk sokkal fejlettebb robotokkal békében és egyetértésben fogunk élni, de amíg a világon olyan emberek vannak, akik örömmel durrantják cafatokra magukat és másokat is holmi vallásos meggyőződésből -és még nem is emlékeztem meg azokról, akik elhitetik a bummbetyárokkal, hogy ez jó-, addig bizony meg van az esélye annak, hogy a jólét elrontója nem az intelligens robot lesz, hanem a hülye ember. Szerintem.

G.

2013. márc. 22. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Ahogy fentebb is írtam. A robot eszköz lesz, mert az ember eszköznek fejleszti. Nem a robot-ember összeütközésre akarom kihegyezni tehát a témát. Az, hogy egy robot intelligens, nem azt jelenti, hogy feltétlenül zseni is, pláne nem hogy világuralomra tör. Lehet az ő intelligenciája egy kutya szintjén is a lényeg, hogy a feladatát önállóan elvégezze.


Engem az érdekelne, hogy ha a 7 milliárd ember mondjuk 90%-a nem dolgozik, akkor miből vásárol? A robotok minek termelnek? Ha a robotok mindent elvégeznek helyettünk, akkor mi szüksége van egyáltalán ennyi emberre?


Pl. Asimovnál van bolyó, ahol csupán pár ezer ember él teljesen elszigetelten egymástól és róluk több millió gép gondoskodik.


Szeretném ha inkább ezen gondolkoznánk! Hogyan épülne fel és hogyan működne a társadalom?

2013. márc. 22. 18:49
 7/10 anonim ***** válasza:

Ahogy fentebb is írtam: NEM tudod megmondani egy intelligens robotnak, hogy mennyire legyen intelligens. Ja, és intelligens robotok nélkül borul az egész "robot csinál mindent" verzió, mert egyszerűen nem képes rá gondolkodás nélkül.

Itt nincs olyan, hogy miből vásárol, mert mindent készen megkap a robotok által. Ja, hogy ebből akkora zúgolódások, ellentétek lennének, mint a hold? ("ő sárga, miért kap annyit, mint én?!?" és barátai) Sajnos hiába osztanánk el egyenlően a javakat, az sem lenne mindenkinek jó.

Ha a robotok elvégeznek mindent helyettünk, akkor logikus módon annyi ember élHET a bolygón, amennyit el tud az -és a robotok- tartani. Ja, hogy ebbe nem akar majd belenyugodni az ember? ("DE ÉN AKKOR IS 12 GYEREKET AKAROOOOK!!!") Szivacs.

A példa szép és jó, de utópusztikus, megvalósíthatatlan, az első bekezdésem miatt.

A társadalom hogy épülne fel? Gőzöm sincs, pár tipp:

-Mindenki egyenrangú: szocialista rendszer. Ez már egyszer elbukott.

-Kőkemény diktatúra: Mindenki jól él, de aki pattog, azt megbüntetjük. Az emberek nem törődnének bele és megbuktatnák.

-Liberalizmus: Mindent szabad, amíg másnak nem ártasz. A -nem általunk- termelt javakból mindenki más mennyiséget kapna. De munka híján mi alapján döntjük el,hogy kinek mennyi jár? Ennek korrupció lesz a vége!

-Anarchia: azé a jó, aki elveszi. Hááát...

-Ezeknek keverékei, oldalágai. (robotok a vezetők, mindenki boldoguljon ahogy tud, stb.)

G.

2013. márc. 22. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Itt nem arról van szó, hogy "a robot csinál minden", hanem arról, hogy a robotok csinálnak mindent. Az elsőhöz valóban nagyon intelligens és univerzális robotokra van szükség a második esetben elég, ha "célgépeket" használunk. Ehhez nem kell csúcsintelligenciát kifejlesztenünk.


De engem a válaszod második része jobban érdekelne. Csak egy kicsit elnagyoltad.

2013. márc. 22. 19:14
 9/10 Vree ***** válasza:

Bocsánat, ha arról van szó, hogy "7 milliárd ember mondjuk 90%-a nem dolgozik, mert nem kell" akkor az már a robotoktól eltérő kérdés. Ott már a fenntartható fejlődés témakörbe csúszunk. Elvileg a túlnépesedés már most is súlyos problémákat okoz. Tegyünk fel egy társadalmat ahol senkinek nem kell dolgoznia, a gépek elvégzik. Az így megtermelhető javak továbbra is X ember között oszlanak majd el, és a társadalom egyénenkénti életszínvonala aszerint csökken, és a környezetre gyakorolt hatásuk aszerint nő, hogy mennyien vannak. Egy tökéletesen robotizált társadalom is lehet koldusszegény és élhet egy agyonrombolt bolygón, amennyiben a népesség száma a lehetőségek határát meghaladja.


Mondom, ez átfogóbb kérdés csak a robotoknál, tehát ha ezt kérdezed akkor nem egészen jó az eredeti kérdés...

2013. márc. 22. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Igen, már én is látom, hogy nagyon a robotok irányába akarunk elmenni és ez valóban a kérdés hibája lehet.


Jelenleg egyes globális vállalatok hatalma, befolyása nagyobb, mint a legtöbb államé. A Föld vagyonának 90%-át a Föld lakosságának alig 10%-a birtokolja. Milyen forgatókönyvei lehetnek egy ilyen átrendeződésnek? Nyilván nem a fogyasztás és termelés lenne az alapja a társadalomnak.

2013. márc. 22. 19:32

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!