Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Hogy alakult volna a történele...

Hogy alakult volna a történelem, hogyha a Római Birodalom nem omlik össze? Milyen lenne akkor a XXI. századi világ?

Figyelt kérdés

Persze ez puszta spekuláció, úgyhogy csak a véleményetekre vagyok kíváncsi, illetve ha van köztetek olyan, aki hivatásszerűen foglalkozik (vagy fog foglalkozni) a történelemmel, örülnék ha a részletes gondolatait kifejtené.


Egy 20 éves történészhallgató


2009. dec. 11. 20:30
1 2 3 4 5
 31/43 A kérdező kommentje:

Egy nagy kérdés:

És ez most végeredményben jó vagy rossz?

2009. dec. 12. 21:36
 32/43 anonim ***** válasza:

nem azt mondom, hogy a világirodalom csúcsa, de az alapítvány trilógiából az első kötet érdekes.

( a többi egyre felejtősebb, az egyéb regényeiről nem is beszélve...)

2009. dec. 12. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/43 anonim ***** válasza:

szerintem jó.

csak az baj, hogy én már nem fogom megérni a beteljesedését... :(

2009. dec. 12. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/43 anonim válasza:
Ez első sorban attól függ, hogy mennyi ideig maradt volna fent a birodalom, mert ha csak kb. még 100 évig, akkor talán majdnem minden úgy lenne, mint most, de ha még 100 évig, akkor v. fejletlenebbek lennénk, vagy mivel a rómaiak fejlettebbek voltak, mint a középkoriak (kulturálisan és gondolkodásmódjukban, meg vmennyire eszközeikben is), ezért egész máshogy alakult volna a történelem, más lenne most a technika, tudomány, politika, társadalom, jogrendszer, és mások lennének az országok.
2009. dec. 12. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/43 A kérdező kommentje:

Ha száz évvel tovább fennmarad, akkor is jelentősek lehetnének a különbségek. Sőt, még akkor is, ha maga a birodalom megszűnik, de az utódállamai a római kultúrát viszik tovább és nem a középkori feudalizmust alakítják ki.

Legalábbis szerintem

2009. dec. 12. 23:01
 36/43 anonim ***** válasza:
a kereszténység szerintem mindenképp egyeduralkodó lett volna, innentől kezdve nincs vallási türelem
2009. dec. 12. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/43 A kérdező kommentje:

Nem elsősorban a vallás az irányító, hanem az uralkodó réteg.

Ha a császár toleráns akar lenni, akkor vissza tudja fogni az egyházat.

2009. dec. 12. 23:05
 38/43 anonim ***** válasza:

a feudalizmus bele volt kódolva a római birodalom (a késő római birodalomra gondolok) fejlődési lehetőségei közé.

egyedüli akadálya az erős központi hatalom megléte volt - bár, ha a katonacsászárokra gondolok, akkor talán a vége felé már nem is volt olyan erős az a központi hatalom.

mindenesetre ha ki is alakul egy féle feudalizmus, az semmiképpen sem járt volna annak anarchális változatával.

2009. dec. 13. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/43 A kérdező kommentje:

A feudalizmus alapjai már a Római Birodalom utolsó évtizedeiben megjelentek, de, mint azt te is mondtad, annak nem lett volna muszáj addig fejlődnie, amíg fejlődött.

A "római" feudalizmus mindössze abból állt, hogy egy gazdagabb birtokos megvédi a szegényebbet, aki cserébe adózik neki.

Hűbéri lánc sehol. Sőt! Az csak a XII. században alakult ki.

2009. dec. 13. 11:37
 40/43 anonim ***** válasza:
Ha mindvégig fennmaradt volna, akkor kb. ugyanez, mint most, államhatárok nélkül, tartományokkal, kevesebb háborúval. Csak akkor nem EU-nak hívnák azt a szövetséget, ami magába akarja olvasztani az egykor önálló országokat, hanem Római Birodalomnak. :)
2009. dec. 13. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!