Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A koronázási ékszerek Fehérvár...

A koronázási ékszerek Fehérvárra kerüléséről mik a vélemények?

Figyelt kérdés
Mostanában többször is felmerült, mi lenne, ha visszakerülnének a koronázási ékszerek az ősi koronázóvárosba, Székesfehérvárra. Ennek nincs sok esélye, Magyarország túl egyközpontúsított, de a koronázási palást "hazakerüléséhez" fűzhető némi remény. Mi a véleménye az embereknek arról, hogy nemzeti ereklyéink ne csak a fővárosban legyenek, pláne egy olyan fővárosban, ahol nem sok létjogosultságuk van? (Egyébként nem vagyok fehérvári.)

2017. jan. 15. 11:45
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:
0%

8/9: Túl szélsőségesen látod a helyzetet.

Azzal egyet értek, hogy egy országban több hatalmi központra van szükség, melyek különböző jellegűek, de ahol a király ott a korona, a király helye pedig a budai várban lenne. Még a személye sem kérdéses, hiszen megvan a legitim trónörökösünk, csakhát...

...és itt jön képbe Kossut, Rákóczi, meg a többi haza, és felségáruló, akiknek a marxista csökevényként itt maradt kultusza már az általános iskolában kötelező tananyag, szemben a ,,véreskezű, elnyomó, kizsákmányoló, stb.'' Habsburgokkal. Ez nem utálat, és főleg nem divat; ez a valóság, amellyel a szovjetek eltakarodásakor a szabadság mámorában úszó nemzet nem tudott mit kezdeni, a balos értelmiség pedig nem is akart, és inkább így maradt.

2017. jan. 19. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 anonim ***** válasza:
100%

11-es, te pedig szerintem nem jól látod a dolgokat. A budai vár sosem volt állandó királyi rezidencia. Igaz, hogy Mátyás korára már az uralkodó ott töltötte ideje nagy részét, de ne felejtsd el, hogy ott volt neki Visegrád, és még mindig Esztergom és Fehérvár is. Arról nem is beszélve, hogy 1485-től Bécsbe helyezte át az udvarát abból a célból, hogy megmutassa Európának, ki is ő.

Abban a budavári palotában, amit most látunk, egyetlen uralkodó sem lakott. A magyar monarchia ősi törvényei szerint pedig Esztergom és Székesfehérvár a királyi székhelyek, az már más kérdés, hogy az oszmán hódítás és a Habsburg elnyomás elsorvasztotta ősi hagyományaink jó részét.

2017. jan. 19. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 anonim ***** válasza:

Én vagyok szélsőséges? :D Az elnyomás ellen lázadni mióta hazaárulás? Ezen az alapon az 1956-os felkelők is hazaárulók, ugyanis egy legitim rendszer ellen emelték föl a hangjukat. Nagy Imre pedig jogosan kapta azt, amit kapott, ugyanis elárulta a saját kormányát. (Viccet félretéve, Nagy Imre ezért az árulásért akkor bármelyik hidegháborús országban halálbüntetést kapott volna.)

A Habsburgok igenis elnyomták Magyarországot. Ők elsődlegesen nem magyar királyok voltak, tehát meg is lehet érteni, hogy miért tettek így. Magyarország Európa egyik legelmaradottabb térsége volt a 17-18. században.

2017. jan. 19. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 anonim ***** válasza:
0%

És ezt az elmaradott helyzetet nagyban orvosolta Rákóczi hatalmi háborúja, mi?

Habsburg királyainknak Magyarország nem egy kizsákmányolandó tartomány volt, hanem egy ékszer a koronán, melyen hatalmuk nyugodott. Újabb jele a szélsőséges gondolkodásodnak, hogy idekevered a Rákosi-korszakot.

2017. jan. 19. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 A kérdező kommentje:
Jó kis vita keveredett, csak kár, hogy egy része off.
2017. jan. 21. 18:37
 16/24 anonim ***** válasza:
0%
Azért off egy része, mert a fő probléma nem annyira érdekes, hogy témánál tartsa a vitát :)
2017. jan. 22. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 anonim ***** válasza:
100%
Egy biztos: a Parlamentben semmi keresnivalója a Szent Koronának, ott nem maradhat! A lehetséges helyszínek közül ahol a Korona "lakott" egykor Pozsony és Bécs kiesik, mert nem tartoznak Magyarországhoz. Marad Buda, Visegrád és Székesfehérvár, ahol hosszabb időt töltött. Székesfehérváron akár most is adottak lennének az elhelyezés feltételei (a Szent István király múzeum ugyanis alkalmas volt a nemrég kiállított világhírű Seuso-kincsek hazakerült darabjainak időszakos bemutatására is) Ezentúl távlati tervek között szerepel egy koronázástörténeti múzeum létrehozása Fehérváron, mivel ez a város az ország szakrális fővárosa. Itt lenne a legméltóbb helye szerintem. A másik esélyes helyszín maradna Budapesten, amennyiben megtörténik a várpalota helyreállítása, úgy méltó helyszín lenne ez is. A harmadik esélyes a Visegrádi fellegvár nagyszabású újjáépítése esetén, erre kevés esélyt látok. Én személy szerint (mivel fehérvári vagyok) Székesfehérváron látnám legszívesebben. A legjobb lenne erről egy népszavazást kiírni persze több kérdésről nem kimondottan csak erről.
2017. febr. 25. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 anonim ***** válasza:
8%

Ez a Fehérvár már nem az a Fehérvár, ahol helye lenne a koronának. Ahol szükség lenne rá. Sajnos.


Most nézem a focimeccsüket, 7 idegenlégióssal.

Nem Viniczai van a csapatukban, a többszázéves fehérvári családból, hanem egy sötét Viniczius....

2017. febr. 25. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 anonim ***** válasza:
89%
Én egy hajdúszoboszlóiként is támogatnám a koronázási ékszerek Fehérvárra kerülését.
2017. febr. 26. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 A kérdező kommentje:
Kit érdekel most a foci? :D
2017. márc. 22. 19:36
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!