Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Létezik olyan kifejezés, hogy...

Kacsa Tibor kérdése:

Létezik olyan kifejezés, hogy fizetőképes kereslet?

Figyelt kérdés
Többször is találkoztam már ezzel a kifejezéssel, és érdekelne, hogy egyáltalán helyes-e ez a kifejezés? Hiszen a kereslet amúgy is azt jelenti, hogy hajlandó fizetni (azaz akar és tud is), tehát alapvetően fizetőképes. Vagy rosszul gondolom?

2016. nov. 21. 15:45
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
18%
Rosszul gondolod.
2016. nov. 21. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 2*Sü ***** válasza:
70%

A kereslet az egy dolog, az inkább a vágyból, szükségből fakad. Pl. az űrturizmusra is lenne kereslet, rengetegen tennének meg egy Föld körüli utazást egy űrhajóban. De az az ár, amennyibe ez kerül, azt szinte senki nem tudná, akarná megfizetni. Nincs rá fizetőképes kereslet. Ferrarit is nagyon sokan használnának. De kevesek tudják megfizetni, kicsi rá a fizetőképes kereslet. (Vagy éppen pont úgy alakítják ki az árat, hogy kicsi legyen, hiszen így kevesen tudják megfizetni, ettől válik igazán kuriózummá, különlegessé, és ettől lehet drágán eladni, és pont ezért ennyire drága. Lehet negyed árért is lehetne gyártani, többet el is lehetne adni, de kevesebbet is érne, hiszen sokan engedhetnék meg maguknak.)


Persze a közgazdaságtanban a kereslet alatt legtöbbször a fizetőképes keresletet értik, hiszen ez az, ami bevételként realizálódni tud. De azért fontos megkülönböztetni a tényleges kereslettől, aminek egy részéből nem realizálható bevétel.

2016. nov. 21. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
49%
Én szoktam használni, szóval engem nem lehet meggyőzni arról, hogy nem létezik.
2016. nov. 21. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
30%

Létezik.


"hajlandó fizetni (azaz akar és tud is)" - itt a lényeg. A kereslet az, aki hajlandó, azaz akar fizetni az adott jószágért. A fizetőképes kereslet az, aki tud is.

Amit még fontos tudni, hogy a kereslet és a kínálat legtöbbször egy tól-ig ablakban találkozik (szemben azzal, amit a Marshall-kereszt sugall, ami jó szemléltető, de egyszerűsíti az igazságot). Ha te egy Opelt kínálsz, aki csóró, nem fogja tudni megvenni, aki meg nagyon gazdag, annak nem kell a sz--os Opeled, Ferrarit vesz. Másik oldalról, ha egy üveg sört kínálsz 3000 Ft-ért, nem fogják megvenni, mert milyen drága, ha meg 30 Ft-ért adod, szintén nem veszik meg, mert "biztos sz--".

2016. nov. 21. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
0%

Az a fizető képes kereslet aki nem csak akar és tud is fizetni a dologért hanem meg is teszi.

Én is tudok fizetni mű bránerért de nem akarok.

Akarok ferrárit de nem tudok érte fizetni.

Tud(nék)ok és akarok is szoba festésért fizetni,de megtudom csináli én is.

Viszont szemcsit nem tudok csinálni de akarok ujjat úgyhogy fizetek érte. És ezért én fizető képes kereslet vagyok.

2016. nov. 21. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 mustafa33 ***** válasza:
30%
sajnos a keresletképes fizetés egyre ritkább. :-(
2016. nov. 22. 02:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 mustafa33 ***** válasza:
15%
szemcsi? az mi a búbánat?
2016. nov. 22. 02:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 A kérdező kommentje:

Először is, szeretném megköszönni a válaszokat. Másodszor még mindig nem hiszem, hogy helytálló ez a kifejezés :D


Reagálva a válaszaitokra:


2*Sü

Az űrutazás és a ferrari esetében is nem nevezhető keresletnek az, ha nem képes érte fizetni. Maximum szükségletnek, vagy pontosabban igénynek. Tehát helytálló kifejezés az, hogy fizetőképes szükséglet, az viszont már nem igazán, hogy fizetőképes kereslet. A cégek azért lépnek be egy-egy piacra, mert az adott piacon van kereslet a termék iránt. Emiatt lenne hülyeség azt feltételezni, hogy a piac tele van csóró emberekkel, akik nem képesek fizetni érte.


Talintulli

Pontosan, tehát az opelre kereslet ezek alapján csak az középjövedelmi osztályban lesz. Nem nevezhető keresletnek semmiféleképpen a csórók illetve a full gazdagok szemszögéből a dolog.

A sörös példád esetében is hasonló az eset. Egyáltalán nincs kereslet. Igazából nem is értem, hogy mit akartál ezekkel a példákkal bizonyítani :D



# 5 válaszadó

Hülyeség amit írtál. Az első két esetben nincs keresleted, a másodikban van. Ezzel semmit sem bizonyítottál…


mustafa33

Az megint más, de igaz XD

2016. nov. 22. 10:27
 9/19 anonim ***** válasza:
6%
Ha meg szeretnék venni valamit, de nincs elég pénzem, akkor kereslet vagyok, de nem fizetőképes, így nem fogok vásárolni.
2016. nov. 22. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 A kérdező kommentje:
De te nem támasztasz keresletet az adott termék iránt akkor, ha nem tudod megvásárolni. Neked igényed van rá, de keresletet semmiképpen sem.
2016. nov. 22. 13:53
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!