Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Az I. világháborúban mi volt...

Az I. világháborúban mi volt a német katonák sisakján az a tüske?

Figyelt kérdés

Volt annak valami gyakorlati jelentőssége? Vagy egyszerűen csak "dísz"?

Úgy néz ki, mintha egy lándzsa hegye állna ki a sisakjukból.


2010. ápr. 4. 20:21
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Vaéószínűleg csak dísz volt.De ilyen sisakjuk volt a Horthy-rendszerben a magyar rendőröknek is.
2010. ápr. 4. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

De ez honnan jött? Minek?

Meg hasonlók.

2010. ápr. 4. 21:15
 3/9 anonim válasza:
"Villámhárító" - én így hallottam, de elképzelhető, hogy csak hülyítettek.
2010. ápr. 8. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Azért, mert a tüske felfogta a kardcsapást.
2010. ápr. 10. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Kedves kérdező!

A tüskének több funkciója is volt, de legfontosabb, az őrségben álló katonák számára kiadott 5mm vastag homlokpajzs, az ún stirnpanzer felfogatása.Abban két oldalt volt két íves bevágás, melyek pont erre a két tüskére csúsztak rá, ezután pedig bőr, vagy vászon szíjjal lehetett hátul rögzíteni a darabot, illetve szintén erre jött rá egy felhajtható arcvédő pajzs, ami leginkább a lovagi sisakok felhajtható vizorjához hasonlított.Roppant kellemetlen viselet volt, hiszen csak a homlokpajzs maga 2,5 kilogrammot nyomott.Ehhez még egy teljes mellvértet is használtak néha.A tüske közepén lévő lyuk a szellőzést szolgálta, illetve a tövénél található vastagabb perem a különböző fejméretre való sisakokat jelzi, hiszen a homlokpajzsnak minden sisakra jónak kellett lennie, nem lötyöghetett. Ha a stirnpanzerről képeket is szeretnél látni, akkor ajánlom figyelmedbe a [link] című linket, ahol fotókon is megtekintheted.Remélem tudtam segíteni a kérdés megválaszolásában!

2010. máj. 31. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Az előzőt folyatva, mivel a Horthy-hadsereges válaszolóhoz hasonlóan én is csak a tüskét láttam, a darabszámot már nem.Megkövetem magam a félreértésért!:-) A pickelhaube (tüskéssisak)sisakon az egy szem tüske történelmileg kialakult dísz volt, mint a monarchiás lovasság sisakján a taréj(bár itt a taréjnak rendfokozat jelző, és kardcsapás hárító funkciója is volt), kimondottan a megjelenést volt hivatott félelmetessé tenni.Mint a szamuráj sisakokon a homlokdísz.Maga a sisak először bőrből, majd posztóból készült, később előfordult kis számban fémből is.Illetve létezett a porosz tüzérségnél 1891m néven oloyan melynek nem csúcsos, hanem gömb alakó teteje volt.Egyébként a teteje levehető, és a hejére rakható a különböző színű lószőr forgó.Hasonló tüskés megoldások fordultak elő a svéd, dán királyi testőrségnél is.Mivel harcban a lövészárkokban roppant feltűnő volt, emellett a védelem sem volt megfelelő, bevezetésre került a klasszikus rohamsisak, melyen a fentebb említett két oldalsó tüske jelent meg.

A Horthy-hadseregben pickelhaube nem volt rendszeresítve, csak az acél sisak illetve 1931-ben a 31M alumínium díszsisak, majd később a 35M alu díszsisak.A két tüske maradt jó darabig, hiszen a huszas évektől 1935-ig csak maradék készletek voltak adottak. A későbbi alu sisakokon melyek díszelgésre készültek, meghagyták őket, nehogy a tiszt urak az acél helyett a díszsisakban menjenek hadgyakorlatra.A tüskék funkciója innentől a díszszemléken belül kapott funkciót, a bal oldaliba tűzték a kartonpapírból préselt tölgyfaleveleket.


[link]


itt megcsodálható egy pár változatban a pickelhaube.

2010. máj. 31. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim válasza:

A szamurájsisakokon a fejdísznek volt funkciója: a kardcsapás elhárítása, eltérítése, lecsúsztatása a fejről.

Ha a homlokdba belevág a kard, akkor biztos vége van a küzdelemnek, egy lecsúszott vágás nem okoz halálos sebet.

2013. nov. 29. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim válasza:
el hárit kard csapásokat
2021. febr. 7. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Amit írtatok, az mind igaz. De mèg azt is csinàltàk, ha elgigyott minden fegyver, akkor a tüskèvel belerohantak az ellenfèlbe, ami azt felnyàrsalta.
nov. 21. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!