Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Van ilyen kifejezés, vagy...

Van ilyen kifejezés, vagy csak én használom rosszul?

Figyelt kérdés

Bnőmnek azt mondtam, h nem engedném ki éjszaka az utcára, mert sztem veszélyes városban lakik, a bűn városának olvastam, erre kb. úgy vette, mintha én birtokolnám, vagy kutya lenne, akit kiengedhetek, pedig csak féltésre gondoltam úgymond.

Én tévedtem ezzel a kifejezéssel, vagy ő akar belém kötni nagyon?

Előre is köszi.



2014. nov. 12. 03:23
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
Jó, hát nem ért meg, vagy nem akar megérteni. Inkább nem tippelek, hogy melyik. Esetleg keresi az alkalmat, hogy megsértődjön. Hátha nincs igazam. A "kienged" igéhez finoman szólva nem kell különös nyelvi ismeret...
2014. nov. 12. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
Lehet, hogy a szövegértéssel problémái vannak... :S vagy akár, hogy Te fejezed rosszul ki magad, de ebben a konkrét esetben egyértelmű.
2014. nov. 12. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:

Előre is bocs, kicsit mélyebbre megyek a témában...


Szerintem te használtad rosszul a szót. Az "engedni", "kiengedni" stb. szavak nem csak állatokkal kapcsolatban alkalmazhatók, hanem emberekkel is. Pl. egy szülő megenged a gyerekének valamit (vagy nem), egy pedagógus a diákjainak szintén, a főnök (vezető) a beosztottnak/alkalmazottnak dettó, és még lehetne sorolni.

A lényeg a fölé-/alárendeltségi viszony: az egyik félnek hatalmában áll a másiknak megszabni, mit tehet és mit nem.

Na, pontosan ez az, amiről egy NORMÁLIS kapcsolatban szó sem lehet, egyik részről sem. Lehet kérni, javasolni, ajánlani, megbeszélni stb., de nem lehet "megtiltani", "parancsolni", "utasítani". Minden ember önálló személy, szabad akarattal, amit ugyan lehet valamelyest befolyásolni (rosszabb esetben manipulálni is), de az már nem egészséges. Egy-egy témában lehet konszenzusra jutni, kompromisszumot kötni, egy jól működő kapcsolatban ez szükséges is, hiszen sok-sok területen eltérhet a gondolkodásmód, a vélemény, a hozzáállás; és lehet, hogy szabad akaratukból, kedvességből, vagy a kapcsolat harmonikusabbá tétele miatt a felek alkalmazkodnak egymáshoz. De ha ezt tisztességtelen befolyással éri el az egyik fél, az már régen rossz. Ennél még rosszabb, és nem is megengedhető a "leuralás", az "irányítgatás".

A környezetemben tapasztaltak alapján tudom, hogy sajnos sok-sok kapcsolat nagyon egészségtelen módon működik, pl. be akarják osztani a másik fél idejét, elfoglaltságait, "eltiltani" a régi barátoktól (esetleg rokonoktól) stb. Az egyik legdurvább eset: a srác (23) egyszerűen "megtiltotta" a lánynak (18), hogy egyedül kimenjen a lakásból. Ilyen egyszerűen nincs!!! A lány mondta nekem, hogy de hát ő meg "eltiltotta" a srácot bizonyos barátaitól... Ez utóbbit esetleg még meg is értem (rosszfelé vitték régebben), de az előbbi a személyi szabadságjog korlátozása, ami a hatályos jogszabályok szerint bűncselekménynek minősül.


Visszatérve a te esetedre: Szerintem a lány egyáltalán nem túlérzékeny. Egyszerűen rosszul fogalmaztad meg, amit mondani akartál; próbáljátok meg megbeszélni, tisztázni, magyarázd el, hogy tulajdonképpen hogyan is gondoltad pontosan.

(Nem értek egyet azzal sem, hogy a feltételes mód használata "enyhítő körülmény". Ugyanis ez pusztán annyit fejez ki, hogy ha módodban állna, akkor megtennéd.)

2014. nov. 12. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 A kérdező kommentje:

Ez nem uralkodás akkor sem, vannak dolgok, amiket mondd az ember, de nem kell a szó szoros értelmében venni, ez is ilyen. Sztem sok olyan van, ha a leírásodhoz hasonlóan elemeznénk, akkor rájönnénk, h ezt nem szabadna használni.


Ezt ő is tudta, mert elég okos lány, csak mostanság úgy érzem, h mindenbe beleköt, bár nemtom, h miért jó ez neki, de csinálja, ha élvezi.

2014. nov. 13. 07:00
 15/21 anonim ***** válasza:

Tudom, hogy megpróbálod (magadnak is) "bizonyítani" a SAJÁT igazadat. Ez teljesen megszokott emberi viselkedés, mindannyian így "működünk".

De azt tudomásul kell venni, hogy abszolút nem vagyunk egyformák, gondolkodásmódban sem. A te gondolataid, érzéseid nem feltétlenül azonosak másokéval.


Tessék, gondolkodj el ezeken:


"Ez nem uralkodás akkor sem, vannak dolgok, amiket mondd az ember, de nem kell a szó szoros értelmében venni, ez is ilyen."


SZERINTED ilyen. De például SZERINTEM nem ilyen.

És NEM LÉTEZIK egy bizonyos STANDARD, ami beszabályozná, hogy mit kell szó szerint venni, és mit nem.

Továbbmenve pedig:

1. Honnan lehet tudni, hogy ha bármit mond valaki, az szó szerint értendő vagy sem?

2. UTÓLAG bárki bármire mondhatja, hogy ő azt nem gondolta komolyan, csak "viccelt", nem szó szerint értette stb.

3. Ez félelmetes mértékű bizonytalansághoz vezet. Innentől pedig az adott személy szavahihetősége is megkérdőjelezhető.


"Sztem sok olyan van, ha a leírásodhoz hasonlóan elemeznénk, akkor rájönnénk, h ezt nem szabadna használni."


Így van. Szerintem jó is, ha megtesszük, és TUDATOSAN kommunikálunk. Kevesebb a félreértés, a probléma.


A lány viselkedéséről szerintem csak ő maga tudna BIZTOSAT mondani, hogy miért teszi azt, amit. (Egyébként valószínűleg vagy a személyisége ilyen, akkor másokkal is ilyen, vagy pedig kifejezetten a te viselkedésedre adott "reakció".)

2014. nov. 13. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:

Hihetetlen, hogy mekkora feneket lehet keríteni ennek a piszlicsáré dolognak... :D Ráadásul még feltételes módban is mondta szerencsétlen srác...


Nem vagyunk egyformák, ok. Legföljebb kicsit rosszul fogalmazott a Kérdező. De aha lány ebből nagy vircsaftot csap, akkor ott más baj van...


Különben meg nagyon is van sztenderd, a Magyar értelmező kéziszótárban.


"A lány viselkedéséről szerintem csak ő maga tudna BIZTOSAT mondani, hogy miért teszi azt, amit."

Vagy lehet nem tudna, vagy lehet nem akarna biztosat mondani...


Na igen, vannak lányok, akik keresik az alkalmat a konfliktusra, meg a megsértődésre. Meg vannak, akiknél inkább fordítva van. (döntse el mindenki, hogy ez most melyik...) Én az utóbbi halmazt kedvelem! :)

2014. nov. 13. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:

Tessék, itt a klasszikus példa, amikor a férfi elnyomja a nőt: http://www.youtube.com/watch?v=vSDjNXvbVQk


Azért ízlelgessük a különbséget... :D


Különben legalább annyiszor a nő zsarnokoskodik a férfin, mint visszafele... Mindkettő undorító.


http://www.youtube.com/watch?v=dUR8q0svRLo

2014. nov. 13. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:
Azt kifogásolom benne, kedves Kérdező, hogy úgy értelmetlen és hibás, ahogy van.
2014. nov. 13. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 A kérdező kommentje:
Ha teljesen szó szerint vesszük, én akkor is örülnék a helyében, h ennyire félt a barátom, azt hiszem ezen kívül egy "uralkodási szövegem" nem volt még, bárhogy is értelmezte a korábbi szövegeimet.
2014. nov. 13. 13:52
 20/21 anonim ***** válasza:

"Hihetetlen, hogy mekkora feneket lehet keríteni ennek a piszlicsáré dolognak... :D"


Ez a minősítés megintcsak szubjektív. Szerinted (és bizonyára még sokan mások szerint is) piszlicsáré, szerintem meg (és bizonyára még sokan mások szerint) nem az, hanem nagyon is komoly dolog.


"Ráadásul még feltételes módban is mondta szerencsétlen srác..."


Lásd az előző válaszom vonatkozó mondatát. (Ism.: Az nem "enyhítő körülmény", mivel a feltételes mód pusztán annyit fejez ki, hogy ha valakinek módjában állna, akkor megtenné.)


"Nem vagyunk egyformák, ok. Legföljebb kicsit rosszul fogalmazott a Kérdező."


Kicsit nagyon. De ha tényleg ennyi a probléma, akkor azt percek alatt tisztázhatja a két érintett (azaz a kérdező és a barátnője).


"De aha lány ebből nagy vircsaftot csap, akkor ott más baj van..."


Nem okvetlenül. LEHET, hogy van más baj is, de NEM BIZTOS. Nem ismerjük annyira a körülményeket (a kapcsolatot), hogy véleményt alkothatnánk.


"Különben meg nagyon is van sztenderd, a Magyar értelmező kéziszótárban."


Na, ennek fuss neki még egyszer, Charlie... Idézem szó szerint, amit írtam:

<NEM LÉTEZIK egy bizonyos STANDARD, ami beszabályozná, hogy mit kell szó szerint venni, és mit nem.>

A szótár megadja egy-egy szó jelentését, de semmi többet.


<"A lány viselkedéséről szerintem csak ő maga tudna BIZTOSAT mondani, hogy miért teszi azt, amit."

Vagy lehet nem tudna, vagy lehet nem akarna biztosat mondani...>


Lehet, de ez nem változtat azon a tényen, hogy MÁSOK (például mi) NEM tudnak/tudunk.


"Na igen, vannak lányok, akik keresik az alkalmat a konfliktusra, meg a megsértődésre."


Az legyen az ő bajuk. (Meg azoké a fiúké, akik elviselik az ilyen h.lye p.csákat.)


"Különben legalább annyiszor a nő zsarnokoskodik a férfin, mint visszafele... Mindkettő undorító."


Ezzel maximálisan egyetértek.


<Ha teljesen szó szerint vesszük, én akkor is örülnék a helyében, h ennyire félt a barátom>


Az természetes, hogy félted őt, mivel ez együtt jár a szeretettel/szerelemmel. Tehát bizonyos szempontból tényleg "örülhet", hogy nem közömbös számodra. (Az érzelmek nélküli kapcsolatok témájába most ne menjünk bele... :D)

Csak túllőttél a célon, hogy finoman fogalmazzak, és ezt a fajta "féltést" - érthető okokból - sokan nem szeretik...

Egyébként remélem, két nap elég volt a tisztázáshoz, és megbeszéltétek a dolgot... :P

2014. nov. 13. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!