Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Melyik a legbonyolultabb ill...

Melyik a legbonyolultabb ill legegyszerübb nyelvtannal rendelkezö nyelv?

Figyelt kérdés
Ezzel kapcsolatban mit gondolnak a külföldiek a magyarról ?

2014. jan. 27. 17:13
 1/5 anonim ***** válasza:
A(z egyik) legyegszerubb szerintem biztos az eszperanto, hiszen az ugy lett megalkotva, nyilvan az egyszeruseg is a ceklok kozott szerepelt. A legbonyolultabbat nem tudom.
2014. jan. 27. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
55%
Az egyik legbonyolultabb nyelvnek pont a magyar tartják, bár nem a nyelvtan miatt, hanem, mert sok bonyolult hang van benne. A legegyszerűbb talán az eszperantó, ám egyesek az angolt még egyszerűbbnek tartják, ám szerintem csak azért, mert ragad, ám emellett is elég egyszerű, főleg alapszinten.
2014. jan. 27. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

"Az egyik legbonyolultabb nyelvnek pont a magyar tartják, bár nem a nyelvtan miatt, hanem, mert sok bonyolult hang van benne."


Lehet, hogy annak tartják, de attól még tévedés. Egyáltalán nem olyan bonyolultak a magyar hangjai, mint az emberek képzelik, a lengyel fonológia pl. sokkal durvább. De még az angol is!



"A legegyszerűbb talán az eszperantó, ám egyesek az angolt még egyszerűbbnek tartják, ám szerintem csak azért, mert ragad, ám emellett is elég egyszerű, főleg alapszinten."



Alapszinten minden nyelv egyszerű. Az angolt azok tartják egyszerűnek, akik a tört angolt beszélik, vagyis tökéletlenül, az iskolában valamennyire elsajátított nyelvtudással azt gondolják, hogy ők akkor most "angolul" tudnak. De az angolul tudáshoz nem elég, hogy valaki "eltájékozódjon" külföldön, az angolul tudás azt jelenti, hogy végig tudj olvasni egy Sunday Times-ot úgy, hogy értsd és élvezd, vagy meg tudj érteni egy angol nyelvű előadást stb.



"Melyik a legbonyolultabb ill legegyszerübb nyelvtannal rendelkezö nyelv?"



A legegyszerűbbet illetően könnyű válaszolni: tudtommal ez az élő nyelvek közül az eszperantó. (hogy az eszperantó mennyire élő, arról lehet vitatkozni, de miután van irodalma, vannak anyanyelvi beszélői, és világszerte vannak klubjai, szerintem ez nem kérdés). Az eszperantó nyelvtanját úgy alkották meg, hogy logikus és következetes legyen.


Vannak próbálkozások még mesterséges nyelvekkel, pl. ez a toki pona, de ezeket én a vicc kategóriába sorolom. Szerintem teljesen haszontalan egy olyan nyelv, ahol pl. minden rovarra ugyanaz a szó van...


A természetes nyelvek közül a legegyszerűbb nyelvtannal tudtommal az újlatin nyelvek rendelkeznek.



Hogy melyiknek a legbonyolultabb, az viszont már jó kérdés. Ebben nem tudok biztosat mondani. Az biztos, hogy a világon átlagosan a koreai megtanulása tart az embereknek a legtöbb ideig, de ez nem feltétlenül a nyelvtan miatt van. Ugyanez a kínaival (mandarinnal): qrva sokáig tart eljutni belőle mondjuk középfokig, de nem a nyelvtana miatt. A nyelvtana éppenséggel tök egyszerű. Ami nagyon macerássá teszi, az a tömérdek hieroglifa bemagolása.



Én az alapján, amit tudok, talán az arab vagy az inkorporáló nyelvek (eszkimó, indián nyelvek) között keresném a legnehezebb nyelvtanú nyelvet.



"Ezzel kapcsolatban mit gondolnak a külföldiek a magyarról ?"



Egyrészt semmit, mert a világ nagy része azt se tudja, hogy milyen a magyar nyelv, a legtöbben soha nem hallanak magyar szót. Gondolkozz el egy kicsit ezen a kérdésen, és rájössz, hogy mi a hiba benne. Te mit gondolsz a lettről? És a kirgizről? Semmit, mivel nem ismered.


Másrészt, aki hallott már róla, az lehet, hogy "nagyon nehéznek" tartja, de ez éppenséggel semmit nem számít, mert aki nem beszél idegen nyelveket, vagy nem tudja, mitől nehéz egy nyelv, annak minden idegen nyelv nehéznek tűnik, és teljesen irreleváns a véleménye. Egy amerikai, ha megpróbálják megtanítani neki, hogy "Egészségedre!", akkor csak röhög és kijelenti, hogy "ezt az életben nem tudná megtanulni". Ha leírják neki, hogy "megszentségteleníthetetlenségeskedéseitekért", vagy megpróbálják megtaníttatni vele a gy, ty betűket, akkor az ismerőseinek már azt fogja mesélni a legközelebbi kerti parti alkalmával, hogy találkozott magyarokkal, és biz' isten ez a világ legnehezebb nyelve. De teljesen mindegy, hogy a hozzá nem értők mit gondolnak, ők ugyanis más nyelveket sem ismernek és őket bármiről meg lehet győzni. Az amerikaiak nyilván azt mondják, hogy a magyar olyan, mint az orosz, mert nekik az az idegen nyelv, amiről sokat hallanak, az a spanyol után a japán meg az orosz. Meg a francia, de azt valamennyire ismerik. Egy német a törökhöz fogja hasonlítani, mert ő azt hallja gyakran.



Hozzá nem értő emberek között, akik hallottak a magyarról, külföldön általánosan elterjedt nézet, hogy a magyar "a világ egyik legnehezebb nyelve", hogy a magyar hasonlít a szláv nyelvekre, hogy a magyar hasonlít a japánra, hogy a magyarban "25-40-60" (mikor mennyi) eset van. Ez az utóbbi azért marhaság, mert az se teljesen egyértelmű, hogy mi az "eset" és úgy nincsenek esetek a magyar nyelvben, mint mondjuk a németben. Néhány helyen úgy is tanítják a magyart, mintha nemek lennének benne.



A valóság az, hogy a magyar EGYÁLTALÁN nem olyan nehéz, mint ahogy itt, Mo.-n is gondoljuk, ez csupán nemzeti mítosz. Igazából, ha a világ nyelveit négy nehézségi fokozatba soroljuk be, akkor a magyar abban csak a második körben van. Nehezebb megtanulni, mint a spanyolt, de könnyebb, mint mondjuk lengyelt, litvánt. A hangok sem olyan nehezek, mint a legendák tartják, ez csak azért van, mert a legtöbb ember angolokkal találkozik, nekik mutatja be a magyart, és az angolok valóban nem tudnak mit kezdeni a lágy hangokkal, meg az ékezetes betűkkel. Oroszok viszont pl. szépen meg tudnak tanulni.

2014. jan. 31. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Szerintem a magyar nagyon nagyon nehéz nyelv és kimondottan a nyelvtana miatt. A ragozási rendszerünk, a ragok sorrendje, az így keletkező alakok felismerése nem könnyű feladat. Pl ott van az eszik ige, honnan ismerje föl, aki idegen nyelvként tanulja a magyart, hogy "eszi, ette volna, megette, evőkanál" alakokban ez közös? Engem meglep, hogy van egyáltalán olyan, aki idegen nyelvként elsajátítja a magyart mondjuk felsőfokon...

Nem gondolnám, hogy a hangzókészletünk annyira kegyetlen lenne, ráadásul az írásunk már egyértelműen meghatározza a kiejtést.


Az angolt nyelvtant ellenben egyszerűnek és praktikusnak gondolom, eleve analitikus nyelv az angol. Az angol nyelvtantól nem kell félni, ellenben a szókincsüktől és kiejtésüktől már igen. És ezt profi nyelvtanár mondta, egyetértek.


Ismerek több olyan embert, akik külföldről jönnek és a magyart idegen nyelvként tanulják, nagyon nehéz dolguk van. Az is igaz, hogy akinek az anyanyelve az angol és megpróbál pl magyarul tanulni, attól kezdve sokkal jobban tiszteli azt, akinek meg az angol az idegen nyelv és ha bénán is, de kommunikál angolul vele... :)


Egyébként a török anyanyelvűek pl egész könnyen 'megtanulják' a magyart.


Én azt gondolom, hogy jó dolog a nyelvtanulás és nagyon hasznos, ha az ember tud kommunikálni más nemzetekből származó emberekkel is. :) (És senkinek nincs joga azon gúnyolódni, hogy valaki mondjuk idegen nyelven nehezen boldogul, ez természetes.)

2014. febr. 14. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

"Szerintem a magyar nagyon nagyon nehéz nyelv és kimondottan a nyelvtana miatt."


Nem annyira nehéz, mint az emberek gondolják.



"A ragozási rendszerünk, a ragok sorrendje, az így keletkező alakok felismerése nem könnyű feladat. Pl ott van az eszik ige, honnan ismerje föl, aki idegen nyelvként tanulja a magyart, hogy "eszi, ette volna, megette, evőkanál" alakokban ez közös?"



Könnyen. Meg hát nem felismernie kell, hanem megtanulnia. Egyébként nem kell azt gondolni, hogy ez olyan különleges dolog lenne, pl. a németben is megvannak ezek. Az eszik igénél maradva:


essen- ißt - hätte gegessen - äße - Esszeug stb. Vagy, egy még szemléletesebb példa: werfen (dobni), wirft (ő dob), warf (dobott), geworfen (eldobott-), és der Würfel - dobókocka.


A flektáló nyelvekben ezek még inkább megvannak. Hozhatnám példának az orosz nyelvet is, ahol pl. célszerű úgy tanulni a szavakat, hogy a töveket tanulod meg, és csokorban megtanulod az egy tőből képzett szavakat.



"Engem meglep, hogy van egyáltalán olyan, aki idegen nyelvként elsajátítja a magyart mondjuk felsőfokon...

Nem gondolnám, hogy a hangzókészletünk annyira kegyetlen lenne, ráadásul az írásunk már egyértelműen meghatározza a kiejtést. "


Akkor miért lep meg, mégis? :)



"Az angolt nyelvtant ellenben egyszerűnek és praktikusnak gondolom, eleve analitikus nyelv az angol. Az angol nyelvtantól nem kell félni, ellenben a szókincsüktől és kiejtésüktől már igen. És ezt profi nyelvtanár mondta, egyetértek."



Ezzel én is teljesen egyetértek. De egyébként a magyar nyelvtan sem annyira gázos, csak nagy divat azt hinni, hogy "hátamagyarazaviláglegnehezebbnyelve".



"Ismerek több olyan embert, akik külföldről jönnek és a magyart idegen nyelvként tanulják, nagyon nehéz dolguk van. Az is igaz, hogy akinek az anyanyelve az angol és megpróbál pl magyarul tanulni, attól kezdve sokkal jobban tiszteli azt, akinek meg az angol az idegen nyelv és ha bénán is, de kommunikál angolul vele... :)


Egyébként a török anyanyelvűek pl egész könnyen 'megtanulják' a magyart. "



Angoloknak nagyon nehéz megtanulniuk magyarul. Az ő hnagzókészletük nagyon eltér a mienktől, ráadásul ők nem annyira vannak hozzászokva a nyelvtanuláshoz, lévén az ő nyelvük a világnyelv, meg angol imperializmus ugyebár. De egy töröknek, orosznak, arabnak pl. nem nehéz annyira a magyar. De különben én angollal is találkoztam már olyannal, aki tökéletesen beszél magyarul, pedig felnőttként kezdte tanul. Szóval a szorgalom bármire képes.

2014. febr. 15. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!