Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A negatív érzelmek gátló...

A negatív érzelmek gátló szerepéről, a szégyenről, lustaságról szóló eszmefuttatás. Mi a véleményetek?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Mindenféle ilyen irányú végzettség nélkül, pusztán logikai következtetések sorozatából levont következtetésemet szeretném itt megosztani veletek.


Érdekelne, hogy (lehetőleg végzettséggel rendelkező) szakember, aki ilyen dolgokban kompetens, hogyan vélekedik a következtetésemről?

Nem szakemberek véleménye is érdekel, de a torllok kérem kíméljenek...



A szégyenérzet esszenciális érzelem, és a megléte (de nem a megélése) rendkívül fontos szerepet játszik a lustaság-szorgalom, igényesség-igénytelenség területén. A szégyenérzetre képes ember "nem bírná elviselni, hogyha szakadt ruhába kellene járnia, vagy heteken keresztül nem tudna fürdeni, esetleg a saját elkvárásait nem tudná teljesíteni, vagy szavát meg kéne szegnie, stb"... Ha a gyermekkorban a gyermeket a szülők, osztálytársak, netán tanárok, tehát a környezet indokolatlanul, (vagy olyan miatt, amin a gyermek önerőből nem tud változtatni) szégyenérzetre kényszeríti, akkor a szégyenérzetet, mint negatív érzelmet a gyermek megtanulja kezelni, úgymond elengedni a füle mellett, nem foglalkozni vele. A neveltetés további hibái ezen érzelmi visszafejlődést tovább mélyítheti, és a fejlődő ember megtanulja nem megélni, mellőzni ezen érzelmet. Így alakul ki az az állapot, hogy lustaságból a fürdés akár napokra elhalasztódik, vagy az igénytelen megjelenés, mivel semmilyen szégyenérzetet, vagy negatív érzelem nem társul az ilyen állapotokhoz... A szégyenérzet rita átélése fontos az egészséges szégyenérzet megőrzéséhez, míg a gyakorta átélése a szégyenérzetnek a személyiség eltorzulását vonja maga után, amely a lustaság elharapózását, és az igénytelenség kialakulását szolgálja...

Az elméletet minden további alapvető, negatív érzelemre ki lehet terjeszteni. Gyakori (és indokolatlan, vagy megoldás nélküli) átélése valamilyen negatív érzelemnek, az adott érzésre való képesség visszafejlődését vonja maga után. Így az adott negatív érzelem képtelen a továbbiakban betölteni gátló (vagy elrettentő) szerepét... A szégyenérzetet gyakran átélőkből lusta, igénytelen emberek lesznek, a bűntudatot gyakran átélőkből gátlástalan emberek, és így tovább... Ha a bűntudat extrém gyengesége, netán hiánya gyermekkori bántalmazással társul (pl részeg apuci napi rendszerességgel elveri a gyermeket, majd elhiteti a gyerekkel, hogy mindez az ő saját hibájából történt) annak (nem szükségszerűen, de lényegesen nagyobb hajlamossággal) gyilkos, vagy sorozatgyilkos lesz a "végterméke"...



2014. jan. 17. 02:35
 1/4 anonim válasza:
(nem szakértő, de még csak hasonlít sem tanultam)Véleményem szerint van igazság tartalma amit írtál, de semmiképp sem nevezném igaznak. Az ember saját életének az ura és ha sanyarú gyermekkora is volt később még le tud vonni értelmes következtetéseket(pl.: nem fogok kinyírni csak azért 50 embert, mert apám 50x megpofozott gyermekkoromban) hanem túl teszi magát rajta és kezében tartja az életét. Ma ez egy új hobbija az embereknek szerintem, hogy elmegyünk pszichológushoz meg minden olyan emberhez akik meggyőznek minket arról, hogy minden csak egy véletlen és mi nem is tehetünk róla és ezzel leveszi a vállunkról tetteink következményeit, mert ugye nem mi vagyunk a hibásak. Csak ha nem mi, akkor ki? Az én életemet nem élheti helyettem az apám vagy akárki más. Szerintem nem kell sanyarú gyermekkor ahhoz, hogy valaki tömeggyilkos legyen. Szerintem ez a XXI. század mellékterméke. Túl sok ember unatkozik.
2014. jan. 17. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Tipikus pszichológiai hasamraütök áltudományos fasság. Ráadásul no offense, de ha ezt te írtad, és téged tényleg a szégyenérzet motivál igényességre, az elég gáz. Az tény, hogy a napi fürdés az tuti mindenkinél társadalmi nyomás hatása, de ennél erősebben nem kellene beleszólnia a társadalomnak az egyén életébe. Úgy tűnik téged az motivál, hogy megfelelj a többi embernek, ami elég gáz, szerintem.


a "trollok kíméljenek" pedig a világ egyik leghaszontalanabb mondata :P

2014. jan. 17. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Érdekes eszmefuttatás és lehet is valóságalapja, de ennek nem kéne feltétlenül így lennie. Mint ahogy az első írta, valóban a XXI. század betegsége. Korábban valahogy mindenki tudta hol a helye az életben, mi a szerepe. Ma kényelemből és lustaságból fogják rá gyerekkori, munkahelyi bántásokra a hanyagságukat, letaglózottságukat, pedig senki más nem tud változtatni, mint az ember saját maga. Menekülés másra hárítani a hibát, mert így kényelmesebbnek tűnik. Nem vagyok szakember, csak figyelem az emberek viselkedését, látom, hogy mindig a másikra mutogatás megy. A sógornőm jó példa erre, aki folyton kudarcot vall a munkahelyein, mert őt mindig bántják, pedig "olyan jó lelkű, meg mindenkivel kedves". Aztán meg elő jön az a téma is, hogy neki milyen szar gyerekkora volt, stb. stb. De még egyszer sem nézett magába, hogy esetleg nem -e ő generálja magának a problémáit. A munkahelyén a kutya sem ismeri a gyerekkorát, meg valószínűleg a jólelkűségét sem sikerült eddig bizonyítani, de azért ő elvárja, hogy ezt majd felfedezik benne úgy hogy közben semmit nem tett érte.
2014. jan. 17. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Kollégáimmal azon gondolkoztunk, hogy az egyik beosztásom alá tartozó munkatársat mi visz rá arra, hogy képes napi szinten fürdetlenül, nem ritkán szakadt ruhában, büdösen megjelenni, noha a fizetése nem indokolna rossz életkörülményeket, és alapvetően elmondhatjuk róla, hogy művelt, és jó logikájú... Pont ezért nem tudjuk a dolgot hová tenni... A közvetlen munkatársaitól érkezett panaszok irányították rá a figyelmet az esetre, és amikor elkerülhetetlenül szóba kellett hoznunk a dolgot nála, nagyjából azt a választ kaptuk lényegében, hogy egyáltalán nem szégyenkezik emiatt, nem érzi cikinek, és nem gondolta, hogy ez zavarja a jelen lévőket, mert önmagát sem zavarja... Az úriember nem egy "Adonis", bizonyára végig cikizhették kinézete miatt az iskolában... Innen jött a gondolatmenet. Először arra gondoltunk, hogy nyilván a családjából hozta, és a szüleitől látta, de egyszer, mikor a szülei érte jöttek kocsival, volt szerencsénk megdöbbenten látni, hogy semmilyen mértékkel nem számítottak rossz módúnak, vagy elhanyagoltnak... Azóta amúgy a kollégának felhívtuk a figyelmét, hogy ha továbbra is fürdetlen, és szakadt ruhába jár, nem ritkán napokig ugyanabba, az az állásába kerülhet, azóta nem fordult elő rá panasz... Mindenesetre gondolatindító a dolog...
2014. jan. 17. 16:29

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!