Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » TÖRTÉNELEM SZAKOSOK, tudnátok...

TÖRTÉNELEM SZAKOSOK, tudnátok segíteni nekem? Alább kifejtem. Nem is olyan unalmas tantárgy a történelem.

Figyelt kérdés

Olvastam, hogy az V. századtól a XV. századig a római katolikus egyház volt az, amely uralta Európa nagy részét. A XV. század végén komoly gondok lettek, kialakult a reformáció, ellenreformáció stb.

Azt szeretném tudni, hogy az oktatás, és a tudomány is az egyház kezében volt? Ha igen, mikortól Különültek el ezek az egyháztól? pontosan meddig is tartott ennek az egyháznak az uralma?



2014. nov. 18. 12:39
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Nem az egyház uralta, csak nagy befolyása és birtokai voltak. A középkorban igazából a papok voltak a tanult emberek, a jobbágyoknak se idejük se pénzük, a földesurak is pedig csak módjával. Tudomány nem nagyon volt, az volt elfogadva amit kiolvastál a bibliából.

Voltak ugyan egyetemek, de ezek nem a mai értelemben vett egyetemek voltak. Kb latinul tanultak csak rajta, és kötötte őket a vallási dogma. Embert nem lehetett az orvosoknak boncolni pl.


A felvilágosodás indította el a valódi tudományt, majd az uralkodók bevezették a tankötelezettséget, akkor nőtt meg az igény a nagy számú iskolára és tanárra amire az egyháznak már nem volt kapacitása. Egyébként még ma is vannak egyházi kézben lévő iskolák, főleg az ellenreformációban alakult rendek iskolái a ciszterciek meg a jezsuitáké.


Nincs ilyen éles határvonal, hogy mikortól egyébként. A pápák egyre kevésbé ragaszkodnak majd a világi hatalomhoz aztán már egyre inkább csak jelképes a hatalmuk.

2014. nov. 18. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Köszi. érdekes amit írtál. Tehát akkor az akkori iskolák nagy része is egyházi dogma alatt állt.
2014. nov. 18. 15:48
 3/11 anonim ***** válasza:

nem igazán voltak iskolák se... a tömeges oktatás itthon pl Mária Teréziával került bevezetésre, és a Monarchia egy felvilágosult országnak számított

tanulhattál papként latint és teológiát és slusszpassz a többi csak olyan futottak még kategória, még a reneszánszkor is úgy hitték, hogy a betegségeket (természetesen isten terve után) a 4 testnedv aránya okozza.

ha már olvasni tudtál egyszerű emberként (mundjuk kereskedőként vagy iparosként) akkor már borzasztó műveltnek számítottál

nem igazán volt szabad a tudományt boncolgatni, mert hamar máglyára került az ember

2014. nov. 18. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Az V.-XI. századig pedig még városok se nagyon voltak. Szóval gondolhatod mennyi lehetőség állt a tanulni vágyók előtt.
2014. nov. 18. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Azt is hozzá kell tenni, hogy a XX. sz. elején hazánkban tömeges volt az analfabétizmus, az emberek fele, korábban hetven százaléka nem tudott írni olvasni. A népiskolák két osztálya sem sok mindent adott.

Korábban meg még lehetetlenebb volt a helyzet. A Római Birodalom bukásával lényegében hosszú időre megszűnt a civilizáció, egyszerűen nem volt oktatás.

Később is csak kevesek vettek részt benne, jobbára teológiát tanultak csak és még orvosok sem voltak. A sötét középkor lényegében ekkor volt a legsötétebb és később ugyan lettek egyetemek apránként és egyre több humán, vagy technikai tantárgy keletkezett, de erős papi ellenőrzéssel.

Az olyan nagy hírű iskolák, mint mondjuk a Sorbonne, saját hagyományokkal rendelkeztek, de működött a cenzúra, akármit nem taníthattak a meglehetősen merev egyház értelmezésén kívül. Eleve a könyveket is elégették, néha a szerzővel egyetemben, ha eretneket szimatoltak, vagyis akár egyházi volt az iskola, akár világi, az élet minden területét az egyház uralta.

Pontos dátumot nem lehet felállítani, mert a reneszánsz a vallási iskolákban is reformokat hozott, de kétségtelen, hogy a reformátussá vált államokban minden gondolatot le lehetett írni jobbára és igazából az oktatás reformja is innentől értendő.

2014. nov. 19. 03:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Hozzáteszem, a Sorbonne egyetemet is a 13. sz. végén alapította Robert Sorbon francia teológus.
2014. nov. 19. 03:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
0%

Kiváncsi lennék, hogy hány valódi és hány hobbitörténész van a válaszolók között, mert eléggé felszínes, amit leírtatok, és inkább a közhiedelem szajkózásának tűnik.

A középkor nem volt olyan sötét, mint amilyennek leírták, sőt, igazából pl. a boszorkányüldözések valódi hulláma, és vele a tömeges máglyánégetések a reformációval kezdődtek, azaz a XVI-XVII. században zajlottak, és jórészt a protestánsok műve volt, nem az inkvizícióé. Igaz, a XV. század végén a pápa is kiadott egy Boszorkánybullát, szóval "természetesen" a katolikusoknál is meg volt a jelenség, de kisebb mértékben. Az inkvizíció igazából leginkább csak Spanyolországban harapózott el, ahol, mint tudjuk jelentős számú muszlim és zsidó népesség élt, és a kikeresztelkedettek gyakran titokban gyakorolták vallásukat. De a nyilvános máglyán elégetések, az autodafék itt is csak a XV. század végén kezdődtek, tehát, tkp. a középkor végeztével.

Ami az oktatást illeti, Nagy Károly már a IX. század elején megpróbálkozott egy egységes, országos iskolahálózat kialakításával (minden templom mellett iskolát kellett alapítani), igaz, sikertelenül. Az egyetemeken pedig nem csak "latint és teológiát" lehetett tanulni, hanem az ún. hét szabad művészetet is oktatták. Persze a korban nem volt olyan szakosodás, mint ma, igazából egyfajta általános műveltség oktatása folyt. A Biblia valóban kijelölte a tudományos tevékenység határait, de ez nem jelenti azt, hogy aki tudománnyal foglalkozott, azt eleve elítélték (a közhiedelemmel ellentétben Giordano Bruno és Galileo Galilei sem tudományos nézetei, hanem az ahhoz kapcsolódó Biblia-kritikája miatt került az inkivizíció elé).

2014. nov. 23. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
az un. sötét középkorban nyilván nem voltak országos vallási hülyeség hullámok, hiszen önfenntartó közösségek voltak a jellemzők. a városiasodás és kereskedelem csak a mezőgazdasági forradalom után kezdődött csak el nyugat európában
2014. nov. 23. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező, ne foglalkozz a 7 -es válaszával, az nem a tudomány, hanem a vallás rovatban a megfelelő, ahol az emberek kedvükre azt hisznek, amit csak akarnak és ebben senki nem gátolja őket. Azt gondolom, hogy nagy kár volt a vallást beengedni az iskolákba, főleg ha ilyen történelemhamisítási kísérletek észlelhetők, bár szerintem ez jelen esetben csak egyéni próbálkozás, de ki tudja? Mégiscsak a fejébe vette valahol az illető.

Természetesen én nem állítom, hogy bizonyosan ez történt, hiszen a múlt, a történelem mindig bizonytalan kissé, csupán azt, hogy a rendelkezésre álló adatok ezt mutatják, ezért ez az általános vélekedés, amit azért számos bizonyíték támogat és ilyen mértékben nem vitatható, csupán esetleg egyes részletek, amiben nem minden történész ért egyet, néha elhangzik kissé árnyaltabb vélemény is.

A sötét középkor részben azért is sötét, mert vannak korszakok, amelyekről sokkal kevesebbet tudunk, mint mondjuk a régebbi időkről, hiszen mondjuk a rómaiak történelme elég jól ismert.

Az inkvizíció története jól dokumentált

[link]

ebből megtudhatod, hogy a 11 és a 12. századi eretneküldözések hatására született meg a 13. században. amikor még hatásosabban akartak küzdeni a kereszténységen belül a másképpen gondolkodókkal.

A kérdéshez meg még egyszer, fokozatosan szűnt meg az egyház befolyása a reformáció után, az alapított reáliskolákkal és ahogy a vallás egyre jobban elvesztette befolyását a közéletben, a politikában, úgy az oktatásban is, bár itt még egy darabig tartották magukat a vallási iskolák és valamennyi befolyásuk megint lesz nálunk a jövőben.

2014. nov. 23. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Kedves kilences, nem tudom, miből gondolod, hogy a válaszom a vallás kategóriájába tartozik, de ha már érintetted a kérdést, nem vallom magam katolikusnak, de mégcsak kereszténynek sem. Amit írtam, nem elfogultságból írtam, veletek ellentétben. Ti. a felvilágosodásból kinőtt pozitivizmus, "tudományos objektivitás" és racionalizmus nem más, mint szekuláris ruhába bújtatott vallásosság, a humanizmus pedig deszakralizált kereszténység. A középkor pedig azért "sötét", mert az annak társadalmi rendjét megbuktató polgárság ideológiai okokból annak állította be. A középkorra természetesen jellemző volt a vallási alapú diszkrimináció, és persze másképpen értelmezték az erkölcsöket is, mint amihez mi hozzá vagyunk szokva (és nem, nem akarom visszaállítani, mielőtt valaki erre próbálná terelni a szót). Ez azonban nem jogosít fel minket arra, hogy eleve rossznak kiáltsunk ki egy olyan kort, amely minden hiányossága ellenére olyan értékeket adott az emberiségnek, mint a lovagi etika és kultúra (tegyük hozzá, a nők iránti tisztelet elsősorban ennek, és semmiképp sem a feminizmusnak köszönhető), Dante Isteni színjátéka vagy a gótikus katedrálisok. Persze minden nézőpont kérdése (reméljük, a középkor sötétségének tagadását még nem nyilvánítják bűncselekménnyé).
2014. nov. 23. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!