Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Ki érzi még úgy, hogy hasonló...

Ki érzi még úgy, hogy hasonló kort élünk, mint amit Ray Bradbury utópisztikus 451 Fahrenheit című regényében vizionált? Meddig maradhatnak fent a könyvek?

Figyelt kérdés
2016. nov. 2. 18:06
 1/9 anonim ***** válasza:
80%
Még nem vagyunk olyan fejlettek, de amúgy arra megyünk.
2016. nov. 2. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Mit lehet tenni ez ellen?
2016. nov. 2. 18:51
 3/9 A kérdező kommentje:

Ez szép és jó, de egyvalamit kifelejtesz. A média hatalmának csökkentése, valamint a politikai elit.

Elképesztő milyen színvonaltalan műsorokat képesek emberek estéről estére nézni. Ez teszi őket agymosottá, gondolkodni képtelen individuumokká.

Ezelőtt 30 évvel a kulturális életre sokkal nagyobb igény volt. Ma mit látsz a színházakban? Az értéktelen előadások telt házzal mennek, ezzel szemben a gondolkodásra késztető daraboknál hézagosak a székek.

2016. nov. 2. 19:49
 4/9 anonim ***** válasza:
53%
Sajnos odafent is tudják, hogy birkákat könnyebb terelni és fejni is. De ez nem lenne kötelező!
2016. nov. 2. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 dellfil ***** válasza:
100%

Én is úgy érzem, és ez az érzésem az idő múltával erősödik.

Az a helyzet, hogy már negyven éve is nagy volt a kvázi analfabéták száma. Persze az akkori média hülyítő módszerei egészen más indíttatásúak voltak. A "rendszer" igyekezett száz százalékosan egy(!) irányba terelni a médiát, ami többé-kevésbé sikerült is. Emellett ugyan deklarálták a "kulturális élet" fejlesztését, de az igen erősen "be volt sínezve".

(Amúgy sok-sok igazság volt a - propaganda célú, ámde igaz - nyugat/USA "kulturális életének" fikázásában.)

Ezt tapasztalhatjuk - kb. a nyolcvanas évek végétől - a "saját bőrünkön" is. Egy időben, - úgy a kilencvenes évek elején - sokan naivan azt hittük, itt az aranykor, a sajtó,- szólás,- és még kitudja milyen szabadság kora.

Ehelyett mi történt? Még az a kevéske - egyébként "felső vezérlésű" kulturális élet is gyorsan elsüllyedt a szennyáradatban. (Persze kellet a népnek cirkusz a kenyér mellett. :DDD) És amikor már azt hittem nincs lejjebb... Volt. És még úgy tűnik lesz is.

Szóval borzasztó relatív ez a megjegyzésed: :D

"Ezelőtt 30 évvel a kulturális életre sokkal nagyobb igény volt."

Ja. Az legalább a "magasröptű" Dallas volt. :D Jockey Ewing-al az élen... :D

Meg a hasonló sorozatok, Isauráról már nem is beszélve.

A szomorú az, hogy az ilyen szintű műsorok jelentik a minőséget, mondjuk egy "Mónika show" (és hasonló förmedvények) ellenében. Régóta nem nézek tévét, (azaz nem ülök elébe nézni) de ami kiszivárog felém belőle attól hányingerem van. Sajnos a környezetemben vannak olyanok akik ezzel gyilkolják az értelmüket, lelküket... Így én is meg-meg kapom a szennyáradat némi löttyenését.

Rendben. Nagyon egy oldalról közelítettem meg a témát. Csak a butító részéről, ami - érzésem szerint - nem is szándékos, nem a hatalom, hatalmak előre megfontolt szándéka szerinti, csak az (átlag) ember - kispolgár gyarlóságából fakad.

A folyamat spontán, és önerősítő. (Pozitív visszacsatolás :D) A kispolgár a "kulturális moslékba" születik, arra szocializálódik, tehát neki moslékra lesz igénye. De nem is akármilyen moslékra, hanem egyre "moslékabb" moslékra! Tudjátok, mint a reklámok hallárézása: egyre többet!!! egyre jobban!!! még olcsóbban!!!... és kérdezze meg kezelő orvosát, hogy van a gyógyszerésze a használati utasításától...

Na ezen a szinten már könnyen megvezethető masszává válik a banda... akarom mondani a plebsz... pardon a NÉP.

A démosz, akinek uralmát nyögi a ... démosz, azaz a nép.

("A démosz (görög δῆμος) a (köz)nép, község, valamely vidék lakosainak összessége. A Kr.e. 6. században közigazgatási egység az athéni államban.") :D

Innen: [link]

Demokrácia - népuralom? :DDD

("Népszerű meghatározása a demokráciának a népuralom, egyenjogúság; az a politikai rendszer, melyben a népé a hatalom.[7] A legtöbb közismert "demokrácia" közös jellegzetessége nem a közvetlen néphatalom, hanem a közhatalom választásának a legitimációja.")

Ebből: [link]

Az átlagpolgár egyre szűklátókörűbb lesz, ezért egyre kiközösítőbb, ugyanakkor egyre könnyebben "megvásárolhatóvá" válik. Ezért mindenre kapható...

STB...


dellfil


Ps.: Bocs a hosszadalmas off miatt.

2016. nov. 3. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Wadmalac ***** válasza:
100%

Én azt mondanám, inkább csak arról van szó, hogy a népbutítás technikai eszközei hasonlítanak jobban a könyv víziójára, mint régebben.

A kultúra nincs pusztítva, csak a rá való igény nincs forszírozva. A könyv világa egy kifejezetten kemény diktatúra, a mai világ meg inkább egyre nagyobb szabadságot ad, hogy önszántadból tedd azt, amire a könyv társadalma kényszerítve van.

Nagyon sok mai jelenség köszön vissza Huxley Szép új világában is. A kasztrendszert és az államilag támogatott drogfogyasztást leszámítva szinte minden.

Szerintem abban az antiutópiában sokkal több ijesztően jellemző mai vonást lehet találni.

2016. nov. 3. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 dellfil ***** válasza:
100%

"...a mai világ meg inkább egyre nagyobb szabadságot ad, hogy önszántadból tedd azt, amire a könyv társadalma kényszerítve van."

Így igaz. :) Egyetértek, én is ezt akartam megfogalmazni a posztom vége felé, csak nagyon kacifántosra sikeredett. :D Elveszett a lényeg, mert az érzelem, nem pedig az értelem vezette a kezemet a billentyűzeten. :D


dellfil

2016. nov. 3. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

A kultúra hanyatlása és a könyvek visszaszorulása között természetesen van összefüggés, de nem összemosandó a két dolog, mert nem egészen ugyanazok a tényezők. A legfőbb tényező az érzékszervekért vívott médiaverseny, hogy minél harsányabb ingerekkel bombázzák az embereket, így próbálva megragadni a figyelmüket. Emiatt az emberek ingerküszöbe lecsökken, és az olvasás unalmasabbá válik, viszont sokkal veszélyesebb következmény, hogy a szórakozás minden formája egyre felületesebb lesz. A szenzoros túlterhelés egyébként legaljasabb és soha be nem vallott célja a tudatalatti programozása (elsősorban a reklámokra gondolva).

A döbbenetes az, hogy a médiának tökéletes alibije van az egészre:

1. Én csak próbálok nézettséget szerezni, hogy rentábilis legyek (ÉS PERSZE SZÍNVONALASABB MŰSOROK GYÁRTÁSÁT engedhessem meg magamnak), és ehhez kell kellően harsánynak lennem sajnos.

2. A reklámok azért alkalmaznak ultradurva szenzoros túlterhelést, mert a reklámidő sokba kerül, így minél gyorsabban kell "átadni az üzenetet".

3. Azért azt közvetítem, amit, mert ERRE VAN KERESLET. Én a nézőért vagyok! (De közben ugye azért nem baj, hogy pénzt is keresek, MINT MINDEN VÁLLALKOZÁS?)


Ugyanakkor a mozgóképnek van egy alattomos "könyvgyilkos" hatása is: az ember képzelőerejét, belső képalkotó képességét gyengíti. Mintha mindig helyettünk emelnék fel a nehéz dolgokat, és egy idő után semmit nem tudnánk felemelni. A képalkotást a média magára vállalta. Megintcsak sokkal veszélyesebb és általánosabb következmény, hogy nem csak az olvasás élvezetességére, hanem az egész élet eredményességére kihatással van, ha egyre inkább KÉP-telenek vagyunk.

2016. nov. 3. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%
"az emberek ingerküszöbe lecsökken" - mármint hogy felemelkedik. Egyre nehezebben megszólíthatóak, és nem csak "médiatermékekkel", hanem az élet minden területén. Pl. a politikai kommunikációt is az intellektus szintjéről a zsigeri, indulati szintre KELL levinni, ha elég embert akarsz megszólítani a parlamentbe való bekerüléshez. (Az más kérdés, hogy ezt a marxisták már jóval azelőtt meglépték, hogy szükséges lett volna, de ne menjünk el politika X-overbe...)
2016. nov. 3. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!