Szerintetek melyik a tíz legfontosabb évszám a történelemben?

Figyelt kérdés

Szerintem;

~33

476

622

1453

1492

1517

1789

1917

1945

1991


2017. jan. 13. 15:32
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
25%
Hat az biztos, hogy egy magyar évszámot sem raknék bele, túl nagy a világ és túl sok minden történt hogy a mi kis nemzetünk beleférjen..
2017. jan. 13. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 A kérdező kommentje:
Én sem raktam bele
2017. jan. 13. 15:39
 3/19 anonim ***** válasza:
44%
Tatárjárást kihagytad?!?!?! o.O
2017. jan. 13. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:

476, 1453, 1492, 1914, 1918, 1939, 1945


tudom, ez nem 10, de szerintem ezek a legfontosabbak

2017. jan. 13. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:

312

647

1003

1276

1448

1687

1881

1904

1925

2003

2017. jan. 13. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 2*Sü ***** válasza:
95%

Korszakok határa mindenképpen kell, hogy szerepeljen ezekben:

Középkor kezdete (a legtöbben ezt tekintik annak): Nyugatrómai birodalom bukása: 476

Újkor kezdete: Amerika felfedezése: 1492


Néhány időszámítás kezdődátuma is kellene, hogy szerepeljenek benne:

Jézus születése: 1

Mohamed Medinába vándorlása (hidzsra): 622

Róma alapítása: i. e. 753

Esetleg Buddha születése is szóba jöhet: i. e. 563


A két világháború kezdetét is ide venném:

1914 és 1939


Találjunk még kettőt.

Az egyik legyen a nagy francia forradalom kitörésének évszáma: 1789

A másik legyen az októberi orosz forradalom: 1917

(Mindkettő világméretű események kiváltója volt, és mind a mai napig vannak hatásai.)


Esetleg még 2012 is bekerülhet, mint !A! világvége dátuma.

2017. jan. 13. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
100%

A kérdésnek nem sok értelme van, mert relatív, hogy mi a 10 legfontosabb dolog a történelemben. Mindig más, hogy mit tekintünk a múltban fontosnak. Egy esemény hol fontosnak tűnik, hol pedig veszít a fontosságából a jelenkor embere számára.


A másik, hogy szerintem helyesebb lenne eseményt kérdezni, és nem évszámot. Pl. 476 az egyáltalán nem fontos évszám az emberiség szempontjából, abban az évben a világon semmi fontos nem történt, sőt, még a Nyugatrómai-Birodalomnak is volt császára (Nepos császár visszavonultan élt és 480-ban halt meg, de ő ténylegesen császár volt, csak ezt sokan nem tudják). Teljesen önkényes dolog, hogy az ókor-középkor határának 476-ot tették, igazából ez csak azért van, mert ki kellett jelölni egy évszámot. A világ egésze szempontjából pedig 476-nak még kevesebb jelentősége van. A kínaiak, japánok, indiánok stb. számára ez az évszám semmit nem mond.

2017. jan. 13. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:

Süsünek:

Jézus születése legvalószínűbben Kr. e. 6-4 között lehetett, nem Kr. u. 1-ben. [link]

2017. jan. 14. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:

Én feltétlenül ide sorolnám néhány nagy tudományos forradalom dátumát is.

1610-et, mint a geocentrikus világkép megbuktatásának évét (Galilei), vagy A fajok eredete kiadását (1859, Darwin).

2017. jan. 14. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 2*Sü ***** válasza:
50%

#7 > A kérdésnek nem sok értelme van, mert relatív, hogy mi a 10 legfontosabb dolog a történelemben. Mindig más, hogy mit tekintünk a múltban fontosnak.


Kétségtelenül minden ilyen lista valahol szubjektív. De nem teljesen. Abban azért vannak eltérések a világ történelmi eseményei között, hogy mennyi ideig éreztetik a hatásukat, hány emberre vannak hatással ezek az események. Biztos, hogy a nagy francia forradalom nagyobb hatással volt a történelemre, mint egy kis ország egyik megyéjében egy valamilyen helyi vezető beiktatása.


> Süsünek:

> Jézus születése legvalószínűbben Kr. e. 6-4 között lehetett, nem Kr. u. 1-ben.


Ha neked úgy tetszik, akkor tartsd számon ezt. Itt nem is igazán a valódi dátumok a fontosak, sokszor nem is maguk az események. Pl. a Római Birodalom felbomlása nem hirtelen történt, sok-sok kisebb lépésben, folyamatosan zajlott le, de mégis számon tartunk egy dátumot, ami kvázi szimbolizálja a birodalom felbomlását. Hogy ez volt-e ténylegesen a legfontosabb dátum ebben a folyamatban, az kvázi lényegtelen. Hogy valóban abban az évben történt-e, amelyikben számon tartjuk, tulajdonképpen az is lényegtelen. Ezeknek a dátumoknak inkább van szimbolikus, mintsem konkrét jelentőségük.


Jézus születésének évében tulajdonképpen semmi különösebb világot megrázó esemény nem történt. De még a keresztre feszítésekor sem. A világot megrázó események szépen lassan történtek meg, ahogy a kereszténység terjedni kezdett, kilépett a „zsidó szekta” kategóriából, és önálló vallássá vált, majd újabb mérföldkő, mikor Róma államvallássá tette, stb… De ha az egész folyamatot egyetlen dátumban akarnám szimbolizálni, akkor vagy Jézus születésének, vagy keresztre feszítésének dátuma erre a legjobb, és nem kell, hogy ez tényleges történelmi dátum legyen, hanem lehet afféle közmegegyezéses, mondjuk úgy a hagyományban számon tartott dátum is.

2017. jan. 15. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!