Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Hisztek-e a saját akaratban?

Riki0200 kérdése:

Hisztek-e a saját akaratban?

Figyelt kérdés
Ha van 2 ember, akik életük során ugyanazokat a tényezőket tapasztalták meg, akkor egy adott helyzetben, ugyanazt a döntést fogják-e meghozni?

2016. jún. 22. 11:23
 1/8 anonim ***** válasza:
Lehetetlen két embernek pontosan ugyanazt tapasztalnia egész élete során.
2016. jún. 22. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Vree ***** válasza:
51%
Ez a "szabad akarat" egy baromság, amit a hívők terjesztenek. Miért, honnan jönne egy döntés, ha nem a korábbi tapasztalataidból? Tündérországból?
2016. jún. 22. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 Wadmalac ***** válasza:
100%

Tegyük fel, hogy létezhet ilyen, mármint, hogy két ember élete születéstől tökéletesen azonos.

AKKOR SEM lesz a kettő azonos. Még egypetéjű ikreknél sem.

Hiába azonos a DNS-ük, még az ujjlenyomatuk is eltér, hát akkor még az agyi struktúrájuk.

2016. jún. 22. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Az agrai maharadzsa kertésze egy hajnalon rémülten ébreszti az urát.

- Add kérlek a leggyorsabb lovaidat, mert menekülnöm kell!

- Mi történt?

- Kertedben munkálkodtam éppen, amikor találkoztam a Halállal, aki felemelt karokkal megfenyegetett engem. Hadd induljak el leggyorsabb lovadon, akkor estére Delhibe érkezek, és ott elrejtőzőm a rengeteg ember között, hogy ne lelhessen rám.

A maharadzsa kedvelte a kertészt, beleegyezett a kérésbe.

- Jó – mondja – indulj el máris!

Később kertjében sétálva a maharadzsa is találkozik a Halállal.

- Te Halál, miért ijesztgeted az én kertészemet?

- Ó Nagyuram – feleli a Halál – én nem ijesztgettem őt, pusztán széttártam a kezem csodálkozásomban;

hogyhogy ő még itt van, amikor estére Delhiből kell őt elvinnem?!

2016. jún. 23. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Wadmalac ***** válasza:

#4:

Nagyon jó. :D

2016. jún. 23. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Vree ***** válasza:

#4 Mondjuk az eredeti történetben Bagdad és Szamarra szerepel (ezen a címen is ismerik a tanmesét: "A szamarrai találkozó" vagy "Találkozás Szamarrában"), de végül is Agrával és Delhivel is jó. :D


Amúgy nyilvánvalóan a "predesztinációs paradoxon" klasszikus esete (predesztináció=előre elrendeltség), amikor valaminek a megakadályozására tett kísérlet pont hogy az elkerülni kívánt esemény lényeges kiváltó elemének bizonyul.

2016. jún. 23. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Ozmium42 ***** válasza:
Determináltság ide vagy oda, olyan sok és bonyolult tényező alkotja és befolyásolja a pszichénket, hogy gyakorlatilag lehetetlen determinisztikusan kezelni. A gyakorlati kaotikusság pedig az akarat gyakorlati szabadságában, kiszámíthatatlanságában, kötetlenségében nyilvánul meg.
2016. jún. 26. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm ezt a sok értelmes választ :) Nem gondoltam volna, hogy ennyi jó komment érkezik a kérdésemre.
2016. jún. 28. 06:13

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!