Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A magyar nyelv tulajdonképpen...

A magyar nyelv tulajdonképpen lehetne izolált nyelv?

Figyelt kérdés

A feltételezett legközelebbi rokonainkhoz (hanti-manysi) is már tolmács kell, és pár szavon kívül nem érteni semmit, még a ragok, névutók is mások, a finnről, észtről meg már nem is beszélve.


Nem lehet, hogy a magyar nyelv nem rokon ezekkel, csak a magyarok már az uráli korszak előtt is vándoroltak, és egy ideig együtt éltek a finnek-manysik őseivel? Csak úgy, mint később a kazárokkal, törökökkel, stb.

Mert már elvileg az ősmagyar is olyan szinten különbözött, hogy nem értették meg egymást.


Vagy a magyart miért nem kezelik izolált nyelvként, mint a baszkot, vagy a koreait?



2015. máj. 31. 19:12
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
18%

10-es, a hozzászólásoddal csak két probléma van. Egyrészt a "relatív izolált nyelv" fogalmát egy az egyben te találtad ki.


Másrészt meg tényszerűen nem igaz, hogy a magyar és a finn közti szóegyezések száma jelentősen alacsonyabb lenne. Kb. 700 finnugor eredetű tőszó van a mai magyar nyelvben, miközben az örményben kb. 1000 indoeurópai eredetű tőszót tartanak számon, a távolabbi indoeurópai nyelvek, pl. a skandináv és az indiai nyelvek között pedig már csak pár tucat a kimutatható közös tőszavak száma. Mégsem szokták egyiket sem izolált nyelvnek tekinteni semmilyen szempontból.

2015. okt. 14. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
77%

Ez nem egy fogalom hanem egy jelzős szószerkezet, de semmi probléma. Relatíve izolált hiszen bár egy adott nyelvcsaládba tartozik, a nyelvcsaládon belül önálló ágat alkot. Utána lehet olvasni, van két szemed gondolom, meg kis agyad is amivel felfogod.

Én nagyon értékelem ezt a 700 feltételezett finnugor szótövet, szívesen megnéznék egy listát erről.

mert ugyanis ha fogunk egy Swadesh-listát és az alapnyelvi szavakat ez alapján soroljuk be finnugor-eredetűnek akkor azt tapasztaljuk hogy töredéke az amiről ez elmondható. Nagyon szépek ezek az ős-uráli nyelvből, "szabályos" hangmegfelelésekkel levezetett szavaink is, annyi gáz van velük hogy a felükről első ránézésre leesik bárkinek aki foglalkozott más nyelvcsaládokkal is hogy akár indo-európai vagy altáji ősi szótövekből is levezetheti. Ilyenek például a közhelyesen felsorolt, hal,ház,szem,víz,fazék stb...

2015. okt. 14. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
18%

Szóval ahogy mondtam, ezt a jelzős szerkezetet te találtad ki. A te privát agyrémed, hogy én is a te stílusodban álljak ehhez a vitához. A világon semmi relevanciája tehát azt illetően, hogy a nyelvészetben mit szoktak izolált nyelvnek tekinteni.


"felükről első ránézésre leesik bárkinek aki foglalkozott más nyelvcsaládokkal"


Első ránézésre leesik bárkinek (marketingeseknek, műkörmösöknek, karosszérialakatosoknak, víz- és gázszerelőknek, rendszergazdáknak), csak éppen a nyelvészeknek nem. Kellemetlen, de hát nyilván annál rosszabb a nyelvészeknek.

2015. okt. 14. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
100%

Ha szerinted az én privát agyrémem hogy az örmény,albán és görög nyelvek önálló ágat alkotnak a nyelvcsaládjukon belül, tehát a nyelvcsaládjukon belül izolált nyelvek akkor minden elismerésem. Annyira az én privát agyrémem hogy más munkákban is megjelenik:

[link]

Ha egy nyelvésznek meg nem szembetűnő hogy a fazék szó nem csak a feltételezett ősuráli Pata szótőből hanem az proto-indoeurópai Pot tőből is levezethető akkor menjen el inkább gázszerelőnek tényleg.

2015. okt. 14. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:
13%
Szerintem nem teljesen értetted meg az általad linkelt szöveget. Ez se beszél "relatíve izolált" nyelvről, hanem "árva" nyelvekről, melyeknek legközelebbi rokonai már kihaltak. Értem, hogy mire célzol, a görögnek tényleg nincs olyan közeli rokona, mint pl. a spanyolnak az olasz, de hagyományosan az izolált nyelv továbbra is a teljesen rokontalan nyelvekre vonatkozik. Amúgy van saját águk is, az albán feltételezhetően az illír nyelvek, az újgörög pedig a hellén nyelvek közé tartozik.
2015. okt. 17. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 Óriás majmaim válasza:
Izolált főleg nem lehetne, hisz azt sem tudjuk eldönteni, hogy altaji vagy uráli a nyelvünk. Izolált kérlek a baszk, a kóreai és a japán, no meg persze óceánia, mikronézia és a megmaradt szibériai és ameroindián nyelvek nagy része.
2019. jún. 9. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!