Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » A nemzetköziesedés kulturális...

A nemzetköziesedés kulturális imperializmushoz vezet vagy sem?

Figyelt kérdés
Kérem azokat, akik tudják segítsenek.

2013. márc. 12. 20:45
 1/4 anonim ***** válasza:
Vezethet! De hogy vezet is ténylegesen, az rajtunk múlik. A nemzetközivé válás normális körülmények között a könnyen elérhető sokszínűséget jelenti.
2013. márc. 13. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 Pro Patria ***** válasza:
38%

Igen, és ez a legjobb szó rá. Mivel: ki határozza meg a "európai kultúrát"? A korzikaiak? A bosnyákok? Nyilván nem. Mindig a nagyobb olvasztja magába a kisebbet. Amerika most pontosan azt csinálja a nyugati világgal, mint amit a Római Birodalom tett, mely szépen, kényelemmel és propagandával, kompromisszummal és kényszerrel, romanizálta Európát a Brit-szigetektől Pannóniáig, és mégtovább, Észak-Afrikát is. Mindenhol tóga, mindenhova arénák és kövezett utak épültek, latin nyelv, a végén már a kelta törzsfök is téglaházakban laktak, fűtött fürdővel, és fekve ettek. Gyakorlatilag a budai Aquincum ugyanúgy nézett ki és élt, mint egy észak-afrikai város, mind Róma mintájára épültek fel.

Ma Amerika ugyanezt csinálja, a rádióból, tv-ből szinte kizárólag amerikai zenék, filmek ömlenek, amerikai számítógépes játékok, ruhaviselet, étkezés (bár ebben még nyomokban fellelhető a regionális eltérés), na és persze korunk latinja az angol.

Ezért van az, hogy a mai fiatalok gyakorlatilag már ameriai identitással nőnek fel, jobban ismerik az amerikai polgárháborút és az indián-háborúkat, mint a magyar történelmet, és számtalan kérdés kerül kiírásra, hogy "Hogyan lehetek US Marine?", vagy "Lehetek Ranger amerikai állampolgárság nélkül is?". Ez mind a CoD-on és amerikai háborús filmeken felnőtt generációnak sajátossága. De nincs is lehetőség saját nemzeti büszkeségre: nincsenek magyar háborús filmek, játékok.

Ma egy magyar gyerek úgy, olyan környezetben nő fel, mint egy amerikai gyerek. És igen: ez egyfajta kulturális imperializmus.

2013. márc. 14. 01:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Ez a gondolkodásmód a tipikus "el vagyok nyomva, nem tudom mit tegyek" mentalitást tükrözi. Azért a skótok a mai napig elég jól megvannak a szokásaikkal, nyelvükkel, míg a római birodalmat a jogrendszer és néhány szobor (az is görög mintára) jelképezi. A székelyek is elég jól elvoltak és elvannak az idegen kulturális környezeteben, és vajon miért mondják ránk, hogy ezer év óta sem tudtuk elfogadni az európai értékrendet. Sőt, mintha most atyánk és vezérünk ezt még erőteljesebben képviselné.


Én valahogy nem érzem a "koka kóla" nyomást, ha jó egy amerikai film, megnézem, ha nem jó, kikapcsolom. És hogy mi jó, én döntöm el. Persze nem kötelező művelődni, hogy önálló szemléletünk legyen, lehet is az "amerikai média" és hazai kiszolgálói csöcsén lógni gondolat nélkül. Ők persze riadozhatnak, megértem. De nekem nem Walt Disney jelenti a kultúrát, hanem Michelangelo és Csók István, Baudelaire és József Attila, Örkény és Jókai, vagy éppen Bartók, Illésék, a Beatles, és persze Jimmy Hendrix és Madonna is a megfelelő pillanatban. Szerintem van miből válogatni, aki itt siránkozik, annak nem a kínálat rossz, hanem a választás nehéz.

2013. márc. 14. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Pro Patria ***** válasza:
33%

A skótok pont rossz példa, két okból is. Egy: most, 2014-ben fognak népszavazást kiírni az Angliától való elszakadásra. Kettő: a nyelvük szinte már teljesen eltűnt, alig beszélik néhányan.


"Aszékelyek is elég jól elvoltak és elvannak az idegen kulturális környezeteben"

- Igen, a székelyek nagyon jól, kényelemben élnek. Annyira, hogy egy területi autonómiát sem tudnak elérni évtizedek óta.


A választás lehetősége pedig csak akkor áll fenn, ha nem 3 amerikai film/sorozat között választhatok.

Szerencsére ma már kezd kialakulni az ellensúly új, magyar sorozatokkal.

2013. márc. 14. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!