Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A szótárak és lexikonok...

A szótárak és lexikonok készítésénél miért nem cél? Tehát a bonyolult kifejezések és idegen/szakszavak valamint más fogalmak utalása nélküli meghatározás? Hogy egy hétköznapi ember is megértse.

Figyelt kérdés

Pl. megnézem a Wikipédiát és látom hogy egy fogalomnál belehoz még 5-6 más fogalmat. Amit ha nem tudok lényegében nem érthetem meg. Ha azok után is utánaolvasok az még félóra, vagy azok meg visszautalnak az eredeti fogalomra, tehát egymással magyarázzák.


Olyan érzésem van, hogy akik írják a szócikkeket egyáltalán nem céljuk hogy megértse egy egyszerű ember. Inkább maguknak írják, pedig ők meg már úgyis tudják hogy mit jelent...



2015. aug. 26. 12:34
 1/8 anonim ***** válasza:

Használd ezt: [link]


Persze kell, hogy egyszerűbb kifejezésekkel magyarázzák a dolgokat, de az is követelmény, például egy matematikai fogalomnál, hogy a pontos meghatározása szerepeljen, amiben bizony lehet még néhány másik fogalom. A Simple Wikipedián az egyszerűség a fő cél, nem a pontosság.

2015. aug. 26. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Azért, mert az ismeretek egymásra épülnek. Integrálszámítást hogy magyarázod el valakinek, aki nem tudja az alapvető algebrát? És az algebrát hogy magyarázod el annak, aki nem tudja a szorzást-osztást-törteket? A wikin legalább linkelve vannak általában a hivatkozott fogalmak (vagy ha nem, rákeresel), így elég könnyen ki lehet bontani, hogy egy adott dolog megértéséhez milyen más dolgokat kell előbb megérteni.
2015. aug. 26. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 Crisopher ***** válasza:

Wikipédián attól is függ, ki az adott cikk célcsoportja. Ha például rákeresel arra, hogy Real Madrid vagy FC Barcelona, vagy arra, hogy New York, vagy Napóleon, biztos, hogy érthetően fogják leírni a dolgot. De ha már tudományos szócikknél járunk, akkor feltételezik, hogy Józsi bácsi nem biztos, hogy a kvantummechanikáról fog kíváncsiságra kiéhezett szemekkel olvasgatni a Wikipédián. Tehát gondolják, hogy az keres majd rá, aki amúgy is találkozott vele (vagyis valamilyen úton-módon foglalkozott/foglalkozik a témával). Ez az illető pedig igencsak nevetségesnek gondolná, ha Józsi bácsi szintjén lenne elmagyarázva a dolog (természetesen nem a Józsi nevű bácsikat akarom megsérteni ezzel). Wikipédia használatától amúgy is igyekeznek már az egyetemeken mindenkit óva inteni, ezért kapott az oldal egy negatív megítélést. Nem akarták mélyíteni a gödröt, ezért inkább úgy döntöttek, maradnak a tudományos igényességnél, és az ennek megfelelő fogalmazásmóddal. Persze a tudomány terminusokat (szakszavakat) használ azért, hogy minden esetben félreérthetetlenül fogalmazzon. Gondolom nem kell magyaráznom, milyen tudományos konferencia lenne az olyan, ahol a mondottakat mindenki máshogy értelmezné.

A Wikipédiában persze van, ahol példákkal elmagyarázzák, de inkább a tudományos igényeknek próbálnak megfelelni. Ezért is találsz hivatkozásokat a cikkek alatt.

2015. aug. 26. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
"Wikipédia használatától amúgy is igyekeznek már az egyetemeken mindenkit óva inteni" - naná, elég ciki nekik, hogy a wikipédiáról legalább 3x olyan gyorsan lehet tanulni, mint az egyetemi tananyagból.
2015. aug. 27. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Crisopher ***** válasza:

Utolsó: Hányszor hallottam én azt, hogy a Wikipédiát semmiképpen se használjuk, mert ott nem hitelesek az adatok, inkább olvassuk a szakirodalmat, meg a ki tudja milyen forrásokat. Természetesen olvastam a szakirodalmat, és azt kellett látnom, a Wikipédián amit írnak, sok esetben egyátalán nem használhatatlan badarság, mint ahogy nekünk beállították. Sőt, ha gyorsan kell valami információ, akkor a legegyszerűbb módszer.

Kicsit off lesz, de ma már a könyv alapú szakirodalom egyszerűen nem működik. Mert ha nekem gyorsan kell valami információ, nincs kedvem végigrágni magam 5-6 könyvön, hogy megtaláljam, egyszerűen csak szeretném megkeresni gyorsan. Egy digitalizált irodalomban ez sokkal hatékonyabban tud működni, hiszen kulcsszavakra keresek rá. Mondanom sem kell, hogy könyvekben is sokszor csak a fejezetcímek alapján válogatok. Mondjuk, ami nekem mindig probléma, ha valamit le kell hivatkozni. Na, az a legrosszabb, mert megtanultál valami információt, valami dolgot, amit még vizsgán fel is mondtál, de mikor írsz egy beadandót, akkor neked tudni kell, hogy melyik szerző melyik könyvének hanyadik oldalán van, és még a kiadás évét mellé, plusz a kiadás helyét, és magát a kiadót.

Szerintem az egész oktatási kultúrát át kéne gondolni, elvégre ma már egy digitális világban élünk.

2015. aug. 27. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Pont azt a téves utat világítottad meg számomra amibe sokszor beleütközök tanulás során. És itt nem a Wikit akarom kipellengérezni, hanem szinte bármely más szótárt és lexikont is. Tisztelet a kivételnek persze mindig akad olyan szócikk ami jól összeszedett de egyszerű is.

Szerintem meghatározás szintjén szinte minden szót el lehet mondani a legegyszerűbben is szakszavak nélkül.

Úgy hogy Józsi bácsi is megérti.

Sőt minden tudományos szaktudás kritériuma lehet, hogy mennyire egyszerűen tudod elmondani. Hiszen annál jobban értesz valamit minnél egyszerűbb valami a fejedben.


Sőt ellenpéldának a körtét is meg lehet olyan bonyolultan fogalmazni hogy Józsi bácsi sem értheti meg.

Hányszor próbált meg már megmagyarázni XY egyetemi prof.doc.adj. a saját szintjén valamit a hallgatóságának, amiből egy kukkot nem értettek. Mert nem volt képes a hallgatóság nézőpontjából elmondani, az ő szintjükön...

Nos igen, ez az oktatás és tudományos rendszer csődje: tudományos tekintélyelvűség ami sajnos a szakterminológiában bőven tetten érhető.

2015. aug. 27. 14:32
 7/8 Crisopher ***** válasza:
Van olyan terminus, hogy státusinkonzisztencia. El tudom neked magyarázni szaknyelven, és érthetően is. De ettől függetlenül maga a fogalom szükséges, mert egyszerűbb nevén nevezni valamit, mint minden egyes alkalommal körülírni a jelenséget.
2015. aug. 27. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Egyetértek!

Nem a szavakat kell száműzni hanem lehetőséget adni hogy megértsék őket.

2015. aug. 27. 23:32

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!