Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Szerintetek melyik kor volt a...

Szerintetek melyik kor volt a mostani kulturális nihilhez hasonló? Volt már ilyen periódus a történelem folyamán?

Figyelt kérdés
Azt érzem, hogy az irodalom, a kultúra, a színház halott, nem szomjaznak rá az emberek. Nem mellesleg, az sem mellékes, milyen színvonaltalan darabokat tűznek műsorra. Nem tudom, mi történik a kulturális életben, de mintha bele lennénk taszítva egyfajta kulturális és morális nihilbe.
2016. okt. 19. 21:49
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
A Római Birodalom elég hasonló volt.
2016. okt. 19. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 Mojjo ***** válasza:
49%
Voltál mostanság színházban? Sok üres helyet szoktál látni? Könnyű jegyet szerezni? Mondjuk, ha reggel eszedbe jut, megveszed estére a jegyet, hisz még úgyis van? Ha ezekre nem a válaszod, akkor miről is beszélünk ezzel a színház halott dologgal?
2016. okt. 19. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 A kérdező kommentje:
Két éve voltam utoljára színházban, ahol tényleg telt ház volt. De milyen darabokat állítanak színpadra, hol van telt ház? A Vígszínházban borzasztó giccses darabokon. Mi történik a pinceszínházakkal?
2016. okt. 20. 00:08
 4/19 Mojjo ***** válasza:
48%

Akkor tulajdonképpen nem halott a színház, csak nem tetszik, amiket játszanak? (Bár fel nem foghatom, ezt hogyan szűrted le, ha ennyire "gyakran" jársz színházba, hogy a legutóbbi 2 éve volt.)


Amúgy mesélj, mi történik a pinceszínházakkal? :)

2016. okt. 20. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:

Nem tudom máshol mi a helyzet, Szegeden elég gyorsan elszokták kapkodni a színházjegyeket. Folyamatosan találni egy rakás kulturális eseményt, kiállítást is, csak az nem megy el, aki nem akar.

Ha az irodalom és színház iránti igény pedig mégis visszaszorulóban van, akkor annak nem feltétlen azaz oka, hogy kulturális nihil van, egyszerűen megváltozott a kultúra. Ma délután moziban voltam és egy animációs filmet néztem meg. Mérhetetlenül nagyobb művészi értéket és tartalmat tudott magának a film, mint bármelyik színdarab, amit életem során láttam, pedig pár tucatot már végigültem.

2016. okt. 20. 01:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:

Rossz körökben mozogsz kérdező.A művelt "elit"(nyilván itt nem a pénzre kell gondolni,hanem a műveltségre/iskolázottságra) most is ugyanúgy jár színházba és támogatja a kultúrát.

A buták pedig régen se mentek sehova.

Egyébként én a lepkegyűjtőre akartam jegyet szerezni és 3 hónapra teleházasak voltak,csak hogy alá is támasszam,amit mondok.Arról nem a színház tehet,hogy egyik darab se tetszik(bár ha nem jársz színházba nem tudom honnan tudod)

A probléma inkább az,hogy az emberek nagy része buta és ők csak alacsony szintű(tehát az agyhalott is megérti) szórakozást akarnak,de ez minden korra igaz volt.

2016. okt. 20. 02:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 Wadmalac ***** válasza:

Egyébként szerintem NINCS kulturális nihil. Csupán az a réteg, akit valódi művészet érdekel, TALÁN volt már más korban szélesebb. Bár erre sem esküdnék.

A modern korral együtt jár, hogy a súlypont a színház felől a mozifilm felé tolódik. Ott is van jócskán valódi művészet, talán azért nem tűnik fel, mert színházi produkcióban eladhatatlan vackok lennének a mozivilág blockbusterei, így színházi darabban jóval kisebb az aránya az agyatlan tömegízlés butaságoknak.

A Sunset Limited, A man from Earth remek kis kamaradráma, csak mozivásznon. Csak példaként.

El lehet képzelni, mekkora fosch lenne színpadi darabként egy Halálos iramban 7.



Az, hogy a valódi művészet csupán egy keskeny rétegnek szól, mindig is igaz volt.

Szerintem ma éppenhogy nem a művészet kis érdeklődési körével van a baj, hanem azzal, hogy maga a művészet van válságban, rengeteg művészeti irányzat vált okafogyottan témátlanná és valódi művészettől mentessé, rengeteg teljesen értéktelen művészeti alkotás van egekig hypeolva a művészeti profitlobbi által és ebből egy szűk réteg nagyon jól megél, ezért nem kiáltják világgá, hogy meztelen a király.

Amíg a művészet ilyen l'art por l'art jelleggel saját magának produkálja az emészthetetlen xart, addig nem lehet elvárni a tömegektől, hogy fogyasszák. Lehet a művészet valódi művészet, anélkül, hogy elvesztené a popularitását.


Ha van művészeti nihil, akkor az nem a tömegek érdeklődés-hiányában rejlik, hanem a modern művészet csődjében.

2016. okt. 20. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:

Sok ember, például a kérdező, saját tapasztalatából szűr le következtetéseket, majd általánosítja. Gyakori jelenség. Hogy a tapasztalat reprezentatív-e, általánosítható-e, azt nem tudja, de megteszi.


Kulturális nihil lehet egy adott környezetben. Meg lehet személyes élmény. De valóban, ha alaposabban körbenézünk, sokféle kulturális intézmény van, sokféle eseménnyel. Közülük néhány biztosan lapos. Ha nem tetszik, nem szórakoztat, kapcsol ki, akkor mást kell keresni. Van.

Mostanában több olyan képzőművészeti kiállítás volt, ahol nézőrekordok születtek. Órákat álltak sorba az emberek türelmesen. Sok kisebb nagyobb színház van, persze létezik útkeresés is, ami néha nem sikerül. Hatalmas a könyvválaszték, igen, van közte szánalmasan gyenge, de nem szükséges azt választani.


Ami itt nihilnek látszik, az inkább az az érzelmi alapon történő agymosás, amely próbál embereket kategóriákba sorolni, gondolkodásról, emberi kapcsolatról, együttműködésről leszoktatni. Sikeres, mert az ember csoportlény, és igyekeznek egyetlen (nem üldözött) csoportot létrehozni. De nem ez a jövő útja. Ez a jövő útjának egyelőre sikeresnek tűnő, hosszú távon sikertelen eltérítési kísérlete.

2016. okt. 20. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 Wadmalac ***** válasza:

A társadalom külső szándékos hatás nélkül is magától kasztosodik.

Most is ez történik.

Amely része ennek a folyamatnak a kormányzó hatalomnak jó, azt elő is segíti.

A régebbi korokban ez valószínűleg azért nem volt ilyen feltűnő (bár a középkori katolikus egyház tevékenysége erősen mutatott ilyen irányt), mert a média nem volt sosem olyan hatékony globális társadalomformáló erő, mint ma. Egyszerűen, mert eddig sosem lehetett ennyire gyorsan ekkora tömegekhez információt juttatni.

2016. okt. 20. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
Minden korban az emberek azt hitték, hogy kulturális nihilben élnek az előző nemzedékhez képest, folyamatosan azt hitték, hogy a felnövő generáció egyre satnyább. Bullshit.
2016. okt. 20. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!