Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Magyarországnak is volt másik...

Magyarországnak is volt másik neve? Hogy hívták 300,500 vagy 700 évvel ezelőtt?

Figyelt kérdés
Úgy mint pl. Spanyolország Kasztília stb. Tudom, hogy Magyar Királyság, de magyarul is így írták, vagy ez csak az államforma volt, de a név más?

2016. febr. 27. 23:06
 1/8 anonim ***** válasza:
81%

Ez érdekes kérdés, mivel nagyon sokáig a magyar nyelv nem volt hivatalos. Erdélyben szerepelt Magyar Királyság / Magyarország a hivatalos iratokban.

Nálunk Regnum Hungariae illetve Hungaria (latin), valamint Königreich Ungarn illetve Ungarn volt a hivatalos megnevezés, majd csak egészen sokára a Magyar Királyság.


A kiegyezés után pedig nem teljesen hivatalos megnevezés volt a Transzlajtánia (magyarosabban Lajtántúl) illetve a Szent Korona Országai (ez a kifejezés a középkorban alakult ki, de újra felfedezték). Ez utóbbi kettő egyébként inkább földrajzi fogalom szerintem...


Katolikus körökben pedig a Regnum Marianum (Mária országa) megnevezés is létezett.

2016. febr. 27. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ 😊
2016. febr. 28. 01:05
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Kasztília nem Spanyolország neve volt, hanem egy tájegység Spanyolországon belül. Ahogy például a Jászság egy tájegység Magyarországon belül. A Magyar Királyság nevét pedig #1 kifejtette.
2016. febr. 28. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy az első és a második válaszoló mondja.

Spanyolországot hívták már Hispániának, Ibériának, de Kasztília ugyanolyan régió csak, mint pl. Galícia, Szevilla, vagy még húsz másik.

2016. febr. 28. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim válasza:
100%

Szent Korona Országai = nem véletlen a többes szám!


Nem csak Magyarországot jelentette. Horvátország, Dalmácia, Erdély, Fiume, 1916-től Bosznia. Érdemes megnézni a középcímert a Lánchíd budai részénél, a hegyoldalban.


Ezért is hülyeség 100%-osan árpádsávos, vagy 100%-osan trikolór színezéssel ábrázolni a Kárpát-medencét: évszázadok óta laknak itt nem magyarok is (főleg a horvát-magyar kiegyezés fontos, ja, hogy erről nem is tanítanak semmit a középiskolában), akikre sértő, hogy piros-fehér-zöld a részük, miközben Horvátországban nem nagyon laknak magyarok. És nem arra célzok, hogy a Felvidéket ábrázoljuk a szlovák trikolórral, nem, csak arra, hogy a nacionalizmusnak semmi köze "Nagymagyarországhoz", ami ebben az elnevezésben nem is létezett 1920 előtt.


Szent Korona Országai! Többes szám! Több ország!

2016. febr. 28. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Annyi kiegészítést tennék, hogy az értelmiség-elit részéről a 15. század óta meglévő elnevezés Magyarországra Pannónia, az egyik első ilyen fecske Csezmiczei János volt, aki nevét Janus Pannoniusra latinosította, vagyis Pannóniai (magyarországi) János/Janusra. Illetve a középkori magyarországi zsidóságnak volt egy sajátos elnevezése Magyarországra: Hágár országa. De egyik sem volt hivatalos elnevezés.

Kasztília pedig nem Spanyolország régi neve, hanem az egyik elődje: Kasztília és Aragónia egyesüléséből jött létre a spanyol állam, ahogy Anglia és Skócia egyesüléséből jött létre Nagy-Britannia. Szóval nem is szimpla tájegység.

2016. márc. 1. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim válasza:

Janus Pannonius a reneszánsz korában hívta magát Pannóniainak, ami kb. olyan elképzelés, mint ahogy a mai románok a dákokhoz eredeztetik magukat: mindkettő szeretne az ókori Rómához tartozni, identitását abból eredezteti.

A spanyol állam létrejötte jó példa arra, hogy nekünk miért nem jó a nacionalizmus: hasonlóan jött létre Románia is, csak amíg nem volt ránk hatással Moldva és Havasalföld egyesülése a XIX. században, addig a XX. században Nagy-Románia létrejötte már egészen nagy hatással volt ránk. A nacionalisták ezt nem fogják sose belátni, hogy a nagy nemzetállamtudat ránk nézve nem túl jó, mert ezt kiterjesztve pont a románok, szlovákok tudtak terjeszkedni. Amikor 1848-ban kitűzték a nacionalizmus zászlaját, bizony a románok felkiáltottak: de hiszen ezt mi is tudjuk! És nem csak tudták, hanem tették is. És az siratja Trianont, aki a Trianonhoz vezető út vezetőit (Bocskai, Thököly, Rákóczi, Kossuth stb.) tekinti hősnek. Teljes képzavar!


Még ennyit:

A XX. század eleji térképeken Magyarország megnevezése a Szent Korona Országai volt. Vannak katonai iratok, állományfeljegyzések, ahol a Magyar Szent Korona Országai a megnevezés.

Nagy-Britannia jó példa, mi is hozzájuk hasonló voltunk, azzal a különbséggel, hogy mi nem nyomtuk el annyira a kisebbségeket, hogy magyarul kellett beszélniük, ma a szlovák nem tud magyarul, viszont a walesi/skót/ír csak angolul tud. Akkor ki is volt az elnyomó?


Elnézést a kitekintésért, de a kérdés tárgyalásához, a más országokkal való összehasonlításhoz ezek feltétlenül szükségesek!

2016. márc. 2. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Janus Pannonius nem gondolta magát pannonnak, ez egy klasszicizáló forma volt, ami a humanizmus idején elterjedt mindenhol (pl. a horvátok az Illyricummal vállaltak közösséget). Pannónia nagyjából Hungária (Magyarország) szinonimájává vált, kis különbségekkel (pl. a 16. században a nem magyar magyarországiak jobban kedvelték a Pannónia használatát a Hungáriával szemben, mint a magyarok).

Ami igazán érdekes Janus Pannoniusban, hogy ő szlavóniai (szlavón) volt, mégsem a Sclavonicus vagy az Illyricus nevet vette fel, hanem a Pannoniust, vagyis Magyarországinak tartotta magát. A 16. század folyamán Szlavónia fokozatosan Horvátország részévé vált (jobban mondva egy közös horvát-szlavón valamivé), és a helyi főnemesség is átvette a horvát identitást, még ha magyar etnikumúak voltak is.

2016. márc. 2. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!