Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Milyen gyorsan változik a...

Milyen gyorsan változik a társadalom és a világ?

Figyelt kérdés
Évről évre, vagy csak 10 évenként? Jó, tudom hogy hülyeség a kérdés, mert vannak dolgok amik napról napra változnak, meg vannak dolgok amik óráról órára, meg vannak amik csak egy pillanat alatt. De én a véleményetekre lennék kíváncsi, hogy ha egy lehetőségetek lenne a jövőt megismerni akkor mennyire utaznátok előre, ha nem a saját életetekre lennétek kíváncsiak hanem a társadalom változásaira? köszi
2016. ápr. 6. 11:03
 1/8 anonim ***** válasza:

Egyes trendek, divatok akár éves sebességgel is változhatnak, pl Magyarországon az iwiw helyett a facebook kb egy éven belül lett egyeduarlkodó. Küszöbön álló változások (pl egyneműek házassága) olyan 5-10 éves távlatban megvalósulhatnak, egy teljesen új mozgalomnak kell kb 50+ év. (Vagyis pl a homoszexualitás mint példa megint: mennyi idő kellett onnan hogy felmerült hogy az talán mégse bűn, odáig hogy elfogadott, az úgy 50+ év, Angliában az 1950-es években merült fel hogy dekriminalizálni kéne, 1967-ben lett törvény, hogy nem bűncselekmény, de a társadalmi megítélése ettől még nagyon rossz volt. 2014 óta legális a melegházasság.) Amúgy a fényképes személyigazolvány bevezetésekor nagyon sokan háborogtak hogy mit képzelnek a törvényhozók, mi az hogy nekem valami fényképes portré alapján mondja meg valami senkiházi, hogy én tényleg én vagyok-e, ma meg már alap. A polgári repülésben is eltelt pár évtized onnan hogy úri huncutság odáig, hogy mindenki jobbra-balra röpköd.

Szóval ha arra vagy kíváncsi, hogy mi lesz a következő Gangnam style, akkor 1-2 év, de ha arra hogy ma még csak ötlet szinten létező dolgok (pl általános alapjövedelem) megvalósulnak-e, akkor 50 év minimum.

2016. ápr. 6. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Köszi a választ! Akkor ha 50 év akkor kérdés, hogy mi változott 1966 óta?
2016. ápr. 6. 12:00
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Hát mondjuk 1966, a hidegháború közepe (eleve nálunk épp a szicializmust építik), a munkahelyi dohányzás a norma (midnenhol – alig van olyan film a korszakban, ahol nem füstölnek az irodában), a filmeket cenzúrázzák (az USA-ban is: egy kivillanó cici és már be is van tiltva), csak vonalas telefon van, csak arra a tudásra hagyatkozhatsz ami a fejedben van (esetleg megvan az adott lexikon a polcodon), egy halom udvariassági norma létezett még, egy levélváltás napokig tartott, ezért az ember kénytelen volt összeszedni a gondolatait és kerek egész mondatokban megfogalmazni, hogy mit akart. (És postára adni időben.) Sokkal nagyobb nyomás volt a házasodás felé (akkoriban egy férjezetlen nőt totál kinéztek az emberek) Nem létezett ez a mai divat vegetarianizmus (illetve Indiában, ahol ennek hagyománya van, létezett, nyugaton max nyomokban). Nem létezett az önkifejezésnek és a nárcizmusnak ez a mai formája, mivel nem jutott mindenki publikumhoz. (Azt, hogy mi jelent meg, a kiadók döntötték el, nem voltak blogok, ahol ingyen mindenkihez el tudott érni bármilyen agyatlan tartalom, gyakran a legpocsékabb nyelvi minőségben.) A környezetvédelem, a mai takarékos autók, a távmunka, az hogy férfiak is maradhatnak otthon gyerekkel (meg igazából ahol a női egyenjogúság ma tart), USA-ban a feketék egyenjogúsága, a megújuló energia, a teljes internetkultúra vagy nem is létezett, vagy igen sokat változott azóta.

Ezek némelyike nem tűnik nagy dolognak, de most képzeld el, gyerekkoromban ha nem tudtam hirtelen hogy mit jelent egy szó, elmentem a szótárért és megnéztem. Ha eszembe jutott egy verssor, de nem tudtam hogy honnan, kinek a költeményéből van, kénytelen voltam elmondani valakinek aki hátha tudta. Ma meg beírod a gugliba. Ha nem értetteed a dal szövegét, akkor max találgattál, és lehetett vitatkozni hogy pontosan ki mit értett, mit énekeltek. Egy csomó mindenhez el kellett menni személyesen: boltba, postára, tudni kellett csekket kitölteni (tollal írni eleve), rendesen bemutatkozni a telefonban, köszönni, értelmes mondatokban megfogalmazni hogy mit akarsz, sok helyen amúgy se volt önkiszolgáló bolt, hanem kérni kellett az eladótól. Ma meg simán lehet hogy órákat csetelsz éjjel egy külföldi emberrel akit sose láttál, de fogalmad sincs, hogy ki a szomszédod. Nem volt minden így átszexualizálva, nem láttál majdnem pucér nőket óriásplakáton szexi fehérneműt reklámozni, és meg lehetett bízni abban, hogy egy fotó vagy pláne egy film nincs meghamisítva. Ma már egy fotó nem bizonyíték semmire, és lassan egy videó sem.

2016. ápr. 6. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Utolso, azert a legutolso mondatod hulyeseg - mar az 1900-as evek kozepen mar ugy hamisitottak a fotokat mint a szel.


Kedvenc peldam pl ez:


[link]


Es a modositott fenykep:


[link]


1940-es evekben mar ilyen fotoeditalasokat csinaltak! :)

2016. ápr. 6. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
3-as, ez borzasztó!
2016. ápr. 6. 13:56
 6/8 anonim ***** válasza:

Igen, tudtak fotót hamisítani, de komoly szakértelem és felszerelés kellett hozzá. Ma meg photoshoppal szinte gyerekjáték olyan képet csinálni, ami egy laikus szemlélőt megtéveszt, azaz bármikor bárki megtéveszthető, mindig gyanakodni kell.

Természetesen hamisítás, csalás stb létezett már akkor is, amikor kézzel írták a kódexeket, a hozzáférhetősége, a tömegessége az ami sokat változott. Meg a mértéke. Hogy mondjuk leretusáltak a modellről egy pattanást, vagy hogy magára se ismer az ember.

Ami nagyon befolyásolja amúgy az emberek önképét. Nézd meg, hogy vált a gebe típusú nő a jelen szépségideájává, nem kevés görcsöt okozva a lányoknak (és a fiúknak is, akik meg az olyan nőket keresik, csak épp nem találják, mert nem ez a normális). Ez komoly társadalmi probléma lett.

2016. ápr. 6. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Ha azt mondjuk, hogy valami pl. tíz év alatt változik meg, az nem azt jelenti, hogy tetszőleges időintervallumot vizsgálva ne láthatnánk változást, hanem azt hogy szignifikáns eltérést bizonyos idő alatt tapasztalunk. Pl. ha ránézel az órád kismutatójára, és azt mondod, hogy az óránként mutat változást, az alatt azt érted, hogy egy óra elteltével tapasztalsz olyan szintű változást, amelyet már érdemesnek tartasz a regisztrálásra. De az óramutató attól még folyamatosan halad, ha percenként figyeled meg megfelelő eszközökkel, akkor tapasztalni fogsz változást.

Tehát ha azt mondjuk, hogy valami tízévenként/százévenként változik, az nem jelenti azt hogy valamennyi változást ne tapasztalhatnánk rövidebb időszakot vizsgálva is.

A társadalom bármilyen tetszőleges rövid idő alatt megváltozik (vegyük pl. az összetételét: pár másodperc alatt a Föld társadalmának tagjai, mint halmaz kis mértékben megváltozik a halálozások és a születések miatt), ahhoz hogy azt mondjuk, x idő alatt megy végbe egy változás, ahhoz konkretizálni kell, hogy mit értünk változás alatt. Például a szakállviselet, mint divat pár évtizedenként megfordul, legalábbis Európában, és kimegy a divatból vagy újra a norma szerinti megjelenés része lesz, de végig vannak szakállas és borotválkozó emberek, és folyamatosan változik az arányuk.

2016. ápr. 6. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Kérdező, te rettegsz. Attól, hogy nem tudod követni az eseményeket. Pedig ennek legegyszerűbb módja, hogy tanulunk. A 3. válaszban csupa jelentéktelen dolog volt leírva, mi abban a borzasztó? A világ változik, mert fejlődik, mégpedig gyorsuló ütemben. Háromezer évvel ezelőtt, ha egy egységnyi változás történt 100 év alatt, annyi most egy év alatt is történik.

Az elektromosság feltalálása gyökeresen átalakította az élet ezzel összefüggő részét. A penicillin feltalálása úgyszintén. A telefon lehetővé tette az azonnali tájékozódást, a számítógép megalkotása (alig 70 éve) mindent gyökerestől átírt. De még 40 éve egy teremnyi számítógép összes tudományát, és még annak tízszeresét ma zsebedben hordozod. 100 éve Magyarországon a lakások felében se volt villany, azóta jártak - többször is - a holdon. De 100 éve a tanulási lehetősége is töredékei voltak a mai lehetőségnek.

Egy 70 éves ember sokszor idegenkedik egy mosógépnél bonyolultabb géptől, egy három éveset meg se kell tanítani a legbonyolultabb számítógép használatára. Magától kitalálja, és ezt a világ legtermészetesebb dolgának tartja. Bezzeg 3000 évvel ezelőtt mág 500 év múlva is ugyanúgy építették a piramisokat. Igaz, ma se tudjuk elképzelni, miként voltak képesek rá.

2016. ápr. 6. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!