Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Egy pár kérdés a Rákosi-korsza...

Egy pár kérdés a Rákosi-korszakkal kapcsolatban?

Figyelt kérdés

1953. januárjában Péter Gábort (az ÁVH vezetőjét) Rákosi letartóztatta. Akkor ez tulajdonképpen úgy értendő, hogy ő is a koncepciós perek "áldozata" lett?

2. kérdés: azt olvastam, hogy mikor Pétert letartóztatták, akkor: "5 hónapig éjjel-nappal bilincsben volt és másfél évig magánzárkában". Ennek mi volt a funkciója? Volt valami értelme?


(Középsuliban most tanuljuk a Rákosi-korszakot, szóval bocs ha nagy hülyeséget kérdeztem, de még nem nagyon tiszta előttem minden.)

A válaszokat előre is köszönöm.



2015. márc. 14. 19:46
 1/5 anonim ***** válasza:

A sztálinista rendszerekre jellemző a párton belül is folytatódó "permanens forradalom", az az azt mondják, a proletárdiktatúra bevezetése miatt az osztályharc a párton belül folytatódik. Ez a gyakorlatban azt jelentette, hogy a hatalom csúcsán lévők előszeretettel rakták bitóra volt harcostársaikat is, ha azok már túl befolyásosak lettek, esetleg veszélyesek rájuk nézve is. Rákosi alatt Magyarországon is ez zajlott,

úgyhogy Péter Gábor a saját maga által is felépített rendszer áldozata lett, csakúgy mint Rajk. (Aki még rosszabbul járt)

2015. márc. 15. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszi a választ.
2015. márc. 16. 20:10
 3/5 anonim ***** válasza:
Azt is jó tudni, hogy a Rákosi csak egy helytartó volt, akit Moszkvából folyamatosan kérdőre vontak, ha valami nem úgy ment, ahogy azt elképzelték. Márpedig az elképzelés az volt, hogy Magyarországon néhány év alatt kialakul a szocializmus, ami - mivel ugye fejlettebb, mint a kapitalzmus - gyorsan utoléri a nyugatot, meg le is hagyja, az emberek meg mind boldogok és gazdagok, elégedettek. Az elmélet azonban nem vált valóra, ennek magyarázata pedig nyilván a "belső árulás, aknamunka, stb." , hiszen az Elmélet az jó, affelől nem lehet kétségünk. Így aztán kreálni kellett az ellenséget arra, hogy Rákosi magyarázhassa valamivel a bizonyítványát.
2015. márc. 17. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Szóval ez az állandó ellenségkép kialakítása és fenntartása. Köszi :)
2015. márc. 17. 19:01
 5/5 anonim ***** válasza:

A diktatorikus rendszerek állandó propagandaeszköze az ellenségek folyamatos felmutatása populista demagógiájuk során.

Lásd akár Orbán Viktort is bizonyos fokig, bár sokakkal ellentétben én nem tartom őt kifejlett diktátornak.

2015. márc. 18. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!