Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Valaki le tudná részletesen...

Skirmisher10 kérdése:

Valaki le tudná részletesen írni a középkori magyar nemesség ranglétráját, a nyugati rendszerhez hasonlítva?

Figyelt kérdés

A nyugati ranglétra:

Császár

Király

Főherceg

Nagyherceg

Herceg

Őrgróf

Gróf

Várgróf

Báró


Ennek szeretném megtudni a magyar megfelelőjét, ispánnal, nádorral, mindennel együtt. Kicsit zavaros számomra, mert szerkezetében és a címek jogaiban is eltér a nyugatitól, nem csak a címek nevében, ha jól tudom.

Köszönöm.



2013. ápr. 13. 18:30
 1/3 anonim ***** válasza:
A középkori Magyar Királyságban nem nagyon létezett az örökletes nemesi címek hasonló hierachiája. A hercegi címet csak az uralkodócsalád néhány tagja viselte, míg a XIII. századtól a bárói cím az ország legjelentősebb méltóságait jelölte, pl. a nádorispánt, az országbírót, az erdélyi vajdát stb., de ez a XV. század végéig nem örökölhető cím volt. Az általad említett nádor, ispán stb. nem ilyen hierarchikus nemesi cím, hanem viselhető és nem öröklődő tisztségek voltak.
2013. ápr. 14. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

értem, köszönöm.

amire még kíváncsi lennék az a nemesi címek pontos rangsora, talán még jellemzésük és egymáshoz való viszonyuk, ha lenne erre egy ábra vagy ilyesmi az nagyon jó lenne. én nem találtam semmit.

2013. ápr. 15. 16:32
 3/3 anonim ***** válasza:

Nemesi címek rangsorát - a fentiek miatt - nem nagyon lehet adni, mert ilyen a középkorban nem volt. Az újkorban lassan nagyjából az általad is leírt nyugati rendszert vette át az ország. Tisztségviselőkhöz esetleg : [link]

A királyi vármegyéket a középkorban a megyésispán vezette, a XIII-XIV. századtól ez főispáni tisztséggé alakult és változatlanul a király nevezte ki, de az alatta levő alispánt és szolgabírót a helyi nemesek választották.


Ami érdekelhet még esetleg, az a familiaritás, ami a hűbéri rendszerhez hasonló magyar szisztéma, ahol a gazdagabb főnemesek szolgálatukba fogadtak köznemeseket - de hivatalosan ez sem volt öröklődő függő viszony és nem járt földbirtokkal.

2013. ápr. 15. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!