Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miért mondják mindig, hogy...

Miért mondják mindig, hogy Magyarországot valaha 'három tenger mosta'? Melyek voltak azok a tengerek, ha valójában igaz ez az állítás?

Figyelt kérdés

#Magyarország #tenger #történelem #három tenger #Magyarország partjait három tenger mosta
2013. aug. 3. 12:25
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
2013. aug. 3. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
2013. aug. 3. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a segítségeket, megtaláltam amit kerestem :

"Magyarország partjait nem mosta három tenger… … mint ahogy azt Nagy Lajos uralkodásának koráról mesélik. Nagy Lajos valóban megörökölte Lengyelország koronáját, és a balkáni uralkodók is elismerték fennhatóságát, csakhogy ettől az illető államok nem váltak Magyarország részévé. (Arról nem is beszélve, hogy Lengyelországnak akkoriban nem volt tengere, illetve a laza balkáni fennhatóság sem ért el a Fekete-tengerig.) Ilyen alapon Zsigmond király korában, aki német-római császárrá koronáztak 1433-ban, az Északi-, a Balti- és a Ligur-tenger is Magyarország partjait mosta."

Erre voltam kíváncsi csak, köszönöm. :)

2013. aug. 3. 13:00
 4/10 anonim ***** válasza:
44%
Nem volt nehéz megtalálnod, ezt linkeltük be mindketten
2013. aug. 3. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
37%

Valóban, ez a tévhit is abból a kisnépi frusztráltságból származik, mely valamiféle kompenzációt kíván.

Ilyen mondatokat:

Kis ország vagyunk, de....

a legtöbb Nobel-díjas magyar

a magyar konyhának nincsen párja

a magyar a legősibb nyelv

a magyar munkaerőt azért szeretik mindenhol a világon, mert megszokta, hogy feltételek híján is találékony legyen

a Föld szive Dobogókőn dobog, stb, stb.

2013. aug. 3. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Hát, pedig a magyar konyhának tényleg nincsen párja :)
2013. aug. 3. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

#5: van benne valami, hogy a magyar nép valamivel leplezni, illetve kompenzálni kívánja a nem túl dicső történelmét (bár hogy mennyire dicső, azt mindenki ítélje meg saját lelkiismerete és nézőpontja szerint), na de azért az is igaz, hogy tényleg nem állunk rosszul a Nobel-díjasok számában, sem összességében, sem a lakosság méretéhez viszonyítva. (Az már más kérdés, hogy vajon hány magyar lett úgy Nobel-díjas, hogy idehaza élt és kutatott?...)


De a kérdésre válaszolva: nem, Magyarországot soha nem mosta három tenger. Valóban egy - történelmileg kis - ideig perszonálunióban voltunk Lengyelországgal, de a perszonálunió nem jelenti az ország hozzánk csatolását. Ez mind csak szépítő túlzás.

2013. aug. 3. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
"Nem volt nehéz megtalálnod, ezt linkeltük be mindketten." Mivel onnét másoltam, ki, hogy erre voltam kíváncsi, és amúgy Köszönöm mindenkinek a segítségét :D
2013. aug. 4. 10:45
 9/10 mustafa33 ***** válasza:
Ètrision, még egyszer mondom, Lengyelországnak akkor nem volt tengere.
2013. aug. 6. 01:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 TappancsMancs ***** válasza:
Történelmi dolgokban sok ilyen van ezen kívül is.
2013. aug. 8. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!