Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Létezik olyan kifejezés, hogy...

Kacsa Tibor kérdése:

Létezik olyan kifejezés, hogy fizetőképes kereslet?

Figyelt kérdés
Többször is találkoztam már ezzel a kifejezéssel, és érdekelne, hogy egyáltalán helyes-e ez a kifejezés? Hiszen a kereslet amúgy is azt jelenti, hogy hajlandó fizetni (azaz akar és tud is), tehát alapvetően fizetőképes. Vagy rosszul gondolom?

2016. nov. 21. 15:45
1 2
 11/19 2*Sü ***** válasza:

> Az űrutazás és a ferrari esetében is nem nevezhető keresletnek az, ha nem képes érte fizetni. Maximum szükségletnek, vagy pontosabban igénynek.


Igen, ez alapvetően definitív kérdés. Annak a kérdése, hogy mit nevezünk keresletnek. Ha eleve úgy definiáljuk, hogy a kereslet az, amiért a potenciális vevő pénzt adni tud és hajlandó is, akkor valóban felesleges a fizetőképes jelző. Ha úgy definiáljuk a keresletet, hogy minden, amit a potenciális vevő !valamekkora! összegért hajlandó lenne megvenni, akkor viszont a kereslet szóhoz oda kell tenni a fizetőképes jelzőt egy adott termék egy adott !áron! való értékesítése esetén.


Az első esetben a Ferrarira nekem nem keresletem van, hanem vágyam.

A második esetben ha én hajlandó lennék 20 Ft-ér venni Ferrarit, akkor nevezhetjük keresletnek a dolgot, de ha 80 milliót nem tudok érte fizetni, akkor meg kell különböztetni a keresletet a fizetőképes kereslettől, ez utóbbinak én nem vagyok alanya.


Hogy a közgazdaságtan pontosan hogyan definiálja a keresletet, arra nem vennék mérget, de inkább az első módon, ahol valóban felesleges a fizetőképes jelző. De hétköznapi megfogalmazásban, egy hírben például, amit nem csak közgazdászok olvasnak, ott én nem érzem erőltetettnek a jelzőt, pontosítja a fogalmat, hogy most éppen miről is van szó.

2016. nov. 22. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:
25%

5 vagyok. logikusan vedd végig az álltalam írtat és rájösz,hogy csak hülyeségnek tűnik.


ui: a szemcsi az szemüveg.

2016. nov. 22. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:
0%

Ezt a kérdést ugye nem komolyan gondoltad, csak meg akartad osztani a zseniális gondolatmeneted?



Szerintem nincs olyan kifejezés, hogy kisgyerek, mert ha gyerek, akkor már automatikusan kicsinek kell lennie.

Amelyik nem kicsi az már nem gyerek.

2016. nov. 22. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:
6%

Nem fér a fejembe, hogy hogy tudod megkérdőjelezni egy kifejezés meglétét.


Hogy van-e értelme más kérdés, de attól függetlenül még létezik.

2016. nov. 22. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 Estádio de Felchút ***** válasza:
40%

Lehet mondani olyat, hogy "fizetőképes kereslet", de ez erős redundancia, mivel a kereslet implicit magában hordozza, hogy fizetőképes vagy.

Van az igény meg van a kereslet, attól függően, hogy van-e lovettád, vagy nincs. A kereslet mindig fizetőképes.

2017. febr. 5. 01:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:
0%

És van olyan kifejezés, hogy indiai vadkender vagy vadkender ültetvény?


Segítek, ha egy kender indiai, akkor már nem lehet vad.

Vagy ha vad, akkor nem lehet belőle ültetvényt csinálni.


Szóval nincs.

De ha megnézed a tv-ben a híreket, akkor többségében ilyen pontatlan kifejezéseket lehet hallani ezzel kapcsolatban.



Lehet, hogy a közgazdaságtani terminológia szerint nincs olyan kifejezés, hogy fizetőképes kereslet, de attól még használják.

Hibás kifejezés, de létezik.

Ezt kár tagadni.



Egy átlagember nem lehet mindenben képzett, és azt hiszem a többség nem közgazdaságtani professzor és egyben nyelvtannáci.

2017. febr. 5. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen mindenkinek a válaszát. Habár azok nagy része meglehetősen támadó hangú volt, ettől függetlenül elgondolkodtatóak. A legtöbb érvelés arra éleződött ki, hogy a közember számára tök mindegy, hogy helyes a kifejezés, mert a lényeget érti. Persze, azzal egyet is értek, hogy ha értjük miről van szó, akkor fölösleges a szavakon lovagolni.


És alapvetően az én hibámból adott közel mindenki rossz választ a kérdésemre(vagyis relatíve a válaszok helyesek voltak), ugyanis elfelejtettem említeni, hogy közgazdász hallgatóként tettem fel a kérdést, és nem az érdekelt, hogy a TV-ben mit mondanak (főként azért is nem, mert általában helytelen a fogalom használatuk), hanem az, hogy közgazdaságilag, mint fogalomnak, van e létjogosultsága.


Ha esetleg a későbbiekben valakiben felmerül még ez a kérdés, a válasz egész egyszerűen az, hogy nem, a fizetőképes kereslet kifejezés nem helyes, mivel ez így egy redundáns fogalom. A kereslet egyik alapvető feltétele, hogy fizetőképes legyen.


És igen, egy közembernek (pl. hentes, takarító, banki alkalmazott, cégvezető) nem feltétlen kell tisztában lennie ilyen nüansznyi különbségekkel a definíciók terén. Azonban tudományos téren igenis számít. Aki pedig mást állít az vagy hazudik, vagy téved.

2017. okt. 19. 15:48
 18/19 2*Sü ***** válasza:

Újra csak azt tudom mondani, hogy vannak hétköznapi, és vannak szakmai fogalmak. A kereslet egy eléggé homályos fogalom a hétköznapi fogalomhasználatban. A potenciális kereslet – mikor Pistike szeretne iPhone-t, csak nincs rá pénze – ugyanúgy értelmezhető keresletnek. Egy laikusoknak írt – akár szakmai mélységbe belemenő – írásnál nyugodtan lehet tisztázni, hogy itt most fizetőképes keresletről van szó. Az más kérdés, hogy a közgazdaságtanban a kereslet alatt mindig a fizetőképes keresletet értik.


Kicsit olyan ez, mint a fizikában az energia. A fizikában ennek a szónak egy szűkebb jelentése van. A hétköznapi szóhasználatban meg egy sokkal tágabb jelentése. Az ember pihen egy órát, és teljesen feltöltődik energiával… Pedig fizikai értelemben semmivel nem lett több az energiája, sőt… Ugyanúgy nem hülyeség fizikai energiáról beszélni, holott a fizikában természetesen minden energia fizikai energia, így redundáns a kifejezés. De akár még egy fizikáról szóló dokumentumfilmben, vagy ismeretterjesztő anyagban, hírben is indokolt lehet ez a feleslegesnek tűnő jelző, mert nem biztos, hogy mindenki ugyanazt érti energia alatt.

2017. okt. 20. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim válasza:
2021. ápr. 12. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!